Günlük burç yorumları: 29 Nisan

Koç Burcu

Karşı karşıya kaldığınız bir ikilemden çıkmaya çalışıyor olabilirsiniz. Böyle zamanlarda “Tamam mı devam mı” diye kendinize sorduğunuzda, elinizde olanları masaya yatırmak ve sahip olduklarınıza bakmak, karar vermenizi kolaylaştırabilir. Kısa bir değerlendirme yapabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Eğer kafanızı kurcalayan önemli bir karar alma dönemindeyseniz mindfulness uygulayarak bu dönemi en verimli şekilde geçirmeniz mümkün. Zihninizi dağıtmadan, sahip olduğunuz potansiyelinizin maksimum seviyesine ulaşması için tek gizli silahınız “odak”. Peki bu süreçte adımlarınız nasıl olmalı? “Mindfulness ile verimli karar verme ve sorun çözme

Boğa Burcu

Çok fazla endişe duymak, sırtınızda ağır bir yük taşımak gibidir. Ona daha fazla odaklandığınızda, gittikçe daha ağır bir hal almaya başlar ve bu durum kısır döngüye dönüşür. Bundan çıkmanın yolu, bunu kırmaktan geçiyor. Aklınıza ne zaman bu düşünceler geldiğinde, bundan uzaklaşın! Kendinize güvenin, siz bu güce sahipsiniz!

Uplifers önerisi: Korku ve endişe sizi tuzağa düşüren duyguların başında geliyor; ancak bu duygularla yüzleşmek, korkularınızı yenme noktasında büyük fayda sağlıyor. “Korku ve anksiyetinizi yenmek için en doğru adım: Yüzleşme

İkizler Burcu

Karşı karşıya kaldığınız bir durumla ilgili yeterince kontrole sahip olmadığınızı düşünüp endişelenebilirsiniz. Oysa zannettiğinizden daha güçlü olduğunuzu hatırlamalısınız. Başka insanlar üzerinde kontrolünüz olmayabilir. Ancak başkalarından beklentilerinizi kontrol edebilirsiniz. Belki bu ayrımı yapmak daha iyi gelebilir. 

Uplifers önerisi: Diğer insanların yanındayken bacaklarınızın, ellerinizin ya da yüz ifadenizin nasıl olduğuna ne kadar dikkat ediyorsunuz? Birçoğumuz için bir taraftan karşımızdakini dinleyip, söyleyeceklerimizi düşünüp, konuşmaya çalışırken, bir taraftan bedenimizi ve hareketlerimizi kontrol edebilmek yoğun bir dikkat, odaklanma ve ileri düzey iletişim becerisi gerektiriyor. “Kişilerarası iletişimde beden dilinizle ilgili dikkat etmeniz gereken 10 alışkanlık

Yengeç Burcu

Etrafınızdakiler sizi anlamakta güçlük çekiyor olabilir. Yaratıcılığı yüksek birisi olduğunuz için başkaları tarafından anlaşılmakta zorlanıyorsunuz. Ancak yakın zamanda karşınıza çıkacak bir kişiyle aranızda güzel bir uyum yakalayabilirsiniz. Bu uyumlu ilişki; arkadaşlık, iş ilişkisi veya romantik bir ilişki olabilir. Her koşulda kıymetini bilmelisiniz. 

Uplifers önerisi: Romantik ilişkide olduğunuz kişi sık sık lafınızı kesiyor, düşüncelerinize önem vermiyor, sizi başkalarının yanında küçük düşürüyor. Kısacası size saygı duymuyor. Saygı, bireylerin, özellikle yakın ilişkilerinde olmak üzere tüm ilişkilerinde geçerli olan ve uyulması gereken örtük bir kuraldır. “İlişkilerin olmazsa olmazı saygı: Sınırlarımızı nasıl koruruz?

Aslan Burcu

Hayatın en zor, en öfkeli, en yokuşlu anlarında bile umut her zaman vardır. Umut insana istediklerine ulaşabilmesi için büyük bir güç verir. Eğer umudunuzu kaybettiğinizi düşünüyorsanız, kendinize umudun hayatın içindeki en doğal şeylerden biri olduğunu hatırlatmalısınız. 

Uplifers önerisi: Nietzsche “Yaşamak için bir nedeni olan kişi hemen her nasıl’a katlanabilir” demiş. İnsan türünü hayata bağlayan en kıymetli şeylerden biri yaşama nedeni olsa gerek. Bahsettiğim “neden” bize dayatılan “hedef”ten tamamen farklı olarak; bize ait olan bir kavram. Yaşama nedeni ile yola koyulduğumuz zaman soluksuz hedefe varma çabası yerine; kimi zaman yavaş kimi zaman hızlı tempoda yürüdüğümüz, bazen koştuğumuz, bazen yol kenarında bir ağaç gölgesinde soluklandığımız bir yolculuğa çıkmış oluyoruz. “Yaşam amacını bulmak: Her güne umutla başlamak için insan neye ihtiyaç duyar?

Başak Burcu

Sevdiğiniz bir kişiyi anlayabilmek için, kendi kişisel bakış açınızdan sıyrılmanız gerekebilir. Böylelikle olayların sebebini daha iyi kavrayabilirsiniz. Empati kurmak ve biraz daha duygularınızı işin içine katmak, onu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. 

Uplifers önerisi: Empati, bir başkasının duygularını ve yaşantılarını anlayıp bunları paylaşabilme yetisi olarak tanımlanıyor. Kendinizi o kişinin yerine koyduğunuzu farz edin; o ne hissediyorsa siz de öyle hisseder, o dünyayı nasıl bir gözle görüyorsa siz de o gözle görürsünüz. Harper Lee’nin ünlü romanı Bülbülü Öldürmek’te Atticus Finch ne demişti: “Bir insanı, sorunu onun açısından düşünmeye alışmadıkça anlaman olanaksızdır. … Derisinin içine girip gezineceksin.” “Öfkeye yenik düşmemek için empatinin gücünü kullanın

Terazi Burcu

Yakın zamanda verdiğiniz bir karar, bir türlü içinize sinmiyor olabilir. Normalde uzun uzun düşünüp karar veren biriyken, bu kararı çok kısa sürede almış olabilirsiniz. Bir kararın hızlı verilmiş olması, onun yanlış olduğu anlamına gelmez. Bir de bu açıdan bakabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Bizi insan yapan en önemli özelliklerimizden biri düşünme yeteneğimizdir. Olumlu düşünme ise hayatımızı güzelleştirebilme özelliğine sahiptir. Bilişsel bir süreç olan olumlu düşünme becerilerini etkin bir şekilde kullanma, bireyin olumlu imgeler oluşturmasına, iyimser fikirler geliştirmesine, problemlere uygun çözümler bulmasına, olumlu kararlar almasına ve hayata daha mutlu bakabilmesine yardım eder. “Olumlu düşünme sanatı: Olumlu düşünün, hayatınız güzelleşsin

Akrep Burcu

Geçmişte yaptığınız bir hataya geri dönüp baktığınızda kendinizi daha fazla suçluyorsanız, bundan bir an önce vazgeçmelisiniz. Geçmişi yeniden yeniden kafanızda canlandırmak, sizi ileri götürmez. Bazen yaşananları kabul edip ileriye bakmak daha iyi olabilir. 

Uplifers önerisi: İyimser insanlar deyince aklınıza dünyaya pembe gözlüklerle bakan, hayal aleminde yaşayan, gerçekçi olmayan insanlar mı geliyor? Gerçekçi iyimserlik kavramını duyduğunuzda iyimserlik hakkındaki bu düşüncenizin değişeceğine eminim. Gerçekçi iyimserlik dünyaya pembe gözlüklerle bakmak yerine dünyadaki negatifliğin de farkına varmak ama pozitifliğe odaklanmaktır. “Gerçekçi iyimserlik: Negatifin farkında olup pozitife odaklanma sanatı

Yay Burcu

Birisinin sizinle paylaştığı bir mesajın satır aralarını okumaya ve niyetini anlamaya odaklanabilirsiniz. Bu kişinin gerçeği biraz sakladığını düşünebilirsiniz. Oysa belki de siz mesajla iletilmek isteneni beğenmediğiniz için böyle düşünüyor olabilir misiniz? Bazen gerçeklerle yüzleşmek size daha iyi gelebilir. 

Uplifers önerisi: Yaşam boyunca edinilen deneyimlerin sonucu oluşturulan algılar ve kullanılan dil ile şekillenen içsel temsillere bağlı olarak herkesin kendine ait bir dünya görüşü var. Yaşadığınız dünyayı nasıl yorumlayıp nasıl tepki verdiğinizi, deneyim ve davranışlarınızı nasıl anlamlandırdığınızı belirleyen şey ise gerçeğin kendisinden çok gerçek hakkındaki içsel temsiliniz. Gerçek dünyaya ilişkin içsel temsilinizi zenginleştirmenin yolu ise deneyimden geçiyor. “Algılarınız gerçek dünya değildir: Farkındalığın kapanan kapağını açmak deneyimden geçer

Oğlak Burcu

Karşı karşıya kaldığınız bir ikilemle ilgili olarak başkalarının yardımlarını kabul etmiyor olabilirsiniz. Bunun sebebi de dışarıdan bakan kişilerin, olayları sizin gözünüzden göremeyeceğine olan inancınız. Belki kimse sizin kadar iyi göremeyebilir ancak bir başkasının görüşüne de kıymet vermek iyi olabilir, sizin için ufuk açıcı olabilir. 

Uplifers önerisi: Son yılların popüler sorusu “Nasıl yardımcı olabilirim?” Bizlere yardım etmeye, içinde bulunduğumuz çıkmazdan çıkmamıza yeterli olabilir mi? Yardımcı olmak; karşılıklı eşitliğin olmadığı söz konusu durum karşısında güçlü olanın güçsüze destek sunduğu bir ilişki şekli. “Yardım etmek mi, katkı sağlamak mı: Mesafesiz ve eşit bir ilişkilenme mümkün

Kova Burcu

Geçmişte ne kadar güzel anılarınız olursa olsun, geçmişi yeniden yaşayamazsınız. “Ya öyle olsaydı” tuzağına kapılıp kendinizi geçmişe hapsetmeyin. Yeniye ve yeniliklere açık olmak, geleceği kucaklamak size daha iyi gelebilir. 

Uplifers önerisi: Bugün belki çok bunaldın, belki çok kırıldın, belki kalbinin kaldıramayacağı kadar ağır yükler taşımak zorunda kaldın, belki çok hayal kurdun ve belki bugün hayallerin gerçekleşmedi. Ama yarın o hayalleri gerçekleştirebileceğin yepyeni bir gün unutma! “Bakış açısı her şeydir: Varış çizgisi mi daha önemlidir, yoksa yol mu?

Balık Burcu

Duygularını saklayabilen biri değilsiniz. Hissettiğiniz her şey, anında yüzünüzden okunuyor. Ancak bu kötü bir özellik değil. Bu özelliğiniz sayesinde, karşınızdaki kişinin sizin hissettiklerinizle ilgili reaksiyonunu anında alabilir ve buna karşı bir adım düşünebilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Duyguları paylaşabildikçe insan insana yakınlaşır. Üzgün olduğunuzu, kıskandığınızı, kızdığınızı, utandığınızı, suçluluk duygusuyla kendinizi dövdüğünüzü, öfkenizi, nefretinizden kin, intikam güttüğünüzü ifade edebilir misiniz? Tüm duygularınızı, korkularınızı korkmadan, karşınızdaki kişi “sizin hakkınızda ne düşünür?” diye düşünmeden, hesap kitap yapmadan olabildiğince doğal ifade edebilir misiniz? “Paylaşmak yakınlaştırır: Duygularınızı ifade edebildiğinizi düşünüyor musunuz?

Günlük burç yorumlarınıza getirdiğimiz önerilerin size faydası olduğuna inanıyorsanız sevdiklerinizle de paylaşın 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!