Göğüs tipine göre sütyen seçimi: Doğru sütyen nasıl seçilir?

Sütyen seçimi aslında kıyafetlerin duruşundan rahatlığınıza kadar birçok şeyi etkileyen bir konu. Ve aslında birçoğumuz vücut tipimize uygun olmayan sütyenler kullanabiliyoruz. Sütyen seçiminde göğüs ölçüleri kadar göğüs tipi de önemli. Birçok kadın ölçülerine dikkat ettiği halde, kendi göğüs tipini bilmediği ve göğüs tipine göre sütyen seçimi yapmadığı için yanlış sütyen tercihleri yapabiliyor.

Göğüsleriniz birbirinden ayrık mı, yoksa birbirine yakın mı? Asimetrik bir göğüs tipine mi sahipsiniz? Göğüsleriniz iri ve bitişik mi? Doğru soruları sorarak, bedeninizi ve memelerinizi daha yakından tanıyarak ve sizin için hazırladığımız bu muhteşem rehberden yararlanarak göğüs tipinizin hangi kategoriye girdiğini kolayca anlayabilir ve hangi sütyenin sizin için doğru olduğuna karar verebilirsiniz. İşte göğüs tipinize en uygun sütyeni bulma rehberi:

İlginizi çekebilir: Sütyenler hakkında sadece uzmanından duyabileceğiniz ilginç gerçekler

Yuvarlak ve bitişik göğüs tipi

Eğer iri ve dolgun göğüslere sahipseniz, sütyen seçiminde en çok dikkat etmeniz gereken şey tam olarak göğüslerinizin boyutunda sütyenler tercih etmeniz. Göğüslerinizin olduğundan büyük görünmesine neden olan sütyenler, vücut proporsiyonunuzda dengesiz bir görüntüye neden olabilir.

 • Yuvarlak ve bitişik göğüs tipine sahip kişiler mümkün olduğunca destekli modellerden kaçınmalıdır. Toparlayıcı ve kapatıcı modelleri tercih ederek göğüslerinizin doğal dolgunluğunu koruyabilirsiniz.
 • Göğüslerinize oturacak, ve var olan aralığı olduğu gibi açık bırakacak, aralıklı ve spor-seksi sütyenler, yuvarlak ve bitişik göğüs tipi için oldukça ideal.
 • Desteksiz, dantelli ve sert iskeletli sütyenler göğüslerinizin doğal dolgunluğunu korurken, düzgün görünmelerini sağlayacak.

Yuvarlak ve bitişik göğüs tipine uygun sütyenleri incelemek için tıklayın.

Ayrık göğüs tipi

Ayrık göğüs diğerlerine oranla en yaygın olan türlerden biri. Göğüs aralığınıza 1 ya da 2 parmağınızı sığdırabiliyorsanız, siz de ayrık göğüs tipine sahip kişilerdensiniz.

 • Tişört sütyenleri, birçok kadın tarafından gündelik yaşamda en çok tercih edilen sütyenlerden biri. Bu tarz sütyenlerde aradaki köprü diğerlerine göre biraz daha ayrık, bunun nedeni ise ayrık göğüslerin sütyenin içine tamamen oturmasını sağlamak.
 • Ortasında lastik olan bu sütyenler, göğüslerinizin şeklini daha rahat alıyor.
 • Ayrık göğüsleriniz varsa kalın kenarlı sütyenler tercih edebilirsiniz. Oldukça nostaljik bir silüete sahip bu sütyen modeli, sizin için hem romantik, hem seksi hem de konforlu bir tercih olacak.

Ayrık göğüs tipine uygun sütyenleri incelemek için tıklayın.

Üçgen göğüs tipi

Üçgen göğüs tipi, ayrık göğüs tipine oldukça benzer. Ancak farklı olarak üçgen göğüs tipinde göğüsler aşağı doğru, bedenin dışına uzanır. Bu da üçgen bir silüet oluşturur. ThirdLove iç çamaşırı markasının kurucusu Heidi Zak bu tür göğüs tipine sahip kadınlar için kapatıcılığı tam olan ve kenarlardan destekleyici sütyenler öneriyor. Bu sütyenler göğüslerinizi toparlarken, şeklini de korumuş oluyor.

 • İskeletinde biri aşağıda biri ortada olmak üzere iki tane destek bulunan sütyenler, üçgen göğüs tipine sahip olan kadınlar için en ideal tercihlerden.
 • Bol destekli ve çapraz askılı sütyenler, üçgen ve yayvan şekle sahip göğüsleri sırttan aldığı destekle birlikte toparlar.
 • Üçgen kaplara sahip bu romantik model, üçgen göğüs tipine sahipseniz, omuzlarını çok daha geniş gösterir ve vücut proporsiyonunuzu dengeler.

Üçgen göğüs tipine uygun sütyenleri incelemek için tıklayın.

Aralıklı göğüs tipi

Bu göğüs tipinde, iki göğsün arasındaki mesafe ayrık göğüs tipine göre çok daha fazladır. Bu göğüs tipine sahip kadınların en büyük problemi sütyenlerin rahatsız edici oranda konforsuz olmasıdır. Dolayısıyla eğer aralıklı göğüslere sahipseniz, sütyen seçimi sizin için oldukça önemli. Genelde en çok önerilen sütyen modelleri ise desteksiz ve yumuşak iskeletli modeller.

 • Balkonet sütyen modelleri, aralıklı göğüs tipleri için en uygun modellerden biri. Balkonet sütyenler göğüslerinizin arasındaki mesafeyi daraltmaya çalışmadan, göğüslerinizin dolgunluğunu ve doğal duruşunu korur.
 • Flörtöz modellerden biri olan desteksiz ayrık askılı sütyen modeli, aralıklı göğüs tipine sahipseniz sizin için uygun olan diğer seçeneklerden biri.
 • Hem romantik hem de seksi olan uzun balkonet modelini yalnızca göğüs şeklini koruduğu için sevmiyoruz. Bu modeller iç çamaşırı ilgisi olan tüm kadınların gözbebeği!

Aralıklı göğüs tipine uygun sütyenleri incelemek için tıklayın.

Yayvan ya da sarkık göğüs tipi

Göğüsleriniz aşağı doğru uzanıyorsa siz de yayvan ya da sarkık göğüs tipine sahipsiniz. Bu tür göğüs tipine sahipseniz sütyen seçerken hem yukarı hem de içeri doğru destekleyen sütyen modellerine yönelmenizde fayda var.

 • Eğer göğüsleriniz aşağıya doğru sarkıyorsa bunun gibi çapraz sırt askılı, kapatılıcığı fazla olan ve destekli sütyenleri tercih edebilirsiniz.
 • Kalın şeritli ve destekli sütyenler de göğüslerinizi oldukça güzel toparlarken, aynı zamanda seksi ve dolgun bir görüntü kazandırır.
 • Uzun gövdeli bralet sütyenler, göğüs şeklinizi olduğu gibi korurken, bu sütyenlerin içinde kendinizi oldukça rahat ve konforlu hissedebilirsiniz.

Yayvan ya da sarkık göğüs tipine uygun sütyenleri incelemek için tıklayın.

Asimetrik göğüs tipi

Bir göğsünüz diğerinden sarkıksa ya da göğüsleriniz arasında boyut farkı varsa, siz de asimetrik göğüs tipine sahipsiniz. Fazla bilinmese de asimetrik göğüs tipi aslında oldukça yaygın. Negative Underwear’in bu konudaki açıklamaları ise şöyle: “Hiç kimse simetrik bir vücuda sahip değildir, hele ki bedenlerimiz aydan aya değişiklik gösterirken”. Eğer asimetrik göğüs tipine sahipseniz tercihinizi minimum detaya sahip, düz ve göğsü olabildiğince örten sütyenlerden yana kullanabilirsiniz.

 • Eğer boyutları birbirinden farklı göğüslere sahipseniz, boyut farkını gizlemek için sert kaplı ve destekli sütyenler tercih edebilirsiniz. Bu sayede boyut eşitlemesini sütyene bırakmış olursunuz.
 • Kısa askılı sütyenler göğüslerinizi yukarı çekerek hem toparlar hem de aradaki boy ve şekil farkını kapatır.
 • Geniş ve sert kaplı sütyenler göğüslerinize dengeli bir şekil verir.

Asimetrik göğüs tipine uygun sütyenleri incelemek için tıklayın.

Tek veya iki tarafı mastektomiyle alınmış göğüsler

Meme kanseri oldukça hassas bir konu. Ancak mastektomi operasyonu geçiren kadınlar da sütyen takıyor ve sütyen seçiminde en çok problemi yaşayanlar da onlar. Ancak bu konu sizin için problemse, oldukça basit yöntemlerle kendinize uygun sütyen modelleri bulabilirsiniz. Genelde örtücülüğü fazla olan sütyen modelleri, dengeli bir görünüm elde etmek için ideal.

 • Köprü bölgesi kalın ve büyük kaplı sütyenler, operasyondan kalan izleri kapatmanıza yardımcı olur, dengeli bir görünüm sağlar, aynı zamanda konforludur.
 • İnce süngerli, yumuşak dokulu ve esnek sütyenler de oldukça konforlu bir seçenek.
 • Askıların, kaplarla ve gövdeyle aralıksız bir şekilde bağlandığı sütyenler, aradığınız ideal kapatıcılığı ve dengeyi oldukça başarılı bir şekilde sağlar.

Tek veya iki tarafı alınmış göğüs tipine uygun sütyenleri incelemek için tıklayın.

Meme şekliniz ne olursa olsun, en nihayetinde önemli olan sizin kendinizi nasıl görmek istediğiniz ve nasıl rahat hissettiğiniz. Dilerseniz sütyen kullanmamak da sizin seçiminiz!

 

Kaynaklar: healthline.com (görseller), refinery29.com, lyst.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!