Güne daha mutlu başlamak için günlük rutininizde gerçekleştirebileceğiniz pratik değişimler

‘’Yeni bir güne mutlu uyanmanın ilk adımı, yaşamanın, nefes almanın, düşünebilmenin, zevk alabilmenin ve sevebilmenin hayatın bize sunduğu en değerli armağanlar olduğunu görebilmektir. ‘’

-Marcus Aurelius-

Sabah gözlerimizi açtığımız ilk andan itibaren bize ne getireceğini bilmediğimiz, yeni bir güne başlarız. Önce bilincimiz yerine gelmeye başlar, sonra yatakta biraz hareket ederiz. Yeni doğan güneşin ışıklarıyla beraber uyku halinden çıkarak günlük hayata biraz daha yaklaşırız.

Bazılarımız güne büyük bir bardak su içerek, bazıları kahveyle, bazıları da meditasyonla başlar.

Herkesin zaman zaman bozulmak zorunda kalsa da uyguladığı, farklı bir sabah rutini var ve bu rutinin kalitesi, gün içinde yapılan tüm işleri etkileyecek boyutlarda. Bu nedenle sabah rutininizin iyileştirilmesi ve daha kaliteli bir sabaha uyanmak, gün içinden daha kaliteli projelere imza atmak, arkadaşlarınızla daha sağlıklı iletişim kurmak, kendinizle daha barışık olmak demek.

Uplifers olarak sabah rutininizi daha kaliteli geçirmenize yardımcı olacak küçük değişiklikleri sizler için derledik.

Uyanma saatinizi biraz daha erkene çekin

uyanma saati

Sabahları evden sürekli koşturarak çıkıyor, evde bir şeylerinizi unutuyor ya da yanlış kıyafet seçimi yüzünden tüm günü kendinize zehir ediyorsanız, biraz daha erken uyanmayı deneyin. Sabah daha erken uyanabilmek için uykunuzu tam olarak almalısınız ki bu da daha erken yatmanız gerektiği anlamına geliyor. Bu değişikliği yapmanın görüldüğü kadar kolay olmadığının farkındayız ancak uyanma saatinizi yavaş yavaş geri çekerek istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz. Şimdilik uyanma saatinizi haftada 10 dakika erkene çekerek işe başlayabilirsiniz. Zamanla erken uyanmaya alıştığınızı göreceksiniz.

Detaylara takılmadan hareket edin

sabah kosusu

Sabah rutini oluştururken yapacağınız en büyük yanılgılardan biri, aldığınız kararlara harfi harfine uymaya çalışmak. Güne istemediğiniz şeyler yaparak başlamak yerine anlık isteklerinize ve hislerinize göre hareket etmeye çalışın. Her sabah güne spor yaparak ya da kitap okuyarak başlamak istemeyebilirsiniz. Kendinizi içinizden gelmeyen şeyleri yapmak için zorlamayın. Esnek ve rahat olun.

Günlük yaşamınızda maruz kalmak zorunda olduğunuz aktivitelerle zaman öldürmeyin

sabah kahvesi

Sabah saatlerini yalnızca kendinizle baş başa kaldığınız, gizli ve yalnızca size özel anlar olarak düşünün ve bu anı günlük hayatınızda yapmak zorunda olduğunuz aktivitelerle boşa harcamamaya çalışın. Sabah saatlerinde televizyon, haberler, e-mailler, sosyal medya gibi günlük hayatta her dakika maruz kaldığınız şeylerden uzak kalarak bu zamanı yalnızca kişisel mutluluğunuza ayırın.

Sizi mutlu edecek, zengin bir kahvaltı hazırlayın

23_1440x900

Cemal Süreyya ‘’Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem, ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.’’ diyerek bu konuda yapılabilecek en kısa ve net açıklamayı yapmış. Kahvaltı, günün en önemli öğünü ve gün içindeki enerji dengenizden insanlarla olan iletişiminize kadar tüm modunuzun belirleyicisi konumunda.

Ekran Resmi 2014-10-16 11.28.52Kahvaltıda tüm besin öğelerinden eşit ölçüde alabilmek, protein, karbonhidrat, yağ ve vitamin yönünden dengeli bir kahvaltı etmek gerekiyor. Bu nedenle kahvaltı için geniş bir zaman dilimi ayırmalı ve kahvaltı öğününü yeme ihtiyacından çok keyifli bir ana çevirmeniz gerekiyor.

Kahvaltı keyfinizi farklı deneyimlerle taçlandırmak için kahvaltınıza her gün yeni bir şeyler eklemeye çalışın. Yarın sabah kahvaltıda kahve içmek yerine, Doğadan’ın sağlıklı ve lezzetli Beyaz Çay Armutlu Soğuk Bitki Meyve Çayını deneyin ve en nadide çay çeşidi olan Beyaz Çay’ın, armut lezzeti ile uyumlu birlikteliğinde serinliği yudumlayın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!