Geceleri geç saatlerde yemekten kaçınmanız gereken gıdalar

Düşüşe geçen metabolizma hızı ve hareketsizlik nedeniyle gece geç saatlerde yemek yemek, beslenme uzmanları tarafından önerilmeyen bir alışkanlık. Ancak çok açsanız ve gerçekten bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyorsanız, bu ihtiyacınızı bastırmanıza gerek yok. Tabi ki ne yediğiniz konusunda oldukça dikkatli ve seçici davranmanız şartıyla… Geceleri geç saatlerde alınan besinlerde yanlış tercihler yapmak uykunuzun bölünmesine sebep olabileceği gibi, ekstra kalori almanıza da neden olabilir. Buzdolabında bulabildiğiniz en lezzetli şeye yönelmeden önce, bir kez daha düşünmek isteyebilirsiniz. İşte gece yenmemesi gereken gıdalar:

Yağlı yiyecekler

Yağlı yiyeceklerin sindirilmesi uzun zaman aldığı için, uyku sırasında dinlenmesi gereken midenizin aşırı çalışmasına ve uykunuzun bölünmesine neden olabilir. Bu nedenle peynir, kuruyemiş, fast food gibi yiyeceklerden özellikle geceleri kaçınmalısınız.

Şekerli yiyecekler

Yatmadan önce kendinizi mutlu etmek için birkaç parça şekerli yiyecek atıştırmak isteyebilirsiniz; pasta, kek, çikolata ya da yüksek şeker miktarına sahip abur cuburlar… Gece yatmadan önce yiyeceğiniz yüksek miktarda şeker içeren gıdalar kan şekerinizi hızla yükselterek enerjinizi anlık olarak artırır ve vücudunuz bu enerjiyi o an harcayamadığı için uykunuzda sizi rahatsız etmeye başlar.

Baharatlı yiyecekler

Baharatlar metabolizmanın çalışma hızını artırdığı için tıpkı şekerli yiyecekler gibi geceleri özellikle kaçınılması gereken gıda türlerindendir. Ayrıca, yoğun tatları ile duyularınızın aşırı uyarılmasına neden olarak uykunuzu kaçırabilir.

Kırmızı et

Tıpkı yağlı yiyecekler gibi gece geç saatlerde yiyeceğiniz kırmızı et tabiri caizse midenize oturur ve sindirim sorunları yaşamanıza neden olabilir.

Büyük porsiyonlu yiyecekler

Gece atıştırmalığını akşam yemeği ritüeline çevirmekten kaçınmalısınız. Kocaman bir sandviç, büyük bir pizza, geniş kasede mısır gevreği, kısaca gün içinde bir öğün için bile fazla olabilecek porsiyondaki her şeyden uzak durmalısınız. Büyük porsiyonlarda yediğiniz her şey sindirim sorunlarına neden olarak gece midenizin ağrımasına ve uykunuzun kaçmasına ortam hazırlayabilir.

İlginizi çekebilir: Sürekli aç hissetmemizin altında yatan 5 sebep

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!