Güzel kokan bir ev için 7 öneri

Güzel kokan ortamlarda kendinizi daha iyi hissettiğinizi fark ettiniz mi? Ya da ne zaman ziyaret etseniz evlerinin hep mis gibi koktuğunu anımsadığınız tanıdıklarınız oldu mu? Koku, insan doğasında önemli bir yere sahip. Duygularla arasında sıkı bir ilişki bulunan koku duyusu, insan psikolojisi üzerinde oldukça etkili.

Hiç beklenmedik şekilde aniden burnunuza gelen bir koku sizi çocukluğunuza götürür mü ya da çok sevdiğiniz eski bir arkadaşınızı hatırlatır mı? Koku hafızası sayesinde o kokuyla ilişki kurduğumuz zamandaki hislerimizi hatırlayabiliyor hatta yeniden yaşayabiliyoruz. Duygularımız ve psikolojimiz üzerinde etkili olan kokular aynı zamanda davranışlarımızı da etkileyebiliyor. Kötü kokular kişinin bulunduğu ortamdan uzaklaşmak istemesine, olumsuz düşüncelere dalmasına ve kötü hissetmesine sebep olurken; güzel kokular coşku ve mutluluk yaratarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz evlerimizde kendimizi daha iyi hissedebilmemiz için güzel kokulu bir ortama sahip olmak çok önemli. Birkaç ufak taktik ve değişiklikle canlandırıcı kokulara sahip bir ev ortamı yaratabiliriz. Öyleyse gelin her zaman mis gibi kokan evlerin sırlarını beraber keşfedelim:

Görsellerin üzerine tıklayarak ürünlere ulaşabilirsiniz.

Kurutulmuş bitkilerin gücü

Kurutulmuş bitkilerin gücünü keşfedin. Adaçayı, papatya veya lavanta gibi kokuları hem evinizin enerjisini temizlemek hem de ortamın mis gibi kokmasını sağlamak için kullanabilirsiniz. Tercih ettiğiniz kokuların türüne göre kurutulmuş yapraklarını yakarak evinizde dolaştırabilirsiniz veya iple bağlayarak bir demeti mutfağınıza asabilirsiniz.

Ürünleri Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

İlham veren tütsüler

Çok eski zamanlardan beri kullanılan, alternatif tıp yöntemlerinde yeri olan eşsiz kokulara sahip tütsülerden edinerek evinizde uzun sürecek güzel kokular sağlayabilirsiniz. Tütsüler, evinizin güzel kokulara bürünmesini sağlarken, yorgunluğunuzu da alarak dingin bir ortam yaratacaktır. Çubuk, konik veya ağaç gibi farklı türleri olan tütsülerden en çok beğendiklerinizle deneyemeye başlayabilirsiniz.


Ürünleri Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Şık ve hoş kokulu mumlar

Şık tasarımları ile evinizin her alanında kullanabileceğiniz aydınlatma görevindeki mumları, güzel kokuları yönünden de mutlaka değerlendirmelisiniz. Birbirinden çarpıcı çeşitleri ile meditasyondan aromaterapiye, romantik ortamlar yaratmaktan şık dekorasyonlara kadar çok yönlü işinize yarayacak olan rengarenk mumlar ile daimi güzel kokular elde edebilirsiniz.


Ürünleri Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Oda kokuları

Evinizin havasını değiştirecek koku çubukları veya oda parfümleri ile mis kokulu bir atmosfer yaratabilirsiniz. Mis kokuların yayılmasını daha sürekli hale getirmek istiyorsanız zaman ayarlı otomatik oda kokularından da faydalanabilirsiniz. Bu sayede sizin istediğiniz zaman aralıklarında sevdiğiniz koku evinizi sarmaya devam eder.

Ürünleri Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Esansiyel yağlar

Geniş bir kullanım alanına sahip esansiyel yağlar, yaraların iyileştirilmesinden cilt bakımına, ağız sağlığından aromaterapiye kadar uzanan olumlu etkilerinin yanı sıra güzel kokuları ile de karşımıza çıkıyor. Size en çok hitap ettiğini düşündüğünüz veya evinizin ortamına en çok yakışacak kokulara sahip olan uçucu yağlardan tercih ettiklerinizden buhurdanlığınıza birkaç damla damlatabilirsiniz.

Ürünleri Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Hava temizleyiciler

Evlerimizin güzel olduğu kadar temiz de kokması için iç mekan hava kalitesini kontrol altına tutabilen, kapalı filtre sistemine sahip bir hava temizleyici fan tercih edebilirsiniz. Havayı arındırarak temiz havayı ortama eşit bir şekilde dağıtan hava temizleyiciler ile evinizde sağlıklı nefes için uygun ortamı yaratabilirsiniz.

 

Bonus: Fırından yükselen kurabiye kokuları

Evet! Kurabiyeler Damla çikolatalı veya kuru meyveli, favori içeriklerinizle hazırlayacağınız kurabiyeleri pişirirken mutfağınıza yayılan iştah açıcı ve mutluluk verici mis kokular bütün evinizi saracaktır. Sıcacık bir ev ortamı veya misafirlerinize sunacağınız ikramlar için önceden hazırlayacağınız kurabiye hamuruna buzluğunuzda yer açarak ihtiyacınız olduğunda hızlıca kullanabilirsiniz.

Amazon mis kokulu evler wishlistimizi incelemek ve satın almak için tıklayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!