Genç ve güzel bir cildin en yakın arkadaşı: Su

Su bildiğiniz gibi insan yaşamı için hayati bir önem taşır. Yetişkin bir kişinin vücut ağırlığının %60-70’ini (2/3’ünü) su oluşturuyor. Vücudumuz pek çok hayati işlevi yerine getirebilmek için yine suya ihtiyaç duyuyor. 

İçeceklerden ve besinlerden sindirim yoluyla vücudumuza aldığımız sular; sindirim, solumun sistemleri ve deri yoluyla vücutlarımızdan atılıyor. Vücutta su dengesinin sağlanması için ise, mutlaka günlük su alımımızın su kaybımıza eşit olması gerekiyor. Yetişkin bir insan, bir kısmı yiyeceklerden karşılanmak üzere günde 2-3 litre suya ihtiyaç duyar.

Vücudun ihtiyaç duyduğu oranda su tüketilmediğinde, vücutta su dengesi bozulur ve vücut işlevlerini yerine getiremez hale gelir. Bir kişi yemek yemeden haftalarca yaşayabilir, ancak su içmeden maalesef ki sadece günlerce yaşayabilir.

Konu güzellik olunca da suya aynı derecede muhtacız. Cildiniz, kuru ve susuz olduğunda çizgilerini göstermek için kusursuz bir ortam oluşur. Bilim insanlarına göre derimiz de bir organdır ve hücrelerin yenilenmesini sağlayan tek şey sudur. Yani, gerektiği kadar su içen bir insanın kırışıklıklarla karşılaşması için önünde uzun bir yol var.

Bir başka durum ise; şişliklerin fazla su içmekten kaynaklandığının düşünülüyor olması. Oysa şişkinliğin asıl sebebinin vücudun yeterli suyu kendine saklama isteği olduğu gerçeğini atlamış oluyoruz. Az su içiyorsanız, vücut içtiğiniz suyu depolamak ister ve bu da vücutta şişkinliklere sebep olur. Su ile zayıflığın geldiği bilgisine güvenin. Özellikle yağ yakmadaki başarısı, diğer hiçbir şeyde alamayacağınız bir düzeyde etki yaratıyor.

İlginizi çekebilir: Kusursuz güzellerin güzellik sırları: Hailey Baldwin, Elsa Hosk, Kim Kardashian

Burcu Bayrakçı Moda Tasarımcısı & Moda Yazarı
1995 yılında Antalya'da doğdu. Antalya Konyaaltı Koleji eğitiminin ardından; İstanbul Altınbaş Vakfı Kemerburgaz Üniversitesi Moda Tekstil Tasarımı bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede İç Mimarlık ... Devam