Gerçekten yapmak istediklerinizi hayata geçirmek için şu 3 şeyden vazgeçin

hemen şimdi başla

İnsanoğlunun en zor sınavlarından biri de, hayatın ona yüklediği sorumluluklar ile gerçekten yapmak istediği şeyler arasında denge kurmaya çalışmaktır.

İster spora başlamak isteyin, ister kendi işinizi kurmak; isterseniz bir kitap yazmayı arzulayın bu istekleri hayata geçirmek için harekete geçmek için aşılması gereken dikenler ve çalılar her daim var olacaktır. Biz de bu makalemizde tek ve kısa ömürlerimizde gerçekten yapmak istediğimiz şeyleri hayata geçirebilme yolunda vazgeçmemiz gereken 3 şeyi ele aldık:

İlgili yazı: Mükemmeliyetçilik Hayatı Nasıl Etkiliyor ?

Hedeflerinizi kafanızda abartmayı bırakın

Yapmak istediğimiz şeylere başlarken bizi tutan şeylerden biri de, o şeyin kafamızda daha büyük hale getirerek zaman için hedefimizden korkmamızdır. Bunu yapmak yerine şunları deneyin:

  • Kendi kendinize kurmak yerine sizinle benzer hedefleri olan ve bu hedefleri gerçekleştirmiş kişilerin deneyimlerine odaklanın. Yapabiliyorsanız bu insanlarla konuşun veya başarı hikayelerini araştırın. Korktuğunuza değmediğini ve bazı şeylerin imkansız olmadığını görerek anlayacaksınız.
  • Kendinize “En kötü ne olabilir ki?” diye sorun ve bu soruyu dürüstçe yanıtlayın. İşin sonunda ortaya çıkabilecek en kötü senaryonun bile sizin kafanızda kurduklarınızdan daha masum olduğunu göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: “Korkusuz” olmak yerine korkularınızı kontrol etmeyi öğrenin

Her şeyi kontrol etmeye çalışmayın

Tedbirli olmak ve işini şansa bırakmamak hedef odaklı insanlar için gerekli özelliklerdir. Ancak tedbirli olmakla, bir şeyi günde 50 defa kontrol etmeyi karıştırmayın. Bunu yapmak sadece işinizi zorlaştırır. Onun yerine şöyle davranmayı deneyin:

  • Tökezleyebileceğinizi ve bunun normal olduğunu düşünün. Çünkü bu ister istemez olacak! Hedefe giden yolda düşmek ve kalkmak kadar normal bir şey yoktur. Normal olmayan şey ise sizin bunu yeterince normal karşılamamanızdır!

Görkemli bir başlangıç yapmak zorunda hissetmeyin

Yapmayı istediğiniz şey pek mütevazı olmasa bile küçük küçük başlamak en iyisidir. Çünkü büyük ve gösterişli bir başlangıç yapmak için uygun şartları sağlamayı beklerken, o şeyi asla hayata geçiremediğinizi görürsünüz. Öyle değil de böyle yapın 🙂

  • Önce emekleyin, sonra yürüyün; en sonunda da koşun! Çünkü koşacağım diye bekleyeceğiniz zamanda emekleyerek epey bir yol kat edebilirsiniz.
  • Birbirinin önünü açabilecek ya da birbirine bağlı eylemleri sırasıyla gerçekleştirin. Örneğin maraton koşmak istiyorsanız önce kondisyon kazanana kadar yürüyün, sonra ilk 5 K koşunuza hazırlanın; en sonunda da maraton antrenmanlarına başlayın.

İlginizi çekebilir: Başarısızlık korkusu nasıl yenilir?

 

Kaynak:

positivityblog.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!