Güneş tutulmasının olumlu etkilerinden faydalanmak için yoga ve meditasyon önerileri

Yeni bir enerjinin kapılarının açıldığı 14 aralık 2020 günü, yani bugün, Yeni Ay’da tam Güneş tutulması gerçekleşiyor. Türkiye’den görülemeyen tutulmanın etkisi dünyanın her yerinden hissedilecek. Tutulma dönemleri taze enerjilerin ortaya çıktığı zamanlardır, yani yeni başlangıçlar ve harekete geçme fırsatının sunulduğu dönemler. Bu güçlü ve bereketli enerji bazı hediyeleri de beraberinde getiriyor. 2,5 senedir Oğlak burcunda olan Satürn 17 Aralık’ta Kova burcuna geçiyor. Astrologların yorumlarına göre ne zaman bir gezegen başka bir burca geçerse, azim ve irademizle beraber çalışkanlığımızın ödüllerini toplayacağımız fırsatlarla karşılaşıyoruz.

Evet, 2020 çoğumuz için zor bir yıldı, mücadele etmek zorunda kaldığımız birçok şeyle aynı anda karşılaştık, hatta tüm dünya benzer durumları yaşadı. Bu tutulma ile hissettiğimiz tüm zorlukların ödüllerini toplayacağız. Her zorluk aslında büyümemiz için yaşamın bize sunduğu bir fırsattı. Bunu fırsat olarak görebilir ve değişime izin verebilir veya bize uygulanmış bir ceza olarak görür ve değişime tepki vererek ızdırap çekebiliriz. Yay burcunda gerçekleşecek tutulmanın enerjisi ile frekansımızın ve bilincimizin yükseldiğini fark edebiliriz. Büyümek her zaman kolay olmayabilir. Değişimin getirdiği ne varsa bizi etkileyebilir. Her ne olursa olsun öyle bir an gelir ki büyüdüğümüzü fark ettiğimiz zaman, geçmişe bakıp “iyi ki” diyerek yolumuza devam ederiz. Tutulma ile beraber iç görülerimizin ve yüksek benliğimizin bilgeliğini dinlemeye daha açık ve hazır olacağız, çünkü kolaylaşacak.

Yüksek enerjiyi yaşamamıza davet etmek için tek yapmamız gereken “an”da olmak, yani günümüzü meşgul eden akıllı telefonlar, zihnimizi dolduran düşünceler, günlük yapılması gereken işlerin peşinde olmak yerine “şimdi”de olmak. Şimdide olduğumuz zaman evrenin sunduğu hediyeleri, ilerlememiz adına yolumuza ışık tutanları fark edeceğiz. Almaya açık olmak için bilincimizin yönünü değiştirmemiz ve bolluk, takdir ve şükür etmeye daha sıklıkla odaklanmamız yeterli. Dert yanmak, her şeyin daha farklı olmasını dilemek veya kendini kurban gibi hissetmek yerine, bolluğa açık olarak sunulana şükrederek, her şeyi değiştirebilirsin.

Almaya açık olmak, bilinci değiştirmek ile beraber kalp uyanınca, saflaşıp açık olunca gerçekleşiyor. Kalbi uyandıran zihnin berraklığıdır; yani şartlandırmalar, koşullandırmalardan uzaklaşmak, hikayeler, geçmiş odaklı ne varsa onlardan özgürleşerek “an”da olmak. Kalp açıklığı sadece sevmekle ilgili değil sevilmeye de açık olmakla ilgili. Yani her iki yönde de kendini özgür bırakmakla ilgili. Bir zorunluluk olarak değil, içeriden geldiği gibi olmasına izin vermekle ilgili. Yay burcundaki Güneş tutulması 5 Haziran 2020’deki Ay tutulması ile direkt bağlantılı. O dönemki ay tutulması bırakmakla ilgiliydi. Boşluk yaratarak yeniye alan açmakla ilgiliydi. O dönemden beri yaşamınızda olan değişimlerin şimdi çiçeklenme zamanı. Belki seçiminizle, belki seçiminiz dışında yaşamınızdan bir şeyler gittiyse, işte bu tutulma o gidenin yerinin dolma zamanı olacak.

Merküryen tutulma olmasından dolayı iletişim ve zihni yöneten Merkür etkisinde düşündükleriniz büyüyebilir. Bu yüzden odaklanacağınız her şeyi özenle seçmek gerekiyor, çünkü o odaklandıklarımız bir anda gerçeğimiz olabilir. Düşünce süreci farkındalıkla yapılmalı ki kendimize olumlu düşünme adına yalanlar söylemeyelim. Sahte bir olumlama yaklaşımı yerine, kendi gerçeğimize bağlı olarak, yani sınırlarımızın farkında olarak ve o sınırları kabul ederek özgürleşebiliriz. Özgürlüğü tanımlayan sınırlarımız, tek yapmamız gereken ise bizi sınırlayan ne varsa bunların farkına vararak özgürleşmek. Bir hataya odaklanmak ve olmamış gibi davranmak yerine, hatayı nazikçe kabul etmek ve bundan sonrasında neler yapabileceğine odaklanarak yola devam etmek.

Kendi iç bilgeliğimizin sesini duymanın zamanı. Bizi çevreleyen seslerin içinde kaybolmak yerine, kendi iç sesimizi duyarak güçlenmemiz için tek yapmamız gereken şey evren ile bağlantıda olmak. Yay burcundaki tutulma ayağa kalkmamız ve karanlıkta kalmış nimetlerimizi gün ışığına çıkarmamızı hatırlatıyor.

Evren her zaman bizi dinliyor, hatta en karanlık zamanlarımızda bile. Tek yapmamız gereken güvenmek ve inancımızı parlatmaya devam etmek. Yaşamımızın bu dönemini her şeye rağmen kucaklamak, Güneş tutulmasının enerjisi ile köklenmek ve kalbimizi varoluşumuzun mucizesine sevgi ile açmak. Bu tutulmanın etkisi 10 gün sürebilir. Özellikle bu dönemde kalbin enerjisini serbest bırakıp köklendiren yoga pratikleri size iyi gelebilir. Bu dönem için önerdiğim yoga pratiklerini videodan izleyebilirsiniz.

🌬️Hava Elementi Yoga🌬️ Nefes, Kalbinle Bağlantı ve İlham #meltemleyoga #evdeyoga

Kalça ve Kalp Açıcı Vinyasa Yoga | Kral Güvercin Pozuna Doğru #evdeyoga

Fark etmek ve bırakmak üzerine yapacağın çalışmalarda kalbinin sesini daha net duyarak niyetlerinin tohumlarını atabilirsin. Bu meditasyona buradan ulaşabilirsin.

İlginizi çekebilir: Ay tutulmasına özel bir meditasyon: Tutunduklarımızdan vazgeçerek teslim olabilir miyiz?

Meltem Fakabasmaz Yoga Terapi, Nefes ve Meditasyon Eğitmeni
İstanbul’da doğdum. Anaokulundan lise sona kadar okuduğum FMV Işık Lisesi’ni tamamlayarak Endüstri mühendisliği okumak için rotamı Kıbrıs’a çevirdim. 4 sene sonunda okul ikincisi olarak ... Devam