Gezginler için ev değişimi ‘home-swap’ hakkında bilmeniz gerekenler

Tolstoy’un şu etkileyici sözünü hatırlar mısınız? “Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar. Ya bir insan bir yolculuğa çıkar ya da şehre bir yabancı gelir.” Cameron Diaz ve Kate Winslet’ın başrollerini paylaştığı unutulmaz film The Holiday, adeta Tolstoy’un bu sözünün en güzel örneklerinden biri niteliğinde. Unutup yeniden izlemek isteyenler veya daha önce hiç izlememiş ama izlenecekler listesine eklemiş olanlar için film hakkında spoiler vermeden filmde başarılı bir şekilde işlenen ve bu yazımızda da üzerine konuşacağımız “home-swapping” kavramına geçelim. Eğer bu neşeli filmi anımsamak ya da içeriği hakkında fikir edinmek isterseniz Yıllar sonra hala The Holiday filminden aldığımız tatlı dersler yazımıza göz atabilirsiniz.

Gelelim, 2022 seyahat trendlerinde de yer verdiğimiz “home-swapping”in ne olduğuna. Türkçe’ye “küresel ev değiştirme” olarak çevirdiğimiz bu uygulama, hem farklı deneyimler edinmeyi hem de konaklama masraflarını azaltmayı mümkün kılıyor. Ev takası olarak da bilinen home-swapping, iki tarafın belirli bir süre için evlerini değiştirmeyi kabul ettikleri bir konaklama şekli. Para alışverişinin bulunmadığı bu yöntem, ortak tüketim ve paylaşıma dayalı. Evin yanı sıra iki tarafın da isteğine ve onayına bağlı olarak arabalarının da takas edilmesini içerebilir. Takas süresi karşılıklı olarak belirlenerek seyahat tarihleri boyunca uzatılabilir; eşzamanlı ev değişimi olabileceği gibi farklı tarihler de tercih edilebilir. Gelin “home-swapping”in yaşamınıza neler katabileceğine ve dikkatli olunması gereken konulara detaylıca bakalım.

“Home-swapping” yaşamınıza neler katabilir?

Dünya genelinde gittikçe daha popüler bir hal alan; seyahat trendinden çok yaşam tarzına dönüşmeye başlayan “home-swapping”in birçok seyahatsever ve maceraperestin yapılacaklar listesinde yer aldığı kesin. Peki, “Bu uygulamayı cazip kılan nedir?” derseniz, işte “home-swapping”in yaşamınıza katabilecekleri:

Daha düşük maliyetle tatil planı yapabilirsiniz

Seyahat planları yaparken en kısıtlayıcı etmenlerden biri şüphesiz ki bütçe. Ne kadar para ayırmayı düşünüyorsunuz, seyahat esnasında beklenmedik durumlar için ekstra bir bütçeniz var mı, hesapladığınız miktar yapmak istediğiniz tatili karşılıyor mu ve buna benzer birçok soru daha tatil der demez belirlemeye başlayabilir. Home-swapping ise bu konuda cezbedici bir seçenek. Çoğu ücretsiz olan değiş-doğuş tekniği ile hem karşı tarafın hem de sizin tatil ihtiyaçlarınızı aynı oranda karşılayan home-swapping in tek maliyeti uygun bir yer bulabilmek için kayıt olduğunuz sitenin üyelik ücreti olabilir. Evinizi bulduktan ve en büyük masraf kalemi olan konaklamayı hallettikten sonra tek düşünmeniz gereken kişisel harcamalarınız. İlk başta dışarıda yemek yemek için harcanan paradan kurtulmanızı sağlayacak home-swapping ile ev konforunda yerel marketlerden, manavlardan yapacağınız alışveriş ile lezzetli yemekler pişirebilirsiniz. Ayrıca, dilerseniz (varsa) arabalarınızı da değiştirerek ulaşım masraflarını da kısabilirsiniz. Eğer arabalarınızı takas etme konusunda karşınızdaki kişi ile anlaşırsanız hem onu hem de kendinizi araba kiralamak için harcayacağınız paradan kurtarabilirsiniz.

Daha az eşya ile seyahat edebilirsiniz

Sizin de tatil öncesi valiz hazırlarken “Bu da lazım olabilir…” diyerek yanınıza eklediğiniz sonsuz eşya var mı? Seyahat tipi bir ütü, belki saç kurutma makinesi ya da bolca kıyafet askısı… Seyahatinizi yaşam dolu bir evde geçireceğiniz için tüm bunları yanınızda götürmenize gerek kalmadan da kullanabilirsiniz. Otel tatili bile yapsanız ufak tefek birkaç gündelik eşyayı illaki çantanıza sıkıştırıyorsanız home-swapping ile yükünüzü epey azaltabilirsiniz. Hem gereksiz eşyalarla valizlerinizi doldurmayacak hem de acaba o var mıdır bu var mıdır diye düşünmek yerine ev sahibiyle iletişime geçerek hızlıca hazırlanma sürecinizi halledebilirsiniz.

Çalışırken de tatil yapabilirsiniz

Pandemi ile birlikte siz de uzaktan çalışma sistemine geçtiyseniz ve bir süredir evden çalışıyorsanız, aynı zamanda tatil de yapmanıza engel hiçbir durum yok. Tıpkı home-swapping gibi 2022 seyahat trendleri arasında yer alan workation ile hem tatil yapabilir hem de işinizle ilgilenebilirsiniz. Bambaşka şehirler, heyecan dolu ülkeler, yepyeni deneyimler keşfederken uzun bir yıllık izin gerekli değil. Üstelik, aklınızın işte kalmasına da gerek yok. Hem işinizi hem tatilinizi yapmak için home-swappingi değerlendirebilirsiniz.

Sürprizlere açık olabilirsiniz

Belki siz de “The Holiday” filmindeki gibi yepyeni insanlarla tanışabilir, aşık olabilir, kendinizi önce kaybedip sonra bulabilir, hiç farkına varmadığınız duygularınızı keşfedebilir ve en önemlisi sıcacık, mutluluk dolu anılar biriktirebilirsiniz. İkinci eviniz sayılabilecek seyahatinizde eğlenceli komşular edinebilir, yerel kültürler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kendinizi kısıtlamadan özgürce şehrin sokaklarında keşfe çıktığınızda köşe başında sizi bekleyen heyecan verici sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Kendinizi akışa bırakabileceğiniz unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

O bölgenin yerlisiymiş gibi zaman geçirebilirsiniz

Düşünün ki seyahatinizi Roma’da planladınız ve tam anlamıyla bir İtalyan evindesiniz. Sabah kahvenizi demleyebileceğiniz moka potunuz, akşam keyif yapabileceğiniz klasik şarap kadehleriniz, Roma sokaklarının romantik manzarasına tanık olabileceğiniz bir balkonunuz var… Harika değil mi? Lokal pazarları, sokak lezzetlerini, halkın koşuşturmasını izleyebilir; gerçekten ‘orada’ olduğunuzu hissedebilirsiniz. Seyahat ettiğiniz yerlerin ruhunu tam olarak yaşamayı istiyorsanız, home-swapping sizin için muhteşem bir deneyim olabilir.

“Home-swapping” trendinde nelere dikkat etmek gerekir?

Her ne kadar yukarıda bahsedilen tüm maddeleri düşününce home-swapping kulağa fazlasıyla çekici gelse de madalyonun her zaman iki yüzü olduğunu unutmamak gerek. Özellikle dünyaca içinde bulunduğumuz pandemi koşullarını göz önünde bulundurunca bir başkasının evinizde yaşaması ya da sizin bir başkasının evinde kalacak olmanız içinizde kuşku uyandırabilir. Ya da güvenlik konusunda tereddütler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle birkaç noktada hassasiyet göstererek yaklaşımınızı iyileştirebilirsiniz.

Doğru kaynak: Dünya genelinde gittikçe daha popüler bir trend haline gelen home-swapping için birçok şirket ve internet sitesi mevcut. Güvenilir, doğru hizmet veren, onaylanmış kullanıcılarla dolu olan bir kaynağa eriştiğinizden emin olun. Araştırmalarınızı detaylandırın, daha önce deneyen kişilerin yorumlarına başvurun. Hata payını en aza indirgeyin.

Güven: Güven, her iletişimin en önemli unsuru olduğu gibi bu konuda da dikkat edilmesi gereken kritik bir nokta. Evinizi değiştireceğiniz kişi ile iletişim kurmanız, tarihlerin uyumluluğundan evdeki eşyaların kullanımına; varsa herhangi bir tehlike unsurundan evde kalacak olan kedinizin bakımına veya bitkilerin sulanmasını isteyip istemediğinize kadar her konuda hemfikir olmanız aranızdaki güvenin inşa edilmesinde önemli bir rol oynar. Dürüstlüğün önemini ve iki taraf için de keyifli bir tatil için gereken prosedürleri vurgulamayı unutmayın.

Hijyen: Covid-19 virüsünün tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam etmesi nedeniyle hijyen konusu en önemli unsurlardan biri. Hem sizin hem de konaklayacağınız evin önceden temizlenmiş olması, havluların, çarşafların, örtülerin ve benzeri günlük kullanılacak eşyaların dezenfekte edilmesi şart. Bu konuda gerekli önlemleri kendi eviniz için aldığınızdan ve karşı tarafında da aynı hassasiyeti gösterdiğinden emin olun.

Sigorta: Hem ev hem de değiştirecekseniz araba sigortanızın kapsamını genişletmeyi unutmayın. Evinizde bırakacağınız değerli eşyalarınız için gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun. İşlerin ters gitmemesi ve tatildeyken zihninizin olumsuz düşüncelerle meşgul olmaması için tüm riskleri değerlendirerek tedbirlerinizi uygulayın.

Sürecin geleneksel bir tatil planlamaktan daha fazla zaman alıcı olduğunu veya uğraşılması gereken çok detay bulunduğunu düşünebilirsiniz, ancak gerçek anlamda gittiğiniz yerin ruhunu deneyimlemenize olanak sağlayan home-swapping seçenekleriniz arasında güncel tutabilirsiniz. Hem düşük maliyetli hem daha eğlenceli hem de sürprizlerle dolu bir seyahat için home-swapping deneyimi edindiğinizde düşüncelerinizi bizimle de paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: irishtimes, usatoday, homeexchange

İlginizi çekebilir: Türkiye’nin en iyi ekoturizm rotaları: Doğaya ve ekolojik dengeye saygılı bir tatil mümkün

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!