Para biriktirmek için uygulayabileceğiniz tüyolar

Eğer finansal durumunuzu düzeltmek istiyorsanız, yeni bir yılın başlangıcı bunun için güzel bir fırsat olabilir. Attığınız adımların sağladığı ilerlemeyi gördüğünüzde ise hemen motive olacak ve devamını getireceksiniz.

2017’de finansal durumunuzu düzeltmek istiyorsanız, işte size birkaç hedef:

1. Haftalık hedefler koyun

Meşhur internet sitelerinden biri olan Rockstar Finance bir süre önce Derek Olsen’ın girişimiyle haftalık bir program başlattı. Bu programda Olsen her pazartesi yeni bir hedef koyuyor ve okuyucularını da bu hedefe uymaları konusunda cesaretlendiriyor ve onlardan kaydettikleri ilerlemeyi sitenin forum kısmına yazmalarını istiyor. Olsen ilk seferinde okuyucularından anlamlı bir finansal hedef bulmalarını istemişti. İkinci hafta ise internetten bir şey satıp para kazanmalarını hedef koymuştu. Olsen’ın bu haftalık hedeflerinin her biri gerçekleştirilebilir, niteliksel sonuçlar katıyor. Siz de her hafta kendinize bir hedef koyabilirsiniz.

İlgili yazı: Para ile mutluluk arasındaki bağ ne kadar güçlü?

2. Güvenilir bir plan oluşturun

Stefanie O’Connell kişisel finans uzmanlarından biri ve kadınların finansal konularda yaşadığı zorluklarla ilgili yazılar yazıyor. “Buradaki sorun yetenek değil, güven sorunu” diyen O’Connell bu durumu şöyle açıklıyor:

Maalesef güven sorunu kötü kararlar vermeye değil, hiç karar verememeye neden oluyor. Bu yüzden söz konusu para, kariyer ve finansal gelecek olduğunda çaba göstermeyi bırakıp, istediğimiz şeylerin tadını çıkarmaya bakıyoruz.”

Para biriktirmek için uygulayabileceğiniz tüyolar
Kesinlikle ihtiyacınız olmayan şeyleri almayarak bir ay boyunca ne kadar para biriktirdiğinizi görmek gerçekten çok şaşırtıcı olabilir.

Araştırmalar da bunu gösteriyor. Öyle ki kadınların yüzde 42’si finans konusunda kendilerine güvenirken, erkeklerde bu oran yüzde 71. O’Connell da bu yüzden kadınların kişisel finansa konusunda güçlendirilmesi için bir program başlattı. 7 günlük bu program dersler, rehberlik ve çalışma planından oluşuyor. Program kapsamında öncelikle katılımcılardan istedikleri şeyleri tanımlamaları isteniyor. Daha sonra da bu hayaller, gerçekleştirilebilir finansal metriklere oturtuluyor, atılması gereken adımlar belirleniyor ve bir aksiyon planı hazırlanıyor.

3. Bir ay boyunca para harcamayın

Bu biraz zor ama bir o kadar da ilginç bir deneyim. Kesinlikle ihtiyacınız olmayan şeyleri almayarak bir ay boyunca ne kadar para biriktirdiğinizi görmek gerçekten çok şaşırtıcı olabilir. Bunun da ötesinde, bir aylık harcama diyeti sadece para biriktirmenizi değil, daha bilinçli para harcama becerinizi geliştirir. Finansal alışkanlıklarınız ve kararlarınızla ilgili iki defa düşünmeye mecbur kaldıkça, bu sizde iyi bir aydınlanma yaratır.

İlgili yazı: Param var evet, almamayı seçiyorum yine evet!

4. Haftalık hedefler belirleyin

I Will Teach You to Be Rich” kitabının yazarı Ramit Sethi, “1 Haftada 1.000 Dolar Tasarruf Edin” isimli bir kampanya düzenliyor. Bu kampanyaya katılımcılar e-mail yoluyla kayıt yaptırıyor ve kampanya her gün yeni hedefler koyuyor. Bu hedefler arasında televizyon aboneliğinin kapatılması, spor salonu üyeliğinin bitirilmesi gibi birçok şey yer alıyor.

Bu programa katılmasanız bile siz de kendinize bu şekilde daha çarpıcı ve sıkı bir hedef koyabilirsiniz. Dilerseniz bunu arkadaşlarınızla birlikte bir yarışa da çevirebilirsiniz.

5. “Daha Zengin Yaşa” kredi programına katılın

ABD’nin en tanınmış finans eğitimcilerinden Tiffany “The Budgenista” Aliche, bundan birkaç yıl önce “Daha Zengin Yaşayın” isimli bir kampanya başlatmış ve kampanyaya katılan 200 binden fazla kadın, toplamda 25 milyon dolar para tasarrufu sağlamıştı. Aliche, bu başarının ardından 2017’de yeniden aynı kampanyayı başlatmak istediğini söylüyor. Bu seferki kampanya, kredinizi artırmaya odaklanıyor. Kampanya üç haftalık bir programı kapsıyor. İlk hafta katılımcılara kredi konusunda bilgi veriliyor. İkinci hafta, kredilerini nasıl artırabilecekleri gösteriliyor. Üçüncü hafta ise krediyi nasıl koruyabilecekleri gösteriliyor.

Kaynak: 
Mental Floss

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!