Haftanın sağlık röportajı: Sırma Belin ile ses masajı üzerine

Dınn! Dınn! Merhaba sevgili okurlarım. Yazarak ifade etmek pek mümkün değil ama bu yazımda masajdan bahsedeceğim. Ama sanmayın ki bildiğimiz masaj: Ses Masajı. Huzura kapısını açan bu masaj sonrasında yüzünüzde bir gülümseme oluyor ve adeta çocukluğunuzda çayır çimenin arasında koştuğunuzdaki gibi mutlu hissediyorsunuz.

Farklı boyutlardaki çanaklara vurduktan sonra çıkan sesler sizleri bambaşka yerlere götürüyor. Böyle ballandıra ballandıra anlattığım Ses Masajı nedir diye sorarsanız, kısaca anlatayım.

Bu yöntemin kökleri 5000 yıl öncesine dayanıyor ve o dönemlerde Hindistan’da kullanılan şifa yöntemlerinden biri. Doğu dünyasına göre insan sesten oluşur, yani sesin kendisidir. Peter Hess, ses çanakları uygulamasını yıllarca süren araştırmaları sonucunda geliştirdi ve Batı dünyası insanının gereksinimlerine göre uyarladı. Ses çanakları uygulaması ile rahatlama, derin gevşeme sağlanıyor. Ayrıca spalarda , sağlık alanında, pedagojide, psikolojide ve terapilerde bu uygulamadan yararlanılıyor. Yani sağlık açısından da pek çok faydası var.

Peter Hess’e göre, ses çanağından çıkan ses, ruhun derinlerine dokunur, ruhumuzu titreştirir. Ses, gerginlikleri alır, götürür. İçimizdeki hekimi devreye sokar ve yaratıcı enerjimizi ortaya çıkarır. Stres, korku, kaygılar, yani beden ve ruh sağlığını olumsuz etkileyen tüm duygular bırakılır, kişi onlardan özgürleşir. Bedenin ve ihtiyaçların farkına varılır. Zihni sürekli meşgul eden düşünceler yok olur ve ruh özgürleşir.

Sevgili Sırma Belin ile yaptığımız bu terapi benim özgürleşmemi sağladı. Uygulamasını da yaptığımız video YouTube kanalımda var. Buradan izleyebilirsiniz.

Ses Masajı/Ses Terapisi Nedir, Nasıl Yapılır? | Aslı Aybars

Bana sorularınız var ise Instagram’dan bana ulaşabilirsiniz. Ruhunuzun özgürleştiği güzel günler sizlerle olsun. Hoşçakalın!

İlginizi çekebilir: Haftanın sağlıklı yaşam röportajı: Makbule Abut ile Feng Shui üzerine

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam