Güne enerjik ve dinç bir başlangıç için küçük ama etkili öneriler

Bazı insanlar güne optimist bir şekilde gözlerini açarlar, bazıları ise uyanmakta zorluk çekerler. Uyanmakta zorluk çeken insanlar uyandıklarında da güne tam anlamıyla hazır olamazlar ve motive olmaları biraz zaman alabilir. Yine de sabah koşuşturmacası nedeniyle kapıdan çıktığınızda hazır olmanız gerekir. İşe varıncaya kadar hava durumu, trafik ve diğer problemlerle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Her şey yolunda gitse bile, iş ortamınıza tüm o taşıdığınız stresi getirmeniz ve iş arkadaşlarınıza bu durumu yansıtma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Yine de, güne enerjik ve motive bir başlangıç yapmak, gün içerisinde başınıza ne gelirse gelsin güçlü olmanıza ve çevrenize pozitif bir ışık sergilemenize yardımcı olabilir. Güne enerjik başlamak için sabah rutinimizde yapacağınız küçük ama köklü değişikliklerin bu konuda faydası olacaktır. İşte güne enerjik başlamaya yardımcı olacak 7 öneri:

1. Akşamdan plan yapın

Güne neden organize olmadan başlayasınız ki? Eğer günlük yapılacaklar listenizi, kıyafetlerinizi hatta kahvaltıda ne yiyeceğinizi bir gece önceden planlarsanız, sabah rahat bir şekilde uyanırsınız. Akşamları 20 dakikanızı ayırarak yapacağınız küçük düzenlemeler, sabahları kriz yaşamanızın önüne geçecektir. Ayrıca güne rahat bir şekilde başlamak, işte önemli görevlerle

mücadele etmenize yardımcı olur, olumsuz duyguların önüne geçer.

2. 15 dakika meditasyon yapın

meditasyon
Meditasyon beyninizi derin bir şekilde uyarır ve canlandırır.

Bazı insanlar sabahları meditasyon yapmanın onları yeniden yatağa yönlendirip uyumalarına neden olacağı konusunda endişeleniyorlar; fakat gerçek bir meditasyon deneyimi beyninizi derin bir şekilde uyarır ve canlandırır.

Dikkat dağınıklığınızı ortadan kaldırır ve olumsuz enerjinin üzerinizden gitmesine yardımcı olur. Kendinizi merkeze yerleştirerek pozitif enerjinin size doğru akmasına yardımcı olabilirsiniz.

 3. Güne ilham veren bir yazı okuyarak başlayın

Birçok insan güne gazete okuyarak veya haber dinleyerek başlıyor. Gündemi takip etmek konusunda haber kanallarının önemi büyük olsa da, bu tarz haber kanalları genelde olumsuz ve insanın enerjisini düşüren haberler paylaşıyorlar.

Sabah ritüelinizi değiştirerek beyninizi canlandırmak için ilham verici, hatta belki komik ve eğlenceli kitaplar veya yazılar okuyun. Bu tarz yazılar size pozitif enerji verir ve bu enerji gün boyu size etki eder.

4. Gözleriniz taptaze ve içinizi ferahlatan çiçeklere açın

çiçek açma
Gözlerinizi parlak ve mis kokulu çiçeklere açmak, güne enerjik başlamanıza yardımcı oluyor.

Eğer uyandığınız ilk gördüğünüz şey rengi solmuş bir duvar veya duvar saatiyse, odanıza renk getirme zamanınız gelmiş demektir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, gözlerinizi parlak renklere açmak ruhunuza ve enerjinize olumlu etki ediyor. Aynı zamanda eşsiz kokusuyla da sizi mutlu eden çiçekleri sabah ritüeline eklemeyi ihmal etmeyin

5. Dans edin

Dans etme, size enerji vereceği gibi güne neşeli başlamanıza da yardımcı olur. Şarkı listenizden en sevdiğiniz hareketli şarkıyı açın ve kendinizi müziğin ritmine bırakın. Dansın kesin bir hareketi yoktur, burada amaç vücudun kendini ifade etmesine ve kendisini iyi hissetmesine izin vermektir.

Dans etmek endişeyi azaltır, enerjinizi artırır ve kan dolaşımınızı hızlandırır.

6. Umut veren bir randevu/toplantı ayarlayın

Size önemli bir fırsat sağlayabilecek bir toplantıya katılacağınız zaman, sabahları enerjik bir şekilde güne başlayabilirsiniz. Önemli bir fırsat elde etmenin heyecanı ve üretkenliğin enerjisi size gün boyu etki edecek olumlu duygulardır. Bu yüzden size fırsat sağlayabileceğine inandığınız kişilerle toplantı yapmak için çaba harcayın.

7. Zengin bir kahvaltı güne enerjik ve mutlu başlamanın anahtarı

Sabah ritüellerinde bahsederken sağlıklı ve güzel bir kahvaltıdan bahsetmemek olmaz. Sabahları kahvaltı yapmak metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur, ayrıca güne başlamak için ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlar; fakat kaliteli karbonhidrat tüketimi yapmak için tam tahıllı gıdalarla beslenmelisiniz. Tam tahıllı beslenmedeki amaç, kan şekerini dengede tutarak vücudun şeker dengeleme sırasında harcayacağı enerjiyi minimuma indirmektir.

kahvaltı

Türkiye’nin ilk ve tek tam tane tahıllı ürün portföyü UNO Premium, diğer ekmeklerden farklı olarak, tam bir tahıl tanesi ayrıştırılmadan, doğal haliyle kullanılır. Ekmek konusunda sağlık, yenilik ve tazeliğin öncüsü olan UNO, Premium serisinde ‘Tam Beslen Tam Yaşa’ mottosundan hareketle tam tahıllı ekmekte tahılın sadece unsu özü değil, rüşeym ve kepek kısımlarını da kullanıyor.

Aynı zamanda zengin protein içeriği sayesinde kaslarınızı güçlendirip kansızlığı önlüyor, vücut direncini yükseltiyor. Vitamin ve mineralce zengin yapısı sayesinde sinir sisteminin düzenli çalışmasına, yağların ve karbonhidratların parçalanmasına yardımcı oluyor. Stres seviyesini azaltarak kalp hücrelerinin çalışmasını destekliyor.

sandviç

Ayrıca yoğun lif kaynağı sayesinde tokluk hissi vererek kilo vermenize yardımcı oluyor, kolesterolü düşürüyor. Tam tane tahılın antioksidan özelliği de bulunuyor.

Kahvaltınızda UNO Premium ekmeğinize ve kahvaltınıza sağlık ve lezzet katması açısından yumurta, süt, peynir, zeytin ve domates ile birlikte tüketebilirsiniz.

Bu içerik UNO Premium’un katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!