Güzelsin, kimse aksini söyleyemez – Video

My Pale Skin” (Solgun Yüzüm) isimli bir blog yazarı ve YouTube kullanıcısı, güzellik konusunda sosyal medyanın insanları nasıl da gerçeküstü bir beklentiye soktuğunu ve acımasızlaştırdığını göstermek için oldukça etkileyici bir yönteme başvurdu.

Üç ay boyunca makyajsız videolarını sosyal medyada paylaşan genç kadın, takipçilerinden gelen acımasız yorumları tek bir videoda topladı. “You Look Disgusting(İğrenç Görünüyorsun) başlıklı bu videoyla, sosyal medyanın aslında ne kadar acımasız olduğu vurucu bir şekilde anlatılıyor. Üç ayda gelen yaklaşık 100 bin yorum arasında “Yüzüne bakamıyorum, bu kızın sorunu ne, çok çirkin, iğrenç, acaba hiç yüzünü yıkamış mıdır” gibi ifadeler yer alıyor. Video ilerledikçe blogger’ın makyajlı yüzünü görenlerin yorumları ise tamamen değişiyor, acımasız sözlerin yerini “Çok güzel görünüyorsun“, “Makyajına bayıldım” yorumları alıyor. Ancak bir süre sonra bu yorumlar da değişiyor ve yerini Çok fazla makyaj yapmışsın, bunların hepsi sahte, seni yasaklamak lazım, çok çirkin olduğun için bu kadar makyaj yapmışsın” gibi ifadelere bırakıyor. Genç kadın makyajını sildiğinde ise akne sorunu yaşayanların gerçekte neler hissettiğini anlatan ifadeler beliriyor:

“41 yaşındayım ve 18 yıldır akneyle uğraşıyorum, bazen ağlıyorum, kendimi pis hissediyorum, kendimi öldürmek istiyorum”

Videonun asıl vurucu mesajı ise en sonda geliyor:

Güzelsin. Kimsenin bunun aksini söylemesine izin verme, kendine bile!

1 Temmuz’da yayımlanan video, birçok internet kullanıcısını etkilemiş olacak ki iki gün içinde 1 milyondan fazla izleyiciye ulaşmış durumda.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!