Her gün çalışmaya başlamadan önce yapmanız gereken 10 şey

güne erken başlamak
İşe Başlamadan Önce Yapılması Gereken Şeyler

Günün ilk saatleri çalışanlar tarafından önemli olmayan aktivitelerle geçirilse de, geri kalan saatlerdeki üretkenliği ve performansı doğrudan etkiler. Bu nedenle işyerindeki ilk saatleri uygun bir şekilde değerlendirmek ve bir rutin oturtmak her seviyedeki çalışan için çok önemlidir.

Uplifers olarak Forbes’in günün ilk saatlerini etkili bir şekilde değerlendirebilmeniz için paylaşmış olduğu önerileri sizler için derledik.

İşte her gün çalışmaya başlamadan önce yapmanız gereken 10 şey;

1. İşe zamanında gidin

işe zamanında gidin

İşe zamanında gidilmesi gerektiğini herkes bilir fakat çok az kişi uygular. Geç kalarak yalnızca iş yerinde çalışanlar üzerinde kötü bir izlenim bırakmakla kalmaz, gününüzün geri kalanını da verimsiz geçirirsiniz. İşe zamanında gelmek size tüm günü planlamanıza ve kendinizi iş gününe hazırlamanıza yardımcı olur.

2. Derin bir nefes alın ve rahatlayın

rahatlayın

İşe ilk geldiğinizde yerinize oturun ve sadece içinde bulunduğunuz ana odaklanarak nefes egzersizleri yapmayı deneyin. Birçok insan işe gergin ve yorgun olarak gelir çünkü iş yaşamı dışında da günlük hayatın sorumluluklarıyla başa çıkılmak zorundadır. Tüm bu yorgunluğun üstüne daha stresli ve yoğun bir çalışma sürecine girecek olan bireylerde bazı psikolojik rahatsızlıklar ve bunalımlar söz konusu olabilir. Bu nedenle bir kaç dakikalığına da olsa gündelik hayattan uzaklaşmak ve sadece kendinizle baş başa kalabileceğiniz anlar yaratmak, günün geri kalanını motive ve aktif geçirebilmeniz için önem taşımaktadır.

3. Güçlü bir kahvaltı edin

kahvaltı

Her zaman söylediğimiz gibi, kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biridir. Zengin bir kahvaltı gün içindeki enerjimizin seviyesini ve çalışma performansımızı doğrudan etkiler. Sadece fiziksel olarak değil, zihinsel olarak da sağlıklı ve zinde olmamızın en önemli belirleyicilerinden biri kahvaltıdır.

4. Her güne yenilenmiş olarak başlayın

yenilenin

Dünden kalan projeler üzerinde çalışmak ya da eski işlerinizle ilgili raporlarla uğraşmak durumunda olabilirsiniz. Hangi durumda olursanız olun her güne bomboş ve temiz bir sayfa açıyormuşsunuz gibi başlayın. Çok önemli olmayan ve dünden kalan işlerinizi o günde bırakarak, gün içinde yapacağınız diğer işlere daha kolay odaklanabilir ve daha başarılı işler ortaya çıkarabilirsiniz.

5. Duygularınızı kontrol edin

duygu kontrolü

Modunuzu kontrol etmeye ve o anki ruh halinizin çevrenizdekiler üzerindeki etkilerine odaklanın. İşyerinde isteyeceğiniz en son şey, içinde bulunduğunuz ruh halinin çevrenizdekileri etkilemesi olacaktır. Sabahlara keyifsiz başlıyorsanız, bunun farkına vararak enerjinizi yükseltmeye ve ofisteyken daha pozitif olmaya odaklanın. Sizi canlandıracak bir şeyler için ya da mutlu edecek bir video izleyin.

6. Gününüzü planlayın

business planner

Mesainizin ilk 1 saati, günü planlamak ve yapacaklarınızı öncelik sırasına koymak için en uygun zamanlardır. Birçok insan sabah saatlerinde dikkatini toplamakta zorluk çeker ve bu zamanı önemsiz gibi gördükleri aktivitelerle değerlendirmeye çalışırlar. Çalışanların sabah saatlerinde ilk yaptıkları şey genelde maillerini kontrol etmek ve gereksiz mailleri silmektir. Ancak dikkatin dağınık olduğu sabah saatlerinde, önemli olan mailler de diğer maillerle beraber silinebilir ve gün içinde gereksiz yere stres yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle sabahın ilk saatlerini maillerinizi kontrol etmek yerine günü planlamak ya da bir önceki gün neler yaptığınıza göz gezdirmek için kullanabilirsiniz.

7. Anda yaşayın

anda yasayın

Sabah insanı olmasanız bile, ofise geldiğinizde bir şekilde uyanık olmak zorundasınız. Özellikle yönetici pozisyonunuzdaysanız, fiziksel ve zihinsel olarak içinde bulunduğunuz anda olmak, insanlarla iletişime geçmek çok önemlidir. Bir çok çalışan için sabaha yöneticisinin gülümsemesiyle başlamak ve pozitif bir yöneticiyle çalışıyor olmak önemli bir motivasyon kaynağıdır. Bu nedenle çalışma arkadaşlarınızla iletişim içinde olmak, o an işyerinde olduğunuzun bilincine vararak anı yaşamak hem sizin hem de beraber çalıştığınız insanların performansını doğrudan etkiler.

8. Çalışma arkadaşlarınızla paylaşımda bulunun

paylaşım

Birçok çalışan için güne 5–10 dakikalık bir sohbetle başlamak oldukça etkili olabilir. Rahat bir ortamda, herkesin o gün yapacaklarını paylaştığı ve diğer çalışanlarla paylaşmak istediği diğer konuları dile getirdiği kısa bir toplantı, günün geri kalanını daha etkili geçirebilmek adına yararlı olacaktır.

9. Çalıştığınız alanı düzenleyin

düzen

Masanızın üzerini temizlemek ya da kendinize çalışabileceğiniz bir alan yaratmak, günün geri kalanını ferah ve temiz bir ortamda geçirmeniz açısından önem taşır.
Gün içinde kafa karışıklığı yaşamamak için dünden kalan işlerinizi, notlarınızı, belgelerinizi bir kenara kaldırmak ve yeni güne yeni ve boş bir çalışma alanıyla başlamak daha etkili ve hızlı çalışmanıza yardımcı olacaktır.

10. İşte olma amacınızı kendinize hatırlatın

AMç

Her sabah işe gelmeden önce ya da çalışmaya başlamadan önce kendinize işe gitmenizin ana sebebini hatırlatın. Gün içindeki tüm çalışmanızı bir amaca bağlamak ve bu amacı kendinize her gün hatırlatmak, performansınız açısından önemli bir motivasyon kaynağıdır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!