Haftanın tiyatro önerisi ve oyuncularla röportaj: Açık Aile

Merhaba sevgili okurlarım. İnanır mısınız bilmem ama yazmayı özlemişim 🙂 Bildiğiniz üzere YouTube kanalımda bu sezon seyrettiğim tiyatro oyunları hakkında da röportaj yapıyorum. Bugünkü yazımda ise sevgili Özge Özberk ve Kubilay Penbeklioğlu’nun rol aldığı “Açık Aile” oyunundan bahsedeceğim.

Ünlü İtalyan yazar Dario Fo’nın yazdığı oyun, birçok orta sınıf evliliklerinde, belli bir süre sonra baş gösteren aldatma-aldatılma sorunuyla başlıyor. Koca kendisine sürekli yeni sevgililer bularak karısını aldatır, kadın da bu duruma tepki olarak trajikomik intihar girişimlerinde bulunur. Koca, ilişkilerde devrim yapmak(!), sistemin dayattığı ilişki kalıbını kırmak için kadını “açık” bir ilişkiye ikna eder. Yani iki taraf da istediği zaman istediği ilişkiye rahatça girebilecektir. Öngörülmeyen bir “Erk”in ortaya çıkmasıyla ikiyüzlü ahlakçılık tüm çıplaklığıyla ve komikliğiyle ortaya çıkar. Adamın poligami önerisi, söylediği gibi kadınla eşitlenmek için değil, kendi hareminin sefasını sürmek içindir. Sonuçta sevgili Özge Özberk ve Kubilay Penbeklioğlu kadın-erkek arasındaki eşitsizliğin kaynaklarını acımasız ve nefis bir mizah diliyle sahnede didik didik ediyorlar.

Sevgili Özge’nin bu oyunda çok doğru bir repliği var: “Adam yaparsa ‘Açık Aile’ oluyor. Ama kadın yaparsa iki tarafı da açılıyor ve bu sefer cereyan yapıyor.” Ahh ahh! Ne kadar da doğru bir söz. Çok eğlenceli, enerjisi yüksek bir oyun. Söyleyeceklerim şimdilik bunlar. Daha fazlası YouTube kanalımda. Size önerim keyifli bir akşam için gidin izleyin, pişman olmayacaksınız. Oyunun tarihleri için tiyatroyeniden_official Instagram sayfasına bakabilirsiniz.

ÖZGE ÖZBERK & KUBİLAY PENBEKLİOĞLU İLE ''AÇIK AİLE'' OYUNUNU KONUŞTUK! | Aslı Aybars

 

Bu arada YouTube kanalımda paylaşımlar yapmaya devam ediyorum. Hala abone olmadıysanız “Aslı Aybars” yazarak beni bulup abone olabilirsiniz. Bir de Instagram adresim “asliaybarss“.

Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum ve bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam