Hafta sonunu en iyi şekilde değerlendirmenin 5 yolu

Haftasonu
Hafta sonlarını daha tatmin edici ve dinlendirici şekilde geçirmeniz mümkün.

Çalışanların yoğun iş yaşamından sıyrılabilmesi ve dinlenmesi için verilmiş olan iki günlük rahatlama süresi, artık bir çok insan için stres kaynağı olabiliyor. Bu süreyi en iyi şekilde nasıl değerlendireceğine karar veremeyen bireyler, hafta sonlarını tatmin olamamış bir şekilde geçirmek ve stres yaşamak durumunda kalıyorlar. Yapılan son araştırmalar, tatillerin artık sağlıklı ve mutlu yaşam için tehdit unsuru olabilecek kadar ciddi etkilerinin olduğunu öne sürüyor.

Birçok çalışan cuma akşamı dışarı çıkmayı, cumartesi gününü evde rahatlayarak geçirmeyi ve pazar gününü  pazartesi için hazırlanarak geçirmeyi tercih ediyor. Bu rutini değiştirerek ve farklı yöntemler deneyerek iş performansınızı ve üretkenliğinizi arttırabileceğinizi biliyor musunuz? İlk adım, tatilde olsanız bile planlı olmanız gerektiğini anlamak ve planlama yapmak için zaman ve efor harcamak. Sonrasında ise tatilinizi en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olacak 5 adımı izleyebilirsiniz:

1. Telefonunuzun e-mail fonksiyonunu kapatın.

email

Çalışanların yaptığı en büyük hatalardan biri eve iş getirmek ya da iş mailini tatili boyunca açık tutarak dinlenmeye zaman ayırmamaktır. Hafta sonunuzu rahatlayarak ve yenilenerek geçirmek istiyorsanız, sürekli telefonla ilgilenmeyi bırakmalı ve e-maillerinizi kontrol etmeyi pazartesiye ertelemelisiniz.

‘The Facebook Diet’ isimli kitabın yazarı Gemini Adams, ‘Artık küçücük bir bildirime bile bağımlı olmuş durumdayız’ diyor. 2 gün boyunca toplamda 15 dakikanızı bile e-maillerinize bakarak harcamak, tatilinize yeterince odaklanamamanıza ve yeterince dinlenememenize neden olacaktır.

2. Stres azaltıcı, denenmiş ve kanıtlanmış aktiviteler yapın.

destress

Uzun bir koşu, sauna ya da yoga… 2 günlük bir hafta sonu tatili, hafta içinde yapamadığınız bu stres azaltıcı aktiviteleri gerçekleştirmek için muhteşem bir fırsattır. Buna ayırabilecek sadece 10 dakikanız bile olsa, bu süreyi nasıl değerlendirdiğiniz hayatınızda büyük değişimler yaratabilir ve daha etkili bir hafta sonu geçirmenize yardımcı olabilir.

3. Plan yapın ve yapmak istediklerinizi öncelik sırasına koyun.

Eğer hafta sonunda mutlaka çalışmanız gerekiyorsa, yapmanız gereken işlerin ne kadar zaman alacağını planlayarak işe başlayın. Mutlaka bitmesi gereken işler ve pazartesiye erteleyebilecekleriniz olarak yapacağınız tüm işleri listeleyin. Gereksiz ya da erteleyebileceğiniz işlerin 2 günlük bu süreyi harcamasına izin vermeyin.

Yapmanız gereken işleri genelde yolculuk sırasında, uçağı beklerken yani başka bir aktivite yapamayacağınız zamanlarda yapmaya çalışın.

4. Yeni alışkanlıklar edinin.

Yeni alışkanlık

Kısa süreli de olsa tatiller, kendinizde pozitif değişimler yaratarak yeni alışkanlıklar edinmeniz için en uygun zamanlardır. Yeni bir çevre, eski alışkanlıklarınızı unutmak ve yeni bir şeyler denemek için size bir çok fırsat sunar.

5. İşe döndüğünüzde yapacaklarınızı listeleyin ve öncelik sırasına koyun.

Hafta sonlarının en kötü yanlarından birisi de pazar günlerini işe dönecek olmanın stresini yaşayarak geçirmektir. Bu stresi yaşamamak için pazartesi gününüzü planlamak ve yapacağınız işleri listeleyerek bir sıraya koymak, stres seviyenizi azaltacak ve pazar gününüzü de etkin bir biçimde kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Zaman yönetimi genelde iş yerinizde yapmanız gerektiğini düşündüğünüz ve iş gününü planlamak olarak algılanan bir kavram. Ancak görüldüğü gibi, tatilinizi de planlamak, zaman yönetimini bu zamanlarda da etkin olarak kullanabilmek, daha iyi bir tatil geçirmenize ve dolayısıyla hafta içinden daha üretken olmanıza yardımcı olacaktır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!