Follow Up: Farklı sektörlerin uzmanlarının spor alışkanlıkları ve önerileri

Farklı Sektördeki Uzmanların Spor Tercihleri
Farklı Sektördeki Uzmanların Spor Tercihleri

Uplifers olarak, sektörlerin farklı alanlarına dair fikir sahibi olabilmek ve sektörün önde gelen isimlerinin fikirlerine yer verebilmek için başlattığımız Follow Up köşesinde, bu ay farklı sektörlerin önde gelen isimleriyle spor alışkanlıkları ve önerileri üzerine konuştuk.

Okan Can Yantır

Esquire Magazine, Türkiye

Genel Yayın Yönetmeni/Editor in Chief

twitter.com/okancanyantir

1. Düzenli olarak spor yapıyor musunuz?

Yapmaya çabalıyorum diyelim. Sporun fazlasıyla konuşulduğu bir ailede yetiştim. Babam eski profesyonel futbolcudur. Çocukluğum Türkiye’nin her yerine takım otobüsüyle gitmekle geçti. Tribün nedir, soyunma odası nedir, çok iyi bilirim. Futbolun içinde büyüdüm ama spora basketbolla başladım ve devam ettim. Şimdilerde daha çok bisiklet kullanıyorum ve fırsat buldukça arkadaşlarımla basketbol maçları yapıyorum.

2. Hangi sporları yapıyorsunuz?

Bisiklet en favori sporum. Hafta sonları çıkıp uzun kilometreler kullanıyoruz. Onun haricinde outdoor (dış mekan) aktivitelerle ilgileniyorum. Tırmanma ve trekking yapıyoruz.

3. Nerelerde çalışıyorsunuz?

Düzenli olarak gittiğim bir spor salonu mevcut. Akatlar’da Sporium’a gidiyorum. Son birkaç aydır Umut Duygu ile birebir antrenmanlar yapıyoruz, Ağaoğlu My Club’da. Onun haricinde fırsat buldukça Ertan Balaban’la jiu jitsu çalışıyorum. Hafta sonlarımız Bolu’da outdoor kampında geçtiği için oksijen ihtiyacımı da oradan karşılıyorum. 🙂

4. Yalnız spor yapmayı mı tercih ediyorsunuz, arkadaşlarınızla mı? Psikolojinizi nasıl etkiliyor?

Yaptığım spora göre değişiyor ama karakter olarak yalnız hareket etmeye daha meyilliyim. Birine bağlı olmadan, özgürce spor yapmak bana daha motive edici geliyor.

5. Spor yaparken neler dinliyorsunuz?

Çok ilginçtir ama spor yaparken müzik dinlemem.

6. Sporun hayatınıza olumlu etkileri nelerdir?

Bugüne kadar spor yapmadan üst üste geçirdiğim gün sayısı azdır. O yüzden sporsuz yaşamın ne demek olduğunu pek bilmem. Bugün hayatımda güzel olan ne varsa sporla çok yakından alakası vardır. Mutluluk, enerji, pozitif bakış… Adını siz koyun…

7. Uplifers hakkında neler düşünüyorsunuz?

Özellikle internette zekice içerik bulmak o kadar zor ki. Zekice kurgulanmış ve ciddi emek harcanmış bir oluşum Uplifers. İnceleyince hoşuma gitti. Fikrime önem veren olur da göz atarsa onların da pişman olmayacağını düşünüyorum…

 

Gülin Paksoy

Procter & Gamble

Müşteri Hizmetleri Operasyon Müdürü

twitter.com/GulinPaksoy

1. Düzenli olarak spor yapıyor musunuz?

Evet, haftada en az 4 gün diyebiliriz.

2. Hangi sporları yapıyorsunuz?

Genellikle spor salonundaki grup derslerine katılıyorum; neredeyse hepsine 🙂  Full body workout, bosu bootcamp, crunch, pilates, yoga, yüzme düzenli olarak yaptığım sporlar. Havaların güzelleşmesiyle Belgrad Ormanı’nda hafta sonu koşuları da eklenmeye başladı listeye.

3. Nerelerde çalışıyorsunuz?

Düzenli olarak spor salonuna gidiyorum (MAC).

4. Yalnız spor yapmayı mı tercih ediyorsunuz, arkadaşlarınızla mı? Psikolojinizi nasıl etkiliyor?

Grup derslerini seven biri olduğum için zaten yalnız kalmamış oluyorum. Spora bir arkadaşımla gitmesem de orada benim gibi her derse giren diğer kişilerle arkadaş oluyorum. Bana göre yalnız çalışmaya kıyasla grup sporları daha eğlenceli oluyor. Zaman çok daha hızlı geçiyor.

5. Spor yaparken neler dinliyorsunuz?

İlgili ders eğitmeni ne açarsa onu 🙂 . Tabii ki cardio derslerinde genel olarak hareketli müzikler. Yoga ve pilates derslerinde ise enstrümantal ve slow.

6. Sporun hayatınıza olumlu etkileri nelerdir?

Benim için spor çok keyif aldığım bir aktivite. Yani her şeyden önce güzel zaman geçirmek için yapıyorum. Sağlığıma ve vücuduma katkıları ise pozitif yan etkileri oluyor işin. Genelde ritüelim yoğun bir idman, sonrasında biraz yüzme ve son olarak sonra sauna + buhar keyfiyle sonlanıyor ve salondan çıkarken kendimi çok daha zinde ve mutlu hissediyorum.

7. Uplifers hakkında neler düşünüyorsunuz?

Uplifers’ı neredeyse kurulduğu ilk aydan beri takip ediyorum. Çok kısa bir zaman diliminde popülaritesini hızla arttırdı. Takipçilerini hem güncel konular, trendler hakkında bilgilendiriyor; hem de sağlıktan seyahat planlarına her türlü alanda yararlı ipuçları sunuyor. Hem güzel vakit geçirmek hem de hayata dair yararlı bilgiler edinmek isteyen herkese tavsiye ederim.

 

Emre Şen

Hillside City Club İstinye

Misafir İlişkileri Müdürü

twitter.com/TheEmreSen 

1. Düzenli olarak spor  yapıyor musunuz?

Açıkçası kendimi bildim bileli spor yapıyorum diyebilirim. Daha çocukluk yıllarımdan beri spor benim hayatımda hep vardı. En yoğun günlerimde bile spora mutlaka zaman ayırıyorum. Şu anda da haftada 6 gün düzenli antrenman yapıyorum.

2. Hangi sporları yapıyorsunuz? 

Profesyonel anlamda artık çok fazla müsabakaya katılmıyorum ama geçmiş yıllarda özellikle basketbol, kürek, atletizm ve snowboard dallarında madalyalarım var.

Şu anda da kışın hemen hemen her hafta snowboard yapıyorum. Koşu olmazsa olmazlarım arasında. Fitness antrenmanları da her sporda gerekli ve ben de buna zaman ayırıyorum.

3. Nerelerde çalışıyorsunuz? 

Hillside City Club’lar benim 2. evim diyebilirim. Zaman zaman Etiler şubesinde ve çoğunlukla da İstinye Park Hillside’da spor yapıyorum.

4. Yalnız spor yapmayı mı tercih ediyorsunuz, arkadaşlarınızla mı? Psikolojinizi nasıl etkiliyor? 

Verimli spor yapmak için partner çok önemli. Birbirini motive etmeye yarıyor. Siz o gün keyifsiz ya da düşük enerjili olsanız bile partner ile antrenmanda birbirinize motive edebiliyorsunuz. Ben de partner ile spor yapmayı tercih ediyorum.

5. Spor yaparken neler dinliyorsunuz? 

Hillside DJ’lerinin bana özel hazırladıkları mixler var. Özellikle snowboard yaparken bunlar beni aşırı motive ediyor. Bazen gereğinden fazla motive olduğum bile oluyor ve fazla risk alabiliyorum 🙂

6. Sporun hayatınıza olumlu etkileri nelerdir? 

Her şeyden önce spor sayesinde İYİ HİSSEDİYORUM. Fiziksel olduğu kadar mental olarak da beni tamamlıyor. Sağlık konusunda faydaları zaten tartışılmaz. Kendinize güveninizi ve de takım olabilme ve liderlik yönlerinizi de çok olumlu etkilediğini düşünüyorum.

7. Uplifers hakkında neler düşünüyorsunuz? 

Uplifers‘ı daha ilk kurulduğu dönemden itibaren biliyorum ve de takip ediyorum. Çok başarılı işlere imza atacağından şüphem yok 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!