Güne lezzetli bir kahveyle başlamanın gün boyu sürecek olumlu etkileri

Kahve, dünya genelinde en fazla tüketilen içeceklerden biri. Gerek keyifli sohbet ortamlarının, gerekse koşturmalı bir günde kısacık bir aranın vazgeçilmez eşlikçisi. Günlük rutinlerimiz bir yana, bağlı olduğumuz kültürün de etkisiyle şekillenen kahve alışkanlıklarımız içerisinde şüphesiz ki sabah kahvesinin yeri bir başka. Çünkü, kabul edelim hemen hemen hepimiz güne sıkı bir başlangıç yapmak istiyoruz. Lezzetli tadının yanı sıra bilimsel araştırmalar tarafından da desteklenen faydaları kahveyi daha da çekici hale getiriyor. Peki, kahvenin faydalarını ve tüm günümüzü etkileyebilecek yeteneklerini tam anlamıyla biliyor muyuz? Gelin, kahvenin optimum dozda tüketildiğinde ortaya çıkarabileceği olumlu etkilere birlikte bakalım.

Fiziksel performansı artırır

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan herkes için hız, oldukça kritik konulardan biri; çünkü sürekli bir koşturma hali mevcut. Bu nedenle zihinsel canlılık kadar fiziksel olarak aktif kalmak da çok önemli. Bilimsel araştırmalar, kahvenin performansı iyileştirmede etkili bir yardımcı olduğunu ortaya çıkarırken; yürüyüşü hızlandırdığına ve fiziksel dayanıklılığı da artırdığına dikkat çekiyor. Böylece, aktif bir güne hazırlanmak için kahvesinin önemi bir kez daha vurgulanmış oluyor.

Beyin fonksiyonlarını iyileştirir

Şüphesiz ki çoğumuz gün içinde birçok farklı işle uğraşıyor, yoğun dikkat gerektiren sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Toplantılar, raporlar, mailler derken her zaman konsantrasyonumuzu korumak haliyle pek de kolay olmuyor. Yapılan bilimsel çalışmalar, kahvenin beyin fonksiyonlarını geliştiren çeşitli antioksidanları içermesi sayesinde dikkat süresini uzattığını, odaklanmayı iyileştirdiğini ve bilişsel becerileri geliştirdiğini ortaya koyuyor. Bu da özellikle yoğun günler için kahveden destek alabileceğimiz anlamına geliyor.

Yoğun bir güne uygun yoğun bir kahve hazırlamak ama bunu yaparken de zamandan tasarruf etmek için akıllı bir kahve makinesi en güçlü yardımcımız olabilir. Güzel haber; Philips 5400 Tam Otomatik Espresso Makinesi‘nin kahve özelleştirme seçeneğinin ekstra shot özelliği sayesinde kahvemize acılık katmadan yoğunluğunu artırabiliyor, yoğun tempoya kolayca ayak uydurabiliyoruz. Ayrıca, LatteGo sayesinde mükemmel kahve/süt oranını da yakalayabiliyoruz. Bitki bazlı süt alternatifleri de dahil olmak üzere sütü mümkün olan en yoğun köpük tabakasına dönüştüren LatteGo ile etkisi tüm gün sürecek yoğun ama dengeli anlar daha ilk yudumda başlamış oluyor…

İyi oluş halini destekler

Birçok araştırmaya göre, kahve zihinsel sağlığımızı dengelemek için de harika bir araç. Optimum miktarda tüketildiğinde iyi oluş halini destekliyor, ruh sağlığı sorunlarını önlüyor. Bilimsel araştırmalar, kahve tüketiminin düşük depresyon riski ile ilişkili olduğunu ortaya çıkarıyor; her gün düzenli olarak tüketilen bir fincan kahve depresyon riskini %8 azaltmaya yardımcı oluyor.

Daha enerjik hissetmemizi sağlar

Birçok bilimsel çalışma, kahvenin içeriğindeki kafein sayesinde yorgunluk hissini azalttığına ve hücrelerin enerji seviyelerini yükselttiğine dikkat çekiyor. Eğer, kahve içmeden güne başladığınızda enerjinizin düşük olduğunu hissediyorsanız, sebebi tam da bu. Bu nedenle gün boyu sürecek bir enerji için sabah kahvesinin kritik olduğunu söyleyebiliriz. Ama rastgele bir kahveyle istediğimiz enerjiyi yakalamak zor; çünkü damak tadımıza hitap etmeyen bir lezzet, bırakın enerjimizi yükseltmeyi modumuzu bile düşürebilir.

Öyleyse, sevdiğiniz kahve lezzetlerini evinizin konforunda hazırlayabileceğinizi bilmek hoşunuza gidebilir. Philips 5400, sert bir espressodan hafif bir cappuccinoya zevkimize uygun olarak seçebileceğimiz 12 farklı kahve alternatifi sunuyor. Yani, dışarıda içebileceğimiz neredeyse tüm kahve alternatiflerini evimizde hazırlayabilmemizi sağlıyor. Ayrıca, akıllı Aroma Extract sistemi sayesinde su sıcaklığını 90 ve 98°C arasında tutuyor ve su akış hızını düzenleyerek demleme sıcaklığı ile aroma çıkarma arasında optimum bir denge yakalıyor. Bize de güne enerjik bir başlangıç yapmak kalıyor.

Birimiz için değil; hepimiz için kahve

Kahvenin tüm bu bilimsel faydalarının yanı sıra birleştirici etkisi olduğu da yadsınamaz. Dost sohbetlerinin, aile toplantılarının en asil üyesi; aynı zamanda dertlerimizin de dert ortağı. Sevdiklerimizle geçirdiğimiz zamana lezzet katması bir yana, sıcak bir paylaşımların da habercisi. Ama ne var ki, o sıcak, kalabalık ortamlarda da ‘Kim kahvesini nasıl içiyor?‘ sorunu…

Neyse ki sevdiklerimizin kahvesini nasıl içtiğini aklımızda tutmamıza hiç gerek yok. Philips 5400, 4 kullanıcı profili ile her seferinde mükemmel sonuçlar ortaya çıkarıyor; hiçbir kahve severin tercihi kaybolmuyor; üstelik ekstra misafir profili sayesinde misafirlerimiz de bizim tercihlerimizi değiştirmeden diledikleri kahvenin keyfini çıkarabiliyorlar.

Bir gün değil her gün kusursuz kahve keyfi

Kahvenin hem fiziksel hem zihinsel faydaları, sevdiklerimizle olan ilişkilerimizdeki önemli yeri, bir de lezzeti bir kenara dursun; bir günlük değil her günün ihtiyacı olduğu da kesin! Öyleyse, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için mükemmel kahve tadını ve kıvamını her seferde tutturacak uzun ömürlü akıllı bir kahve makinesi şart.

Saf seramikten üretilmiş öğütücüsü ile en az 20.000 bardak taze çekilmiş kahve imkanı sunan Philips 5400, aynı zamanda AquaClean sayesinde kireç temizlemeye gerek kalmadan 5000 bardağa kadar kahve demleyebiliyor. Ayrıca, sezgisel ekranı sayesinde lezzetli bir kahveye ulaşmamızı kolaylaştırıyor. Taze çekirdeklerin yoğunluğunu birkaç adımda dilediğimiz gibi ayarlayabilmemizi ve farklı kahve çeşitlerinden istediğimizi seçmemizi sağlıyor.

Siz de bir güne değil her güne lezzet katan kahveleri evinizin konforunda hazırlamak isterseniz hemen tıklayarak Philips 5400 Series Tam Otomatik Espresso Makineleri ile tanışabilirsiniz.

*Bu yazı Philips katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!
Advertisement