Parayla olan ilişkinizin adını koydunuz mu?

Hepimizin çocukluğundan bu yana aşina olduğu cümleler vardır. Bunların bir kısmı hayata ve ahlaki değerlere dair olurken bir kısmı da paraya dair inanç ve davranış kalıplarıdır. Biz farkında olmadan yetişkin hayatımıza sızan bu inançlar, paraya dair önyargılarımızdan harcama şeklimize kadar bizi ve geleceğimizi etkiler.

Kimi insanlar parayı çok kolay kazanırken kimisinin ne yaparsa yapsın zorlukla kazandığını ve elinde tutamadığını görürsünüz. Genelde bu tür durumların yeterli çaba ve doğru kararların eksikliğinden kaynaklandığı kabul edilse de düşünce şeklimiz ve paraya dair yaklaşım tarzımız finansal gerçeğimizin büyük kısmını elinde tutmaktadır.

Kıtlık bilinci

Aileniz siz yetişirken her şeye, “Çok pahalı” veya “Gereksiz” gibi negatif kalıplar kullandıysa sizin paraya dair yaklaşımınız her zaman yokluk olarak zihninize kazınmıştır. Ne isterseniz isteyin aklınıza ilk gelecek düşünce paranın olmaması veya yapılacak harcamanın gereksiz olduğudur.

Paranın ailedeki rolü

Özellikle sevgi eksikliği olan veya sevginin nasıl gösterileceğini bilmeyen ailelerde sevgi sembolü olarak paranın veya parayla alınan hediyelerin başrol oynaması ileride yetişkin hayatımızda paraya yüklediğimiz anlamı yanlış yönlendirebilir. Çocukluğunda sevgiyi sadece hediye ve para üzerinden yaşayan çocuk, yetişkin hayatında da sevilmek ve hayatına anlam katmak için paranın yeterli olduğunu sanır.

Kendimize olan sevgimiz

Belki de en önemli para ölçütümüz kendimize olan sevgimizdir. Kendisine olan sevgisi ve kabulü üst düzeyde olan insanın hayatına para kolaylıkla gelir. Diğer yandan kendisiyle olan ilişkisinde bilinçaltı düzeyde sevgi eksikliği yaşayanlar parayı hak etmediğine inanırlar. Oysa para her ne kadar somut bir varlık olarak görülse de, enerji olarak soyut bir varlıktır. Ve sevildiği yere kolaylıkla gider.

Buraya kadar okuduysanız ve bu maddelerden biri bile sizin durumunuzu yansıtıyorsa, iyi haber şu: Artık problemin kaynağının farkındasınız ve bunu dönüştürmek için harekete geçebilir, profesyonel destek alabilirsiniz. Bugüne kadar sizin kontrolünüzde olmayan düşüncelerinizi ve önyargılarınızı yenileriyle değiştirebilir, bambaşka bir bolluk zihniyetine uyanabilirsiniz. 

Peki, o zaman gelsin bu konuya dair en sevdiğim koçluk sorusu: Parayla olan ilişkinizin adı ne olsa mutlu olurdunuz?

Bol kazançlı haftalar…

İlginizi çekebilir: Zihnimizdeki frenlerden kurtulmak hayatımızı nasıl etkiler?

Şeyma Gizem Taşar Yaşam ve Kariyer Koçu
Şeyma Gizem TAŞAR 1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ortadoğu Koleji’nde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği’nden mezun oldu. Yüksek lisans ... Devam