Günerji yorumları: Nisan 2014

nisan gunerji
Günerji yorumları: Nisan 2014

Adalet…Adalet…Adalet…

Nisan ayında en çok konuşulacak konuların başında adalet geliyor. Ayrıca birlik ve beraberlik teması da bu ay yine çok önde olacak ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken konularda birlik içinde hareket etmek, her zaman olduğundan daha önemli hale gelecek. Toplumsal olarak çok önemli günlerin yaşanacağı bu ayın enerjisi içinde, kendi adınıza da ailenizle ilgili önemli gelişmelerin olabileceğini düşünebilirsiniz.

Kendinizi ve sevdiklerinizi daha güvende görmek isterken bu anlamda endişelerin de açığa çıkabileceğini  söyleyebiliriz. Mart ayında yaşanan başlangıçlar, zor da olsa bir yola girerek ilerleme isteğinde olduğunuzu ortaya koymuştu.Nisan ayında bu zorluklar sorumluluklarınızı üzerinize alarak biraz daha zorlayıcı hale gelebilir. Başlangıçlarınızı bırakmadan ve hakkını vererek desteklemeye ve beslemeye devam edin. Özellikle bu ay vereceğiniz emekle gelecek aylarda elde edeceğiniz sonuçlar çok değişecek. Endişe ve korkulara kapılmadan ilerlemeye çalışarak kararlığınızı devam ettirin.  Desteklediğiniz, bakıp büyüttüğünüz her şeyin arkasında emeğinizin karşılığını alacağınız günler gelecek ve bu süre çok uzun da değil.

Nisan ayında başlamaktan çok, akışın getirdiği her neyse onunla ilerlemek durumunda kalabilirsiniz. Burada uzun zamandır bekleyen sorunlar için elinizi taşın altına sokma vaktinin geldiğini söyleyebiliriz.  Kendinizi de düşünerek yapacağınız her şeyde, birlikte hareket etme zorunluluğu olduğunu belirtmek gerekiyor.Bu anlamda ortak hareket etme bilinciniz açık olmalı ve çevrenizle uyum içinde olmalısınız.

Ancak uyumlu ve  birlikte hareket etme konusunun hiç de rahat ve akıcı şartlarda olmadığını da belirtelim. Özellikle bu anlamda yapılacak her şeyde katlanmanız gereken durumlar olabilir ve akışta kalmaya özen göstermeniz bu ayı daha az yorucu geçirmenizi sağlayabilir. Kararsız ve değişken durumlarda, esnek kalmanın pek mümkün görünmediği zamanların sıkça yaşanabileceğini söyleyebiliriz.İşte tam da böyle zamanlarda esnek ve katılımcı olmak çok zorlaşırken, birlikte kalmak için sebeplerinizin neler olduğunu hatırlamanız gerekiyor. Aksi durumlarda tam bir dağılma yaşanabilir ve bunun kimseye faydasının olmayacağını söyleyebiliriz.

Sizin için önemli konularda hassas sınırlar belirlemek ve bunları paylaşmak, gerçek düşüncelerinizi açık ve net şekilde aktarmak ve kendinizi gerçekten açık ve anlaşılır bir şekilde ifade etmek  gerekiyor. İçinizde tuttuğunuz birikmiş duyguların ve düşüncelerin sizi ağırlaştırmasına ve bağlamasına müsaade etmeyin. Farkındalıklarınızı köklü ve yenileyici bir yaşam için kullanmayı düşünmelisiniz. Farklı düşünce ve fikirlerin yaşamınızdaki etkileri, başlangıçta çok yabancı ve ters gelse de, farklı durumlara adapte olma yönünde daha sancısız geçişler yaşamanıza yardımcı olabilir.

Nisan ayında gerçekleşen olaylara müdahele ederek yönünü değiştirme imkanınız olmayabilir. Bu sebeple hem kendinizi hem de çevrenizi  hırpalamak ve bunun yorucu enerjisiyle kendinizi bunaltmak yerine, olan ve gelişen süreçleri izlemek ve incelemek gerekiyor. Olayların ardında yatan gerçeği tam olarak anlamak ve bundan sonra kararlar almak doğru olacaktır. Bu da zamana ihtiyaç olduğunu ve hemen karar almanın zor olduğu durumların sıkça yaşanabileceğini gösteriyor. Dur, dinle,izle ve sonra karar ver.

Mayıs ayı, daha hareketli ve değişim enerjisi yüksek bir ay olacak. Bu sebeple Nisan ayında yeterince gözlem yapmanın faydası büyük olacaktır. Görmezden gelmek, bakış açılarını değiştirmemek, yeteri kadar incelememek, olan gelişen süreçlerle yüzleşmekten kaçmak, kendi kabuğuna çekilip kalmak gibi tutumların kazandıracağı bir şey olmayacak.

2014 yılının günerjisinde tarafsız ve idealist yaklaşımların önemini vurgulamıştık.   Bu ay bu enerji en üst düzeyde yaşanabilir. Özellikle gizli saklı kalmış ve gün yüzüne çıkmamış, ancak uzun zamandır var olan negatif düşünce ve duyguların açığa çıkması muhtemeldir. Bu sebeple olayların gösterdiği şeyleri, satır aralarını okuyabilmek çok önemli görünüyor. Hiç bir şey göründüğü gibi olmayabilir. “Madalyonun öteki yüzü var” sözü tam da bu ay için geçerli.

Bu ay araştırma ve öğrenme işleri, aydınlanma ve farkındalık konuları en üst düzeyde olacaktır.  Aile ve ülke konuları yanında, sağlıkla ilgili konularda da önemli gelişmeler yaşanabilir. Sağlık sorunlarına çözümler bulunabilir ve sonuç alınabilir. Sağlığınızla ilgili sorunlar varsa buna mutlaka özen gösterin ve ilginiz en üst düzeyde olsun. Aksi durumlarda rahatsızlığınız büyüyebilir ve daha da ağırlaşabilir.

Nisan ayında olumlu düşünmeye ve olumlu hareket etmeye çaba göstermek çok anlamlı olacaktır. Negatif düşünce ve duyguların etkisi yoğun olabilir, bu sebeple olumlu ve iyimser yaklaşımlara çok ihtiyaç olacaktır. Empati kurmak, karşınızdaki kişiyi anlamak, sevgiyi esas almak bu ay problemleri çözerken anahtar rol oynayacaktır. Öç almak, bencilleşmek, kayıtız ve ilgisiz kalmak ise bu ay sorunları büyütmekten öteye varmayacaktır.

İkili ilişkilerde yabancılaşmak ve uzaklaşmak yerine, daha sıcak ve daha samimi ortamlara ihtiyaç var. Burada kopuşlar ve bitişlere yol açabilecek test edici ortamların olabileceğini belirtelim. Bunu sıcak, samimi ve dürüst yaklaşımlar sergileyerek aşabilirsiniz. Bencil yaklaşımları ‘biz bilinci’ ile aşabilirsiniz.

Teknik ve bilimsel çalışmalarda ilerlemenin çok kolay olacağını, hatta bu yönde atılımlara başlayan kişi ve kurumların ilerleyebileceğini de söyleyelim. Sadece bu ilerlemenin etkilerini gözlemlemekte sorunlar olabilir. Gerçekten ne kadar ilerleme olduğunu anlamak için biraz zamana ihtiyaç olacak. Gerçek sonuçlarını göreceğiniz zamanlar da uzakta olmayacak, ancak sabırla ve özenle çalışmaya devam etmek gerekiyor.İş hayatınızda, özel yaşamınızda, ailevi ilişkilerinizde, sahip olduklarınız için şükretmeye özen gösterin ve bu değerlerin varlığını küçümsemeyin. Maddi varlıklarınız yerine sahip olduğunuz tüm manevi değerler ve varlıklar sizin ayakta kalmanıza yaşamınızı devam ettirmenize yarayacak. Bu süreçte paradan daha çok her ne yapıyorsanız onun hakkını vererek yapmaya özen gösteriniz. Maddi kazançlar akabinde oluşacaktır.

Bu ay içinde aşırı mükemmeliyetçi ve detayçı yaklaşımlarla kendinizi boğup bunların içinde kaybolmayın. Bir ağaca takılıp ormanı göremez hale gelmeyin. Büyük resmi unutmadan detayları ele alırsanız, daha kazançlı olursunuz. Olan her şeyi olduğu gibi görebilmeli ve abartmamalısınız.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Mehmet Aktürk
Günerji ile günlerin enerjisini yorumlamaya başlamış ve ilk çalışmasını 2012 yılında kitap halinde sunmuştur. Günerji yazılarını halen www.gunerji.com adresinde ve bazı web siteleri ile ... Devam