Günerji yorumları: Eylül 2014

Dışarı bakan yalan görür, içeri bakan gerçeği görür. Eylül ayı , kendimize, kendi kaynaklarımıza, kendi yeteneklerimize, kendi sorunlarımıza daha yakından bakma zamanı.

günlük burç yorumları

Kendinizle gerçekçi şekilde yüzleşin

Ağustos ayında doğal ya da zorunlu şekilde bir muhasebe yapma ortamı oluşmuş ve uzun süredir devam eden problemlerle yüzleşmek durumunda kalmış olabilirsiniz. Aynı zamanda keyifli süreçlerin de yaşandığı bir ay olan Ağustos ayından sonra, şimdi önümüzde daha çok bir geçişe ve hazırlığa harcanacak bir Eylül ayı başlıyor.

Eylül ayında bitişlerin hızlanacağını ve Ağustos ayında elde edilen sonuçların da gösterdiği şekilde yeni başlangıçlara yönelik hazırlıkların olabileceğini söyleyebiliriz. Bu süreçte özellikle kendi içinize dönmek ve kapanarak biraz düşünmek isteyebilirsiniz. Daha çok bir kuluçka evresi şeklinde niteleyebileceğimiz bu dönemde, gerçekçi yaklaşımlar içinde olmak size çok kazandıracaktır. Eylül ayında yapmak istediğiniz şeyler neyse gerek onları tespit ederken, gerekse nasıl ve ne şekilde yapacağınız yönünde gerçekçi  olun ve detayları ele alarak değerlendirin.

Yeni teknikler ve yeni bilgiler

Eylül ayı, tam bir hazırlık ve kuluçka dönemi olarak özellikle bazı konularda yenilenmeniz gerekiyorsa bunların teknik çalışmaları için çok önemli  bir dönem olarak görünüyor. Ekim ayında ilerlemek, bilen ve nasıl sorularının cevaplarını bulmuş olanlar için kolay olabilir. Bu sebeple Eylül ayından teknik olarak hazırlanmak çok önemli olurken, uzun süredir üzerinde çalıştığınız yada öğrenmeye çalıştığınız konularda daha derine ve detaylara inebilirsiniz. Hatta daha profesyonelleşeceğinizi yada bunların bir gereksinim olarak önünüze gelebileceğini de söyleyebiliriz.

Emek verdiğiniz konularda daha mükemmele giden adımlar için, daha profesyonel hizmetler almak ya da vermek durumunda olabilirsiniz. Danışmanlık anlamında yine gereksinimler olabilir. Her ne konuda olursa olsun, gerçek bir otorite ile ya da alanının en iyileri ile çalışmayı tercih edebilirsiniz (etmenizde fayda var) .

Sağlığınıza özen gösterin ve affedin

Eylül ayında , rahatsızlıklarınıza şifa bulma fırsatınız yüksek. Özellikle gerçekten ciddi rahatsızlıkları olanlar, bu ay ihmal etmeden üzerine giderek şifalanabilirler. Alanında uzman ve işini iyi yapan şifacılarla çalışmak gerekiyor.

Ruhsal yönden yenilenmek için de yine çalışmalar yapılabilir. Özellikle kendini tanıma için yapılacak çalışmalarda, her zaman olduğundan daha iyi sonuçlar üretebilir. Kendinize kaliteli zaman ayırmak ve bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmek, Eylül ayında sizi hem yaşadığınız gün için, hem de yaşayacağınız günler için daha iyi bir ruh durumuna ve psikolojiye taşıyabilir. Kendinizi tanıdıkça daha net şekilde kararlar alabilirsiniz.

Bu ay geçmişin yüklerinden kurtulmak için çalışmalar yapmak açısından çok uygun bir dönem. Özellikle duygusal yüklerden kurtulmak ve arınmak, yenilenmek ve sizi içten içe kemiren, size zarar veren olumsuz duygulardan kendinizi kurtarmak çok iyi sonuçlar verecektir. Affedin ve affederken derslerinizi öğrenin.

İlişkilerde derinleşme

Aile veya özel ilişkiler açısından, Eylül ayı daha derinleşme ve yakınlaşma şeklinde ilerlemeler sağlayabilir. Özellikle ailevi meselelerde daha bir yakınlaşma gereksinimi açığa çıkabilir. Sorunlara yüzeysel değil daha derinliğine bakma , ya da uzun süredir devam eden kronik sorunların  ele alınmaya ve çözülmeye ihtiyacı olabilir. Eylül ayında bu yönde atılacak adımlar olumlu sonuçlar verebilir. İhmal etmeden yapılacak her girişimin kısa ya da uzun dönemde getirileri yüksek olabilir.

Çok seslendirmek istemesek de, bu süreçte kutuplaşma yada zıtlaşmaların getireceği kopmalar radikal kararların sonucu olarak yaşantınızı etkileyebilir. Ancak hemen söyleyelim ki bağ kurmak, bağları kopartmaktan daha kolay.

Abartılara dikkat

İlişkiler açısından en kritik konu abartılar. Bir bardak suda fırtına çıkartmak için sebepler üretmek yerine, birlikte kalmak ve bağları güçlendirmek için çalışmak gerekiyor.

Hemen hemen her konuda gerçekten durumu tam olarak algılayıp ona göre hareket etme gereksinimi var. Olduğundan çok görmek ve abartmak, hatta olmadığı halde olmuş gibi yapıp kendini ona inandırmak, kendi içinizde bir nevi kendi canınızı yakacak şekilde duygusallaşmak, tüm süreçlerde zarar verebilir. Akıl ve duygular bir arada etkin şekilde kullanılmalı. Sadece mantıkla ya da sadece duygularla karar alınmamalıdır.

Ormana girip ağaca takılmak

Eylül ayında detaylar çok önemli ve gerçekten büyük bir hassaslıkla ele alınırsa, iyi sonuçlar elde edilebilir. Ancak bu hiçbir zaman sizi yolunuzdan uzaklaştırmamalı. Bu sebeple ele aldığınız işlerde büyük resmi unutmadan detayları değerlendirmeye özen gösteriniz. Sizi amacınızdan uzaklaştıran detaylarla uğraşmak zamanınızı boşa harcamanıza sebep olabilir. Aklınızın bir köşesinde amacınız olsun ve mümkünse yazılı bir çalışma dökümanı yada planı ile hareket ediniz.

İş ve para

Bu ay para konularında kazançlı ve bereketli bir süreç yaşanabilir. Ağustos ayında harcamalar çoktu ve keyfe dönük harcamalar çok ön plana çıktı. Eylül ayında daha çok gereksinimler ön planda olacağından, kazançlar bu anlamda gereksinimlere dönük mal ve hizmetlerden gelebilir. Harcamalarınızı ve gelirlerinizi bu anlamda gözden geçirebilirsiniz.

Bu ay uzun soluklu projeler, danışmanlık, tasarım ve stil ile ilgili işler, sağlık ve eğitim ile ilgili konularda kazançlar daha çok ön planda olacaktır. Aynı zamanda teknik çalışmalar ve özellikle analiz işleri yine kazançlı olacaktır.

Farkınızı ortaya koyun

Sizi diğerlerinden ayırt edecek şekilde farkınızı ortaya koymak açısından, bu ayda çok önemli olaylar gündeme gelebilir. Bu süreçte detaylar sizi öne çıkarabilir ancak bunları göstermek için gayretiniz gerekebilir. Aşırı kibir ve gurur, kendinizi göstermenizde ya da yeteneklerinizi açığa çıkarmanızda size engel olabilir.

Yaratıcılığınızı ortaya çıkaracak ve bunu kendi faydanıza olacak şekilde  göstermek için yapabilecekleriniz üzerinde düşünün. Kendi aklınızı ve yeteneklerinizi başkaları için nasıl kullanıyorsanız, kendiniz içinde bu şekilde kullanmaya özen gösterin. Yaptığınız iş her ne olursa olsun, bu işi en iyi şekilde yapın ve gerçek karşılıklarını isteyin. Kendi farkınızı ortaya koyabilirseniz, hak ettiğinizi kazanabilirsiniz.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Mehmet Aktürk
Günerji ile günlerin enerjisini yorumlamaya başlamış ve ilk çalışmasını 2012 yılında kitap halinde sunmuştur. Günerji yazılarını halen www.gunerji.com adresinde ve bazı web siteleri ile ... Devam