Hafta sonunu harcamadan evi temiz ve düzenli tutmanın yolları

Bazı insanlar bunu bir terapi yöntemi gibi görse de evi temizlemek çoğu zaman zorlayıcı bir uğraştır. Tüm evi temizlemek uzun zaman aldığından dolayı birçok kişi için bunu yapmanın en doğru zamanı hafta sonu olur. Ancak bu da kendinize ayırmak istediğiniz zamanı meşgul eder ve neredeyse bir gün içerisinde başka bir şeylere ayıracak zaman kalmaz.

Eğer temizlik sizin için bir terapi değil de zorunlu olduğunuz için yapmak zorunda olduğunuz bir şeyse belli adımları izleyerek evinizi sürekli temiz tutmayı başarabilirsiniz. Yapmanız gereken önceki alışkanlıkları bırakarak yeni rutinleri hayatınıza dahil etmeniz. İşte işin uzmanlarına göre tüm hafta sonunu harcamadan evi temiz ve düzenli tutmanın yolları…

Gerçek insanlar için çözüm yolları geliştirin

Tek bir ölçü herkese uyar stratejisini geride bırakın ve farklı insanlar için farklı yöntemler geliştirin. Unfuck Your Habitat’tan Rachel Hoffman, “Sizin için en doğru yöntemin ne olduğunu anlayın ve ona göre ilerleyin. Mesela banyonuzun kapısında her zaman bir kıyafet yığını olduğunu farz edelim. Ama doğru organizasyon kurallarında kirli sepetinizin yatak odanızda durması gerektiği söylendiği için siz de sepeti odada tutuyorsanız bu sizin işinize yaramaz. Onun yerine kıyafet yığınlarınız genellikle neredeyse sepeti de oraya koyabilirsiniz” diyerek herkesin yönteminin farklı olması gerektiğini açıklıyor.

Hafta sonunu harcamadan evi temiz ve düzenli tutmanın yolları

Dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin

Temizliklerin çok uzun sürmesinin sebebi dikkatin çabuk dağılmasıdır. Kendinizi görevler, organizasyon ve bir miktar toz arasında kalmış bulunca gerçek görevlerinizi tamamlamanız biraz zaman alabilir. Yazar Cas Aarssen, kendinize bir ‘düzen sepeti’ yaratın diyor ve bunun büyük boy bir çöp poşeti olabileceğini söylüyor. Aarssen, “Hızlı temizlik için böyle bir torba alıp temizlik boyunca yanınızda taşıyın. Böylelikle ardınızda hiçbir şey bırakmadan gözünüze çarpan her şeyi yanınızdaki poşete kolayca atabilirsiniz” şeklinde açıklama yapıyor.

Sıralama yapmanın önemini fark edin

Clean My Space YouTube kanalının sahibi Melissa Maker da hızlı olmak için tüyolar veriyor ve temizliğe karar verdiğinizde öncelikle işe en önemli bölgelerden başlamanızı söylüyor. Evde en sık kullandığınız ya da en çok temizlenmesi gereken bölüm neresiyse önce bunu belirleyip o bölgeyi temizleyin. Sonrasında diğer bölümlere geçip temizliği tamamlayabilirsiniz.

Hafta sonunu harcamadan evi temiz ve düzenli tutmanın yolları

Düzenli temizlik maratonlardan daha iyidir

Öğrencilik zamanınızda ödevinizi teslim tarihinden birkaç gün önce yapmaya başladığınızda her şeyin son güne rahat rahat yetiştiğini hatırlarsınız. Bu da sonradan stres yaşamanızı büyük ölçüde engellerdi. Buradan yola çıkarak düzenli olarak küçük temizlikler yaptığınızda tüm hafta sonunuzu temizlikle doldurmanıza gerek kalmayacağının çıkarımını da yapabiliriz. Her gün eve geldiğinizde bir bölgeyi temizlerseniz hafta sonuna büyük bir iş bırakmamış olursunuz. Böylelikle eviniz her an temiz kalır.

Düzen kısmını atlamayın

Düzenli bir ev her zaman derli toplu görünüme sahiptir ve bu sebeple temizlik yapmak için çok da büyük efor sarf etmenize gerek kalmaz. Eğer eviniz düzenliyse temizlik işlerinin yarı yarıya azalacağını bile söyleyebiliriz. Çünkü genellikle temizliğe ayrılan vakit kadar düzenlemeye de zaman ayrılır ve özellikle ince detaylar son derece el oyalar. Ancak düzeni bir ev yapılacak işlerden birinin azalması anlamına gelir.

Hafta sonunu harcamadan evi temiz ve düzenli tutmanın yolları

Her güne 20 dakika kuralını uygulayın

Kendinize bir meydan okuma gerçekleştirerek bu yöntemi denerseniz uzun ve yorucu bir temizlik günü yerine günde sadece 20 dakika harcayarak evinizi düzenli ve temiz tutabilirsiniz. Kendinize bir liste çıkarın ve zamanlayıcınızı çalıştırın. 20 dakika içerisinde yapabildiğiniz işleri tamamlayın ve kalanları sonraki güne bırakın. Böylelikle her gün temiz ve düzenli görünen bir eve de sahip olabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Haftalık, aylık, mevsimlik: Evinizdeki hangi eşyayı ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Kaynak:
greatist.com
apartmenttherapy.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!