Güne iyi başlamanın ve günü iyi bitirmenin yolu

Sabahları biraz daha uyumayı, geceleri daha geç yatmayı birçoğumuz seviyoruz. Ancak hayatın gerçekleri buna pek uymuyor. Birçoğumuz sabah erken saatte kalkıp işe gidiyoruz, çocuğumuz varsa onunla ilgileniyoruz.

Sabah saatlerini daha yumuşak ve sade geçirmenin yolu nedir?

Eğer sabahları erken kalkmayı sevmiyorsanız, sabah saatlerini daha yumuşak ve sakin geçirmeye çalışın. Bunun için hem sakinlik hem de daha fazla dikkat isteyen bir rutin oluşturmalısınız. Her sabah alarmınızı aynı saate ayarlayın. Alarm çaldıktan sonra kendinize sadece bir kere alarmı erteleme hakkı tanıyın ve sıcak yatağınızın içinde biraz daha vakit geçirin. Alarmınız tekrar çaldığında bu sefer ertelemeyin ve kendinizi yataktan kaldırın. Camın önüne gidin, pencereyi açın ve gün ışığıyla, taze havayla buluşun. Yataktan kalktıktan sonra 10 dakikayı kendinize ayırın. Birçok insan bu süreyi uzatıyor, siz uzatmayın. Sabahları kendinize ayıracağınız 10 dakika, yavaş yavaş uyanmanız, nefesinizi düzenlemeniz ve başka dikkat dağıtıcı şeylerden önce kendinize odaklanmanız için yeterli.

sabah 02

Sonrasında kendinize bir niyet belirleyin. Bu niyet her sabah farklı olabilir. Bir seferinde “Bugün büyük düşün” diyebilirsiniz, bir seferinde “Bugün sakin kalmaya çalış” diyebilirsiniz. Her gün kendinize bir niyet, bir hedef belirleyin ve evrenin sizin için planladıklarına karşı siz de kendi planınızı yapmış olun.

İlgili yazı: Güzel uyanan güzel yol alır: Sabah uyanmalarınızı güzelleştirin

Sıra geldi kahvaltıya… Eğer sabahları kahvaltı yapmayı sevmiyorsanız bir bardak limonlu su içebilir ve bir parça meyve atabilirsiniz ağzınıza. Sonrasında ise artık evden çıkmak üzere hazırlanabilirsiniz. Artık dış dünyanın kaosuna hazırsınız.

Yatmadan önce ertesi güne nasıl hazırlanılır?

Güne böyle sakin başlayabilmek için, bir önceki akşamdan hazırlık yapmanız gerekebilir. Eğer sabahları kahvaltı yapmadan evden çıkamıyorsanız, akşamdan kahvaltınızı hazırlayabilir, ufak sandviçler yaparak buzdolabına atabilirsiniz.

İlgili yazı: Sabah mı duş almalı yoksa akşam mı? İhtiyacınıza göre kendiniz için en iyi zamanı belirleyin

Bazıları da sabahları giyinirken çok fazla vakit kaybeder. Bunu önlemek için akşamdan ne giyeceğinizi hazırlayabilir, eğer kıyafetlerinizi ütülemeniz gerekiyorsa bu hazırlıkları yapabilirsiniz. Böylelikle sabahları zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

sabah 01

Akşamdan giyeceklerinizi, yiyeceklerinizi programladınız, peki düşünceleriniz ne olacak? Yatağa girmeden önce zihninizi de temizlemeniz lazım. Bunun için yapmanız gereken tek şey, şükretmek. Akşam olduğunda, yatağa girmeye hazırlanırken o gün yaşadıklarını düşünün ve sahip olduğunuz her şey için şükredin. Kötü bir gün de geçirmiş olsanız, bunların sizin için birer deneyim olduğunu düşünün ve bu deneyimlerin sizi nasıl zenginleştirdiğini fark ederek şükredin.

Kaynak:
Thrive Global

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!