Glutensiz beslenenlere özel: Dört peynirli dip sosla sağlıklı atıştırmalık tarifi

Doğru ve sağlıklı beslenmenin en önemli püf noktalarından biri, tükettiğiniz şeylerin bünyenizde ne gibi etkiler bıraktığının farkında olmak. Gün geçtikçe beslenme alışkanlıkları hakkında bilinçleniyor, bedenimize ve sağlığımıza uygun beslenme şekilleri geliştiriyoruz. Bazı gıdalara karşı vücut direncimizin hassas olduğunu görüyoruz. Hatta bazen bu hassasiyetler büyük rahatsızlıklara dahi neden olabiliyor. Bu rahatsızlıklara neden olanlardan biri de son zamanlarda oldukça yaygın olan gluten hassasiyeti.

Genetik kökenli bir rahatsızlık olmasıyla bilinen gluten hassasiyetine bir diğer adıyla çölyak hastalığına sahip olan kişiler, arpa ve buğday gibi içerisinde “gluten” bulunan besinleri tükettiklerinde, hazımsızlık, şişkinlik ve karın ağrıları gibi rahatsızlıklar yaşarlar. 

Bu rahatsızlıktan muzdarip kişiler için “glutensiz beslenme” tercih edilmesi gereken en doğru yöntem. Glutensiz beslenmenin püf noktası ise işlenmemiş, organik gıdaları tüketmekten geçiyor. Glutensiz beslenme, kişilerin şikayetçi oldukları karın ağrılarını, gaz sıkışmalarını, ve hazımsızlık problemlerini en aza indiriyor. Her ne kadar glutensiz beslenmeyi hayatınıza adapte etmek zorlu bir süreç olarak görünse de, hem sağlıklı hem lezzetli glutensiz ürünler tüketmeniz mümkün. Gluten hassasiyeti olanların imdadına, lezzeti ve çıtırlığıyla ön plana çıkan Wasa Glutensiz yetişiyor:

Wasa Glutensiz’i dört peynirli dip sos ile deneyin.
Wasa Glutensiz ve dört peynirli dip sos ikilisini denediniz mi?

Wasa Glutensiz’i birçok farklı tarifle deneyebilirsiniz. Örneğin lezzetli bir dip sos, Wasa’ya yakışacak en güzel seçeneklerden biri. Taze bir meyve suyu eşliğinde, akşam televizyon karşısında dinlenirken hatta sabah kahvaltılarınızda bu tarif vazgeçilmeziniz olacak!

Malzemeler:

  • 50 g parmesan peyniri 
  • 50 g ricotta peyniri 
  • 50 g rokfor peyniri 
  • 50 g mozzerella /rendelenmiş
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı (riviera tercih edilmeli) 
  • 100 ml labne
  • 2 dal taze fesleğen
  • Tuz ve karabiber 

Yapılışı:

Biraz derince bir tavaya zeytinyağı ve peynirleri koyup kısık ateşte karıştırarak ısıtın. Erimeye başladığında labneyi ekleyin. Karışım kaynamaya başladığında (isteğe göre) tuz ve karabiber ekleyin ve dip sosunuzun çıtır Wasa’yla birlikte tadını çıkarın!

Ana öğünlerinde de Wasa yanında!
Glutensiz ve laktozsuz Wasa

Glutensiz ve laktozsuz beslenmeyi tercih edenler ana öğünlerini de Wasa ile tamamlıyor. Pirinç unu, mısır unu, mısır nişastası ve patates nişastası kullanılarak fırınlanmış, glutensiz ve laktozsuz Wasa, öğünlerinizin vazgeçilmezi olacak!

Wasa
Wasa, doğal yöntemlerle ve işlenmemiş tam tahıldan üretilir. Wasa ürünleri, vücudun ihtiyacı olan lif ve minareller yönünden zengin olup; yağ, şeker ve kalori oranları ... Devam
Advertisement