Güzel havaların tadını çıkarın: İlham veren bahçe ve balkon dekorasyonu önerileri

Büyük şehirlerde yaşayan herkesin hayali; balkonlu veya bahçeli bir evde oturmak. Eğer ufak da olsa bir bahçeniz veya balkonunuz varsa, kendinizi şehrin en şanslı kişileri arasında görebilirsiniz. Bu şansınızı iyi kullanmak adeta sizin için bir zorunluluk! Yani balkonunuza veya bahçenize tek bir sandalye ve ufak bir masa koyarak bundan kurtulamazsınız! Peki balkonunuzu veya bahçenizi nasıl dekore edeceğinizi biliyor musunuz? İşte ilham veren bahçe ve balkon dekorasyon önerileri:

1. Ufak bir balkonunuz veya bahçeniz varsa katlanan eşyalar tercih edin

Balkonunuz veya bahçeniz ufaksa üzülmeyin, hala balkonunuz olduğu için sevinebilirsiniz. Ufak, katlanan bir masa ve iki katlanan sandalye de işinizi görebilir. Böylelikle kullanmadığınız zamanlarda katlayarak alandan tasarruf edebilirsiniz.

2. Balkon veya bahçenize uygun eşya yaptırabilirsiniz

Eğer balkonunuzda daha fazla alan yaratmak istiyorsanız, mekana uygun eşyalar yaptırabilirsiniz. Örneğin duvar dibine yaptıracağınız bir oturma grubu, alandan tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda bu tür eşyalar rüzgardan etkilenmeyeceği için içiniz rahat edecektir.

3. Balkonunuzu yeşillendirin

Bahçeli ev hayalinizi yaşatmak istiyorsanız, balkonunuzu yeşil bitkilerle süsleyebilirsiniz. Bu bitkileri şifalı otlar arasından seçerseniz, balkonunuza her çıktığınızda mis gibi kokularla ruhunuzu şımartabilir ya da yeşilin tazeleyici ve dinlendirici enerjisinden faydalanabilirsiniz .

4. Mobilya yerine minder kullanabilirsiniz

Eğer balkon veya bahçe mobilyasına para harcamak istemiyorsanız, minderlerle de oturma alanı yaratabilirsiniz. Renkli ve farklı desenlerdeki minderler, balkon veya bahçenizde bambaşka bir hava yaratabilir. Yere sereceğiniz bir kilim de çok hoş bir tamamlayıcı olabilir.

5. Aydınlatmayı unutmayın

Akşam saatlerinde de balkonunuzun veya bahçenizin tadını çıkarmak istiyorsanız, bir lamba işinizi görecektir. Şık bir sarkıt lamba tercih ederek, bir anda dekorasyonu değiştirebilirsiniz.

6. Salıncak veya hamak keyfi yapın

Bahçe veya balkonun keyfini çıkarmanın yollarından biri de salıncak veya hamakta vakit geçirmek. Alanın büyüklüğüne göre iki alternatiften birini tercih edebilirsiniz. Üzerine atacağınız minderle de dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

7. Çiçek dikin

Balkonunuzu veya bahçenizi renklendirmenin en güzel yolu, çiçek dikmekten geçer. Kokulu veya kokusuz, rengarenk çiçekler balkon ve bahçenizin havasını tümden değiştirebilir, hem dışarıdan bakanları hem de sizi hayran bırakabilir.

8. Dinlenmek için alan oluşturun

Eğer yeterince alanınız varsa balkonunuza veya bahçenize bir uzanma koltuğu veya şezlong koyabilirsiniz. Böylelikle zaman zaman uzanıp keyif yapabilir hatta bazen kısa şekerleme uykularının tadını çıkarabilirsiniz.

9. Kendinize özel bir alan oluşturun

Eğer balkonunuz veya bahçeniz komşularınızın çok rahatça görebileceği bir alansa, bitkilerden veya bambu sopalardan bir paravan oluşturabilirsiniz. Böylelikle mekanı biraz daha kişiselleştirmiş olursunuz.

10. Mumlar yakın

Eğer balkonunuzda veya bahçenizde biraz daha romantik bir hava yaratmak istiyorsanız, mum yakabilirsiniz. Renk renk ve büyük ebatlı mumlar, balkonunuza veya bahçenize çok yakışacaktır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!