Günün hangi diliminde hangi kahve içilmeli?

Sabah uyanır uyanmaz filtre kahve makinesine veya french presse koşanlardan mısınız? Eğer öyleyseniz sizi gün içinde ihtiyaç duyulan enerjiyi kahveden almaya çalışan insanlar grubuna dahil edebiliriz. Elbette kahvenin günlük rutinleri yerine getirme ve sorumlulukları tamamlama konusundaki önemli rolünü küçümseyemeyiz. Kahve gün içerisinde kendimizi enerjik hissetmemize ve günlük hayatın koşuşturmacası içinde geç kalmamamıza yardımcı oluyor fakat bazı kahve türlerinin belirli zamanlarda içilmesi kahvenin yardımcı özelliğini ikiye katlıyor. Gelin, birlikte hangi kahvenin hangi zaman diliminde tüketilmesi gerektiğini birlikte inceleyelim.

Sabah saatlerinde hangi kahve içilmeli?

Yataktan çıkıldıktan sonra daha fazla uyuma isteğinin giderilmesi için spesifik kahvelerin tercih edilmesi gerekiyor. Bu kahvelerin başında da filtre kahve gibi sert kahveler geliyor. Filtre kahveye ek olarak, günün erken vakitlerinde kendinizi daha dinç hissetmek adına americano, espresso veya Türk kahvesi de içebilirsiniz. Eğer sert kahvelerle aranız çok iyi değilse ya da kahvenin yanında süt arıyorsanız günün ilk saatlerinde flat white da tüketebilirsiniz.

Sabahları uyanıldığı zaman kan şekeri düşük oluyor ve bu durumun kahvaltıdan önce kahve içen insanlar tarafından değerlendirilmesi önem taşıyor. Eğer kahvaltı öncesi şekerli kahve içilirse kan şekeri çok hızlı bir şekilde yükselir. Bu durum sonucunda da şeker hastalığına yakalanma riski artar. Bu nedenle, kahvaltı öncesi kahve tüketen insanlara günün ilk vakitlerinde şekersiz kahve içmelerini öneriyoruz.

Öğleden sonra hangi kahve içilmeli?

Öğle vakti, pek çok insan için istenilen kahvenin içilebileceği bir zaman dilimi olarak biliniyor. Çoğu çalışan insan ve üniversite öğrencisi, öğle arasına kadar sabah hissettiği uyuma isteğini üzerinden atıyor ve öğle vakti geldiği zaman da yemek yemeye gidiyor. Öğle yemeğinden sonra da lezzetine hayran bırakan kahveleri yudumlama zamanı geliyor! Eğer çalışma temponuzun arasına bir öğle kahvesi sıkıştırmak istiyorsanız latteden, macchiatodan veya mochadan yana tercih yapabilirsiniz.

Öğleden sonra ise öğle yemeğinden ve günlük hayatın yoğunluğundan dolayı insanların üzerine bir ağırlık çökebiliyor. Bu ağırlık yüzünden çalışma hızı düşebiliyor ve yetiştirilmesi gereken işlerin tamamlanma süresi uzayabiliyor. Bu nedenle, öğleden sonra orta sertlikte bir kahve içmek kritik bir çözüm yöntemi olabiliyor. Eğer öğleden sonra çalışma motivasyonunuzu yükseltmek ve sorumluluklarınızı vaktinde tamamlamak istiyorsanız bu zaman diliminde cappuccino içebilirsiniz. Ayrıca, flat white ve macchiato da öğleden sonra tüketeceğiniz kahve seçenekleri arasına girebilir.

İlginizi çekebilir: Kahve çeşitleri: Kahve hakkında tüm bilinmesi gerekenler

Akşam saatlerinde hangi kahve içilmeli?

Uyku vaktinin yaklaştığı akşam saatlerinde kafeinsiz veya az kafeinli içecekler tüketmek büyük bir önem taşıyor. Yüksek kafeinli içeceklerin akşam vaktinde tüketilmesi durumunda uykusuzluk olabiliyor ve uyuma isteği de azalabiliyor. Bu durumun sonucunda da ertesi gün için yapılan planlar hasar alabiliyor veya uyumak için yatakta dönüp durmak zorunda kalınabiliyor. İşte, bunun önüne geçmek için akşam saatlerinde decaf ya da yarı decaf seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu seçeneklere ek olarak, süt içeren kahvelerden ya da Türk kahvesinden yana da tercih yapabilirsiniz.

Akşam vakitlerinde tüketilebilecek seçenekler sınırlandığı gibi miktar da göz önünde bulunduruluyor. Eğer uykusuz kalmak istemiyorsanız akşamları küçük porsiyonlu kahveler içmelisiniz. Buna ek olarak, uyku saatinizden en az 2-3 saat önce son kahvenizi içmiş olmaya özen göstermelisiniz.

Bonus: Farklı duygulara göre hangi kahveler içilmeli?

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Uplifers (@uplifers)’in paylaştığı bir gönderi

Eğer kendinizi mutlu hissediyorsanız ve bu hissiyatı sürdürülebilir hale getirmek istiyorsanız mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgısını artıran çikolatalı içecekler tüketebilirsiniz. Çikolata şurubu içeren latte ve mocha, mutluluğu uzun süreli bir hissiyat haline getiren içecekler olarak biliniyor. Eğer kendinizi mutsuz hissediyorsanız ve bu duygudan uzaklaşmak istiyorsanız yine çikolatalı çeşitlerden yana tercih yapabilirsiniz. Ayrıca, meyve aromalı kahveler de üzgünlüğü üzerinizden atmanıza yardımcı olabilir. Tabii, bu lezzetli içecekleri hoş bir sohbet eşliğinde yudumlarsanız hissettiğiniz mutsuzluktan daha hızlı bir şekilde uzaklaşabilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Damak tadından fazlası: Kahve seçimleriniz kişiliğiniz hakkında neler söylüyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!