Giyilebilir ürünlerde sağlığınıza katkı sağlayan fonksiyonların özellikleri

giyilebilir teknoloji
Giyilebilir teknoloji ürünlerindeki sensörler sayesinde kalp atışından uykuya kadar birçok şey ölçümlenebilmektedir.

Vücut hareketlerimize bağlı olarak data toplama konusunda en yaygın kullanılan tracker’lar adımlarımızı ölçmek için dizayn edilmiş olanlardır. Bu teknoloji ilk olarak pedometreyle birlikte görüldü ve bu bilginin kaynağı tüketicilere verilmeye devam etti. Şekil faktöründeki değişimin yanında, tüm takip ürünlerinin diğer değerli metriklere sahip olabilmesi için kapsamının genişletilmesi gerekiyor. Mühendisler, şimdilerde giyilebilir ürünlerdeki bu sensörleri kullanarak kalp atışını, terlemeyi, vücut derecesini, uykuyu, verimliliği, kaloriyi, GDP koordinatlarını, kan basıncını, UV ışınlara maruz kalmayı ve glikoz seviyesini belirlemeye ve ölçmeye başladılar. Peki bu sensörler gerçekten ne işe yarıyor ve onları nasıl kullanabiliriz?

Kalp atışı

KALP ATIŞI ÖLÇER
Kalp atışının ölçümlenmesi sayesinde genel sağlığınızla ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kalp atışının ölçümlenmesi oldukça önemlidir, çünkü bu sayede genel sağlığınızla ilgili birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer kalbiniz yaşınıza ve kilonuza göre çok hızlı atıyorsa, bu vücudunuzda bir şeyin çalışması gerektiği gibi çalışmadığı anlamına gelebilmektedir. Sağlıklı bir hayat için çaba gösterme fitness ve diyetten daha fazlasını gerektirir. Sağlıklı bir hayat için aynı zamanda stresten uzak bir yaşam tarzını benimsemelisiniz.

Ter

Galvanik deri sensörü terinizdeki molekülleri belirleyebilme özelliğine sahiptir. Terleme; vücudunuzun serinlemesi ve toksinlerden arınmasıdır. Eğer vücudunuzla ilgili bilgi almak istiyorsanız, ter bulunmaz bir hazinedir. Terleme sensörü, temelde içinizde olanı alır ve bilinmeyeni dışarıda kullanmaya müsait hale getirir. Örneğin, eğer o hafta sonu çok alkol tükettiyseniz ve pazartesi günü metroya yetişmek için koştuysanız, hafta sonu tükettiğiniz alkolü terinizin açığa çıkartması sizi şaşırtacaktır.

Bu sensör gözeneklerinize küçük elektrik akımları yollayarak çalışmaktadır. Eğer çok fazla terliyorsanız, terlemediğiniz zamana göre sinyal daha hızlı gelecektir.

Vücut ısısı

Vücut derecesi sensörü, kalp atışı ve terleme sensörü ile birleştiğinde kişi hakkında birçok bilgiyi açığa çıkarmaktadır. Bu konudaki en önemli örnek duygulardır. Bu tarz sayısal veriler insan duygularını anlayıp ona göre tepki veren ‘Affective Computing’ alanında ve spesifik olarak oyun endüstrisinde kullanılmaktadır. Temelde fikir bilgisayarın sizin duygularınızı bilerek ona göre uygun reaksiyonu göstermesidir. Eğer hayal kırıklığına uğrarsanız deriniz ıslanır, kalp atışlarınız artar ve vücut dereceniz düşer. Tüm bu bilgileri bilgisayar aklında tutarak sizi moral vermek adına derin bir nefes almanızı isteyecektir.

Uyku

uyku ölçer
Uyku ölçer bileklik

Uyku, giyilebilir ürünlerin ölçümlemeye çalıştığı bir başka özellik olarak karşımıza çıkıyor. Giyilebilir ürünlerde uyku ölçümü üründen ürüne göre değişim gösteriyor. Bazı ürünler yalnızca ne kadar uyuduğunuzu ölçüyor; ancak bu noktada uyuyacağınız zamanı söylemeniz gerekiyor, bazıları sizin uykuya daldığınız zamanı biliyor ve uyku döngünüzü ve kalp atışınızı buna göre takip ediyor. En üretken ve eğlenceli insanın, yeterli uykusunu almış insan olduğu artık herkes tarafından kabul edilmiş bir gerçek. Ne kadar uykunun yeterli olduğu konusu hala tartışmalı olsa da, birçok insan 8 saat uykunun yeterli olduğu görüşünde. Bu noktada ne kadar kaliteli uyuduğunuz da başka önemli konu. Eğer sensör sizin hafif ya da derin uykuda olup olmadığınızı söyleyebiliyorsa, bu noktada 8 saatlik bir uykuda gerçekte ne kadar uyuduğunuzu öğrenebilirsiniz.

İlgili yazı: Giyilebilir teknolojiler günlük yaşamımızı ne kadar değiştirebilir?

Kalori

Giyilebilir teknoloji sizin için kalori saydığı için, artık bunu kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Neyin, ne kadar kalori yaktığını biliyor olmak esasında önemli bir bilgiye sahip olmak demektir. Bu sayede hangi egzersizin en etkili olduğunu öğrenebilirsiniz. Kalori ölçerlerin arkasındaki donanım sensörlerle birleştirilmiş olmasıdır. İçindeki algoritma bunu en değerli bilgi haline getirmektedir. Bazı aletler yaktığınız kaloriyi size gösterirken, bazıları ise yediklerinizin kaç kalori olduğu konusunda size bilgi vermektedir. (Elbette yediklerinizin tanımı ve kilonuz hakkında bilgiye sahipseniz bu durum geçerlidir.)

GPS

Günümüzde birçok tracking aletinde GPS bulunmaktadır. Rotayı ve mesafeyi anlık olarak takip edebilmek mükemmel bir bilgiye sahip olmak demektir. Tracker ürünlerinde bir başka ilave özellik ise irtifa hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmasıdır. Her arazi düz değildir, bu metriği ekleyerek antrenmanınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Tansiyon

Tansiyon ölçerler, doktorların odasında bulunan eski tip tansiyon aletlerinden bugün kullandıklarımıza doğru evrilmiştir. Yine de, düşük ve yüksek tansiyondan şikayeti olanların eski tip tansiyon aletine sahip olması önemlidir. Yeni tansiyon ölçerler şu anda her an giyilebilir bir ürün olmasa da, her çantaya sığabilecek boyuttadır. Withings bu konuda önemli bir ürün olup akıllı telefonunuz veya tabletiniz sayesinde edinilen bilgilerin doktorunuzla paylaşılmasını sağlıyor.

UV

Ozon tabakası delindiğinden beri güneşin etkisi giderek artıyor. Bu da her dermatoloğu her ziyaret ettiğinizde, size güneşe çıktığınızda güneş kremi sürmeniz gerektiğini hatırlatması anlamına geliyor. UV detection önemli bir metrik olup sizi güneş konusunda uyarıyor. Bazı ürünler, güneşin altında geçirdiğiniz zamanı ölçüp, yaşınızı ve derinizin hassaslığı ile ilişkilendirerek kapalı ortama geçmeniz konusunda sizi uyarıyor. Bazı aletler ise güneşin etkisini bilme yeteneği sayesinde, güneş eğer çok kuvvetliyse daha çok güneş kremi sürmenizi istiyor. Her halükarda, bu bilgiyi anlamlı hale getirmek için akıllı telefona ihtiyacınız olmaktadır.

Glikoz

İnsülin ölçümü diyabet hastaları için oldukça önemlidir. Glikoz okuyabilen birkaç ürün piyasada bulunmaktadır. Bunların bazıları kısa ve kalın saatler, bazıları ise küçük yama bantları olup biçim konusunda tercih kullanıcıya bırakılmıştır. Bu alanda yardımcı teknolojik ürünler bulunması oldukça önemlidir.

Daha birçok hayatımızı kolaylaştıracak ürün ar-ge aşamasında olup gelecek yıllarda piyasada yerini alması beklenmektedir. Temelde, insanlara kaç adım attıklarını adımların veya yaktıkları kaloriyi göstermekten daha fazlasını göstermek sağlıklarına katkıda bulunmak adına oldukça önemlidir.

Kaynak:

wearable-technologies.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!