Güçlü ve sıkı bir vücut için güçlü bir yol: AquaJog®

Bugünlerde havuza başka bir gözle bakıyoruz…

Koşu bandında koşmaktan, salonda fitness yapmaktan sıkıldıysanız, terlemekten hoşlanmıyorsanız, yeni bir alan arıyorsanız ve kara sporları yapmanızı engelleyecek sağlık sorunlarınız varsa, yeni alışkanlığınızla tanışmak için hazır olun! Su ihtiyacınızdan fazlasını sunuyor.

Suda yürüme ve koşma bazlı bir spor olan AquaJog®, tüm eklemlerinizi ve kas gruplarınızı sizi bir enkaza çevirmeden çalıştırıyor. Kısa sürede gözle görülür sonuçlar aldığınız gibi, kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlıyor.

İlginizi çekebilir: Güne zinde ve enerjik başlayın: Sabah sporunu alışkanlık haline getirmek için 6 sihirli öneri

Spor anlayışını ve havuz alışkanlıklarını değiştirmeye niyetliyiz. Daha güçlü bir beden için artık çok güçlü bir yolunuz var.

AquaJog® etkisi nedir, sağladığı faydalar nelerdir ve neden başlamalısınız?

Saatte 800 kalori

Sudan çıktıktan sonra karnınızın normale göre neden daha fazla acıktığını düşündünüz mü? Su havadan 12 kat daha yoğundur. Bu da daha dirençli bir ortam sunar. Diğer bir deyişle, suda kalabilmek ve hareket edebilmek için daha fazla efor harcamanız gerekir. AquaJog® yüzmenin aksine dikey pozisyonda tüm vücut yüzeyi ile gerçekleştirdiğimiz bir antrenman olduğu için direnç daha da yüksektir.

Nabız karadaki aktivitelere göre daha hızlı artar ve daha hızlı normale döner. Bu da kalori yakımını artırır.  

Daha sıkı bir vücut

Siz hareket ettikçe suyun hareketi de artar. Her harekette su da harekete geçer ve vücuda yaptığı manipülasyon etkisi daha kısa sürede sıkılaşma sağlar. Bölgesel egzersizler sırasında bile çalışmayan bir kas kalmaz. Bunun nedeni de suda hareket mekanizmasının tüm kasların dengesiyle sağlanmasıdır. Suyun hareketinin yarattığı lenf drenaj etkisi, selülitlerde parçalayıcı bir etki yaratır. Sadece belli bir bölgede değil tüm vücutta orantılı bir toparlanma ve sıkılaşma gerçekleşir.

Daha güçlü kaslar

Kuvvet, hız ve güç. Su yalnızca kardiyovasküler kaslarınızı çalıştırmakla kalmaz, aynı zamanda en zorlu antrenmanlarda ihtiyacınız olan güç için dayanıklılığınızı artırır. Ağırlık kaldırmadan suyun sağladığı direnci kullanarak yaptığımız hareketler sayesinde kaslardaki güçlenme artar.

Bu hareketler, egzersiz programınızın tüm yönlerini en üst düzeye çıkarmak ve genel gücünüzü artırmak üzere tasarlanmıştır.

Antrenman sırasında hissettiğiniz kasılma ve yanmalar sudan çıktıktan sonra yerini enkaza dönmüş bir bedene bırakmaz.

Daha az acı

Suyun sağladığı kaldırma kuvveti sayesinde yer çekimsiz ortamda gerçekleşen antrenmanda, eklem ve kaslara binen yük ortadan kalkar. Antrenman sırasında hissettiğiniz kasılma ve yanmalar, sudan çıktıktan sonra yerini enkaza dönmüş bir bedene bırakmaz.

Daha sağlam eklemler

80 yaşına geldiğimizde ihtiyacımız olan en büyük destek, bizi taşıyacak olan iskeletimiz ve dizlerimizdir. Günlük hayatta fark etmeden dahi olsa sürekli olarak vücuda uygulanan baskı, özellikle tüm yükümüzü taşıyan dizlerde sorunların meydana gelmesine yol açabilir.

Bu noktada suda yaptığımız AquaJog® ve koşu antrenmanları, meydana gelen sıkışmaları rahatlatarak eklemlerin hasar görmeden çalışmasını ve kuvvetlenmesini sağlar.

Daha hızlı iyileşme

Sporcu sakatlanmalarında, fıtık / eklem rahatsızlıklarında, sırt / boyun ağrılarında rehabilitasyon etkisi yaratan su, ihtiyacımız olan konfor alanını sunuyor

Daha sağlıklı bir yarın için bugünden iyileşmemiz gerekiyor. Bu iyileşme var olan bir sakatlanmanın ya da rahatsızlığın giderilmesi olduğu gibi mevcut durumu daha iyi hale getirmek anlamı taşıyor.

Sporcu sakatlanmalarında, fıtık / eklem rahatsızlıklarında, sırt / boyun ağrılarında rehabilitasyon etkisi yaratan su, ihtiyacımız olan konfor alanını sunuyor. Vücut ağırlığını hissetmeden hasarlı bölgelerin iyileşmesini sağlıyor.

Daha rahat bir kafa

Suyun meditasyon etkisiyle tanışmanız lazım. Su, herhangi bir koşuşturma içinde olmadan, dış dünyadan koparak tek odağınızı bulunduğunuz yerde tutmanızı sağlar. Antrenman sırasında performans gösterirken mücadele etmeniz gereken tek şey su! Bırakın stresiniz aksın gitsin. Antrenman sonrasında kendinizi suya bıraktığınızda tamamen arınmış bir zihin, canlanmış bir bedenle günü tamamlıyorsunuz. Metropol hayatında en büyük ihtiyaçlarımızdan biri de tam olarak bu zihinsel arınma değil mi?

Suyla arkadaş olun ve sizi değiştirmesine izin verin. Keşfet!

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Gizem Çalışkan
Spor hayatına 7 yaşında yüzmeyle başlayan Gizem Çalışkan, üniversite yılları boyunca yüzme kariyerini antrenör olarak devam ettirdi. Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden ... Devam