Gerçekleştiremediğiniz hayallerinizi kabullenmek, sizi özgürleştirir

“Mutluluğa giden bir kapı kapandığında, bir başkası açılır. Ancak çoğunlukla, kapanan kapıya o kadar uzun süre bakarız ki bizim için bir başka kapının açıldığını görmeyiz.” –Helen Keller

Bir arkadaşınızın çocuğunun doğum günü partisine gidersiniz. Siz orada yetişkinlerle sohbet edeceğinizi düşünürken, birden çocuklar etrafınızı sarar ve sizinle oyun oynamaya başlarlar. Gün sonunda bir bakarsınız, parti bitmiş ve siz bir türlü çocukların yanından ayrılmak istemiyorsunuz. Akşam eve gittiğinizde, aslında hiç düşünmediğiniz çocuk sahibi olmanın hayallerini kurarken bulursunuz kendinizi. Sonra yaşınızın artık 40’ların ikinci yarısında olduğunu fark edersiniz ve çocuk sahibi olsanız bile o büyürken onunla ilgilenecek enerjiyi artık yakalayamayacağınızı, onunla en çok ilgilenmeniz gereken yıllarda sizin yaşlılık sorunlarıyla meşgul olacağınızı düşünürsünüz. Belki de çocuk sahibi olamayacağınızı kabul etmeniz gerekiyordur.

İlgili yazı: Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmemeniz gerektiğini gösteren 5 neden

Bazen, bazı şeylere sahip olamayacağımızı kabul etmeliyiz. Bu çocuk sahibi olmak olabilir, biten bir ilişki olabilir, kariyer hedefi olabilir veya kişisel bir hedef olabilir. Durum her ne olursa olsun, bazen bazı hayallerimizi gerçekleştiremeyeceğimizi kabul etmemiz gerekiyor. Kontrolünüz dışındaki durumları kontrol etmeye çalışmak, size öfke ve mutsuzlukla birlikte zaman ve enerji kaybından başka bir şey sağlamaz.

Gerçekleştiremediğiniz hayallerinizi kabullenmek, sizi özgürleştirir
Bir hayalinizden vazgeçiyorsanız, bunun için bir tören yapın. Bu tören dua etmek, meditasyon yapmak veya o hayalinizde ilgili bir şeyi yakmak, denize etmek olabilir.

Öte yandan, bazı hedeflerinizi ve hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğinizi kabul etmek, size büyük bir özgürlük sağlar. Kabul etmek, duygusal enerjiyi serbest bırakır ve hala gerçekleştirilebilir hedeflere yeniden odaklanma imkanı sunar.

İlgili yazı: Huzurlu bir yaşama giden yol hayatın gerçeklerini kabul etmekten geçer

Hedeflerinizin ve hayallerinizin peşinden gitmek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız, ona şüphe yok. Ancak bazen, bazı hayallere asla ulaşamayacağınızı ruhen anlamaya ihtiyacınız vardır. En zoru da hayattaki birçok şeyin kontrolümüz dışında olduğunu ve yapabileceğimiz tek şeyin elimizden gelenin en iyisini yapmak olduğunu görmek.

Hayallerin peşinden gitmek önemli bir şey, ancak bir hayali geride bırakıp bir başkasına odaklanmayı bilmek daha önemli. Eğer siz de bir hayalinizi geride bırakarak yüreğinizi özgürleştirip, bir başka hayalin peşinden gitmek istiyorsanız, bazı tekniklerden yararlanabilirsiniz:

1. Vazgeçme töreni yapın

Bir hayalinizden vazgeçiyorsanız, bunun için bir tören yapın. Bu tören dua etmek, meditasyon yapmak veya o hayalinizde ilgili bir şeyi yakmak, denize etmek olabilir. Bu törene yakınlarınızı bile çağırabilirsiniz.

İlgili yazı: Yanlış duygu diye bir şey yok, onları kabul etmekten çekinmeyin

2. Şükretmeye odaklanın

Büyük bir hedefinizi veya hayalinizi gerçekleştirememiş olsanız bile, hala şükretmek için birçok sebebiniz olduğunu hatırlayın. Bunun için düzenli olarak şükür günlüğü tutabilir, hayatınızda güzel giden şeyleri kendinize düzenli olarak hatırlatabilirsiniz. Şükretmek, peşinden gidecek yeni hayaller ve fırsatlar için size enerji verir.

Gerçekleştiremediğiniz hayallerinizi kabullenmek, sizi özgürleştirir
Kabul etmek, duygusal enerjiyi serbest bırakır ve hala gerçekleştirilebilir hedeflere yeniden odaklanma imkanı sunar.

3. Kendinize karşı merhametli olmayı öğrenin

Bazen önem verdiğimiz şeyleri elde edemediğimizde, hayattaki birçok şeyi kontrol edemediğimizi anlamak yerine başarısızlıklarımızdan ötürü kendimizi suçlarız. Bunun yerine her gün az da olsa vakit ayırın ve bu sürede dua edin veya meditasyon yapın. Her koşulda çok iyi yaptığınız şeyleri düşünün ve gerçekleştiremediğiniz hayallerinizi bir kenara bırakın.

4. Mantra kullanın

Her ihtiyaç duyduğunuzda sessizce tekrarlayabileceğiniz bir mantra geliştirin. Örneğin eğer kendinizi sürekli gerçekleştiremediğiniz hayalinizle ilgili düşüncelere dalarken yakalıyorsanız, gözlerinizi kapatın ve “Boşver ve kabullen” gibi basit bir cümle seçin ve içinizden bunu tekrarlayın.

Hayallerinizi gerçekleştiremediğinizi kabullenmeyi öğremek zaman ister. Eğer bu yola girdiyseniz, defalarca kabullenmeye hazırlıklı olun çünkü hayallerinizi birden fazla kez gerçekleştiremediğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kabul etmenin size kazandıracağı şeyleri hayal bile edemezsiniz; huzur, kalp açıklığı, yeni hayallerin peşinden gitmek için yenilenmiş enerji bunlardan sadece birkaçı…

Kaynak:
Tinybuddha

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!