Gastrite ne iyi gelir? Gastrit nedir ve neden olur; detaylı bilgi edinin

Gastrit, en yaygın görülen mide rahatsızlıklarından biri. Bu sorunu yaşayan kişiler gastrite ne iyi gelir, merak ediyor olabilir. Çünkü tıpkı diğer mide rahatsızlıklarında olduğu gibi gastrit de kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürebilir. Genellikle beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzına bağlı olarak ortaya çıkan gastrit, daha bilimsel bir ifadeyle midenin koruyucu tabakasının iltihaplanması anlamına gelir. Tedavi edilmemesi durumunda kronik bir hal alabilir ve uzun süreli iltihaplanmaya yol açabilir. Bu rahatsızlığın en büyük suçlusu asitli yiyecek ve içecekler olarak bilinmekte. Sıklıkla karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve iştahsızlıkla kendisini gösteren gastrit hakkında merak ettikleriniz için yazımızı okumaya devam edin. İşte gastrit nedir, gastrit belirtileri, gastrit neden olur, gastrit nasıl geçer, gastrite ne iyi gelir; yanıtları.

Gastrit nedir?

Gastrit, mide zarının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir mide rahatsızlığıdır. Gastrit iltihabı, çoğunlukla mide ülserlerinin çoğuna neden olan aynı bakteri ile enfeksiyonun sonucudur. Bazı ağrı kesicilerin düzenli kullanımı ve çok fazla alkol alınması gastrite katkıda bulunabilir.

Gastrit aniden (akut gastrit) veya zamanla yavaş yavaş ortaya çıkabilir (kronik gastrit). Bazı durumlarda ülser ve mide kanseri riskinde artışa neden olabilir. Ancak çoğu insan için ciddi bir problem teşkil etmez ve doğru tedavi ile hızla düzelir.

Gastrit neden olur?

Peki, gastritin nedenleri neler? Mide astarındaki zayıflık, sindirim sıvılarının mideye zarar vermesine ve onu alevlendirmesine izin vererek gastrite neden olur. İnce veya hasarlı bir mide astarına sahip olmak gastrit riskini artırır. Bununla birlikte bir gastrointestinal bakteriyel enfeksiyon da gastrite neden olabilir. Bunun en yaygın nedeni Helicobacter pylori olarak bilinen bakteridir. Mide zarını enfekte eden bu bakteri gastrite yol açabilir. Enfeksiyon genellikle insandan insana bulaşır, ancak yiyecek veya su yoluyla da bulaşabilir. Ayrıca bazı koşullar da gastrit yaşama riskinizi artırabilir:

 • Aşırı alkol tüketimi
 • Çeşitli ilaçların rutin kullanımı
 • İlerleyen yaş (Mide zarı yaşla birlikte doğal olarak incelir)
 • Sigara kullanımı

Daha az yaygın risk faktörleri ise şunlardır:

 • Ciddi yaralanma, hastalık veya ameliyatın neden olduğu stres
 • Otoimmün bozukluklar
 • Crohn hastalığı gibi sindirim bozuklukları
 • Viral enfeksiyonlar

Gastrit belirtileri

Gastrit birçok mide rahatsızlığı ile benzer belirtilere sahip olduğu için onu diğerlerinden ayırmak kolay olmayabilir. Yine de gastritin yaygın belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Özellikle yemekten sonra üst karında şişkinlik hissi
 • Hazımsızlık

Eğer bu belirtileri sıklıkla yaşıyorsanız gastritiniz olabilir. Gastrit tedavi edilmezse mide kanamasının yanı sıra ülserlere de yol açabilir. Bazı gastrit türleri, özellikle mide zarı inceltilmiş kişilerde mide kanseri geliştirme riskini artırabilir. Oysa teşhis edildiğinde tedavisi oldukça kolaydır. Bu nedenle özellikle kronik şikayetlere sahipseniz mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Gastrit nasıl geçer? Gastrit tedavisi nasıldır?

Gastrit nasıl geçer? Cevap basit: Gastrit doktorunuzun uygulayacağı tedavi ile kolaylıkla iyileşebilir. Gastrit tedavisi, durumun nedenine bağlıdır. Eğer ilaç kullanımına bağlı gastritiniz varsa doktor kontrolünde bu ilaçlardan kaçınmanız yeterli olabilir. Veya H. pylori’nin bir sonucu olan gastrit, bakterileri öldüren antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Antibiyotiklere ek olarak, gastriti tedavi etmek için farklı ilaç türleri de kullanılır. Sizin için doğru olan tedavi planını oluşturmak için önce doktorunuzla konuşun.

Son dönemde yapılaGastrit nasıl geçer? Cevap vGastrit doktorunuzun uygulayacağı yöntem ile kolaylıkla tedavilir. Gastrit tedavisi, durumun nedenine bağlıdır. Eğer ilaç kullanımına bağlı gastritiniz varsa doktor kontrolünde bu ilaçlardan kaçınmanız yeterli olabilir. Veya H. pylori’nin bir sonucu olan gastrit, bakterileri öldüren antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Antibiyotiklere ek olarak, gastriti tedavi etmek için farklı ilaç türleri de kullanılır. Sizin için doğru olan tedavi planını oluşturmak için önce doktorunuzla konuşun.

Son dönemde yapılan an araştırmalar, dost bakteriler olarak bilinen probiyotiklerin önemini daha iyi anlamayı sağladı. Bağırsaklarımızda yaşayan bu dost bakteriler, yararlı bakterilerin sayılarını artırıp zararlı bakterilerin sayılarını azaltarak sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olurlar. Bağırsak florasını bu şekilde dengeleyebildikleri için mide ülserleri ve gastrit tedavisinde de etkili olabilecekleri düşünülmekte. Bu nedenle gastrit sorununu ortadan kaldırmak için doktor önerisiyle probiyotik takviyeleri kullanabilir veya probiyotik besinleri diyetinize ekleyebilirsiniz.

Gastrite ne iyi gelir?

Gastrit sorunu yaşayan çoğu insan, doğru tedavi ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilir. Şiddetli semptomlar yaşayan kişiler doktora danışarak öncelikle onun önereceği tedaviyi uygulamalıdır. Bununla birlikte diyetinizde belli değişiklikler yaparak da gastrit belirtilerini hafifletebilirsiniz. Gastrite iyi gelen yiyecekler, gastrit için zararlı yiyecekler ve daha fazlası için okumaya devam edin.

Gastrite ne iyi gelir: Anti-inflamatuar bir diyet

Gastrit, sindirim sistemine yüklenildiğinde ve mide astarı iltihaplandığında aktive olur. Dolayısıyla iltihabı azaltan yiyecekleri tüketebilir ve mide astarının tahriş olmasını tetikleyen yiyeceklerden kaçınabilirsiniz. Bu noktada gastriti tetikleyen yiyecekler kişiden kişiye değişebilir. Size hangilerinin dokunduğunu anlamak için bir hafta boyunca yiyecek günlüğü tutmanızı öneririz. Yine de genel olarak, aşağıdaki yiyecekler midenizi kaplayan mukoza zarında iltihaplanmaya yol açabilir; bir diğer ifadeyle gastrite zararlı yiyecekler şunlardır:

 • Ağır işlenmiş gıdalar
 • Yüksek glüten içeriğine sahip gıdalar
 • Asitli gıdalar, süt ürünleri
 • Şeker oranı yüksek gıdalar

Bu tür gıdaların aksine; brokoli ve yaban mersini tüketmek, gastritle savaşmada vücudunuza yardımcı olabilir. Araştırmalar glütensiz bir diyetin de semptomları hafifletebileceğini göstermekte.

Gastrite ne iyi gelir: Sarımsak özü

Dünya nüfusunun en az % 50’sinin sindirim sisteminde, gastrite neden olan bakteri olarak bilinen H. pylori zaten var. Eğer gastritin nedeni H. pylori ise sarımsak özü, bu bakterilerden kurtulmaya yardımcı olabilir. Birçok güvenilir çalışma, sarımsak özü tüketmenin H. pylori bakterisini öldürmenin etkili bir yolu olduğunu gösteriyor.

Bunun için çiğ sarımsağı ezebilir ve elde ettiğiniz özü çay kaşığıyla içebilirsiniz. Ya da direkt sarımsak özü satın alabilirsiniz.

Gastrite ne iyi gelir: Manuka ballı yeşil çay

Yeşil çayın çiğ bal ile içilmesi, gastriti iyileştirmek için çeşitli potansiyel faydalara sahip. Ilık su içmek sindirim sistemini yatıştırır ve midenizdeki sindirimi kolaylaştırır. Bir araştırma, haftada sadece bir kez ballı çay içen gastritli kişilerde önemli bir fark olduğunu gösterdi. Manuka balının ayrıca H. pylori’yi etkili bir şekilde kontrol altında tutan antibakteriyel özelliklere sahip olduğu da biliniyor.

Gastrite ne iyi gelir: Probiyotik besinler

Probiyotikler sindiriminizi iyileştirir ve bağırsak hareketlerini düzenler. Probiyotik takviyeleri, sindirim sisteminize yararlı bakterileri almanızı sağlar. H. pylori’nin yayılmasını önleyebilir ve bağırsak sağlığını destekleyebilir. Ayrıca probiyotik besinleri diyetinize ekleyerek de bu faydalardan yararlanabilirsiniz. Kombu çayı, lahana turşusu, yoğurt, kefir, bitter çikolata bilinen en iyi probiyotik kaynaklarıdır.

Gastrite ne iyi gelir: Daha küçük öğünler

Gastrit belirtileri sadece yediklerinize bağlı olarak şiddetlenmez, aynı zamanda neyi ne kadar yediğinizden de etkilenir. Gastritiniz varsa mide ve bağırsaklarınız için sindirim sürecini olabildiğince kolaylaştırmanız gerekir. Öğünlerinizi aşırı miktarda yediğinizde, tüm bu yiyecekleri enerjiye ve atığa dönüştürmek için sindirim sisteminiz baskı altında kalır. Bu nedenle günde iki kez kalori almak yerine gün boyunca daha küçük ve sık öğünler yemek gastrit semptomlarını hafifletebilir.

Gastrite ne iyi gelir: Yaşam tarzı değişiklikleri

Gastrit, mide kanseri gelişimi için bir risk faktörüdür, bu yüzden eğer bu probleme sahipseniz yaşam tarzı seçimlerinize özellikle dikkat etmelisiniz. Fazla kilonuz varsa mutlaka kilo verin. Sigara, alkol gibi alışkanlıkları ortadan kaldırın. Aspirin ve ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesicilerin aşırı tüketiminden kaçının. Çünkü bunlar zamanla mide zarına zarar verebilir.

Son söz

Uzun vadede asla göz ardı etmemeniz veya evde tedavi etmeye çalışmamanız gereken gastrit belirtileri vardır. Eğer bir haftadan uzun süren şikayetler yaşıyorsanız veya dışkınızda kan varsa hemen doktorunuza danışın.

Ayrıca gastritinize neyin sebep olduğunu bulmak, onu tedavi etmenin en etkili yolu olabilir. Örneğin gastrit şikayetleri, aşırı yemek yemek, çok içki içmek veya çok fazla aspirin almak sonucunda alevlenebilir. Yaşadığınız şikayetler, daha ciddi bir durumun da habercisi olabilir. Bu nedenle, diyetiniz için doğru alışkanlıklar edinmenize rağmen semptomlarınızın hafiflemediğini düşünüyorsanız bir tıp uzmanına başvurduğunuzdan emin olun.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!