FilMüzik: Sinema salonları çiçek açıyor

Arınma ve yenilenme mevsimidir ilkbahar. Nisan ise bahara çiçeklerini cömertçe sunan en güzel aydır. Yağmur, güneş, yeşil bakmaya doyamadığımız bir tabloyu yaratmaya başlar. Dram yüklü kalpler yerini içinde kelebek uçuşan midelere bırakır. Doğanın bu güzelliği, sinemaya da yansımış olacak ki, Nisan ayı içerisinde vizyona girecek güzel filmler var. Levent Özdemir’in yönettiği Rus’un Oyunu, Aren Perdeci ve Ela Alyamaç’ın yönettiği ve ödüllere, övgülere layık görülen Yitik Kuşlar (Lost Birds), Veronika Franz ve Severin Fiala’nın yönettiği Goodnignt Mommy, Gavin Hood’un yönettiği Eye In The Sky (Ölüm Emri), Stephen Hopkins’in yönettiği Race, Alain Gsponer’ın yönettiği ve çocukluğumuzun en masum yanlarından biri Heidi, Michael Petroni’nin yönettiği ve Adrien Brody hatrına izlenebilecek Backtrack (Ölüm Treni) ve Jean-Jacques Annaud’un yönettiği Le Dernier Loup (aka Wolf Totem). Gönül, bu güzel filmlerin müziklerini yapan herkesi size tek tek tanıtmak ister ama içlerinden sadece 3 tanesini anlatabileceğim: Eye In The Sky, Race ve Heidi.

İlgili yazı: FilMüzik: 2016 Güzel Bir Başlangıç Yapıyor

Detaylar için hazır mıyız?

Eye in the sky – Paul Hepker & Mark  Killian (8 Nisan 2016)

eye in the sky
Eye in the sky – Paul Hepker & Mark Killian

“Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” atasözümüzün hakkını veren Güney Afrikalı kompozitörler Hepker ve Killian. Hepker’in erkek kardeşi, Killian ile aynı üniversitededir ve Killian’ın jazz performansına neredeyse tapmaktadır. Bir gece Killian’ın sahne aldığı kulübe giderken abisini de peşinden sürükler ve Hepker’in uzmanlığı jazz olmamasına rağmen Killian’ın müziğinden etkilenir. Hepker de o zamanlar Johannesburg’ta bir kulüpte çalmakta ve Billy Joel’i idolü olarak görmektedir. İkilinin müziğe olan tutkusu onları iş dünyasında kısa sürede bir araya getirir. Çok meşhur tiyatro oyunları olan Joseph ve The Rocky Horror Picture Show için birlikte çalışırlar ve kader bundan sonra onları kompozitör koltuğuna sıklıkla ikili olarak oturtur.

Hepker’in 1997’de Hollywood’a taşınması ikilinin kaderini film sektörüne doğru yönlendirir. Arkadaş çevresi sayesinde pek çok iş yaptıktan sonra yönetmen Gavin Hood ile tanışan Paul ve Mark, ünlü Tsotsi’nin (En İyi Yabancı Film, Akademi Ödülleri 2005) film müziklerini de birlikte yaparlar. Mark, sonradan verdikleri bir röportajda “6 aylığına çok sevdiğim ülkemden bu film için ayrılmıştım, inanılmaz bir deneyimdi.” diyecektir.

İkilinin kariyeri pek çok başarılı reklam,TV programı, tiyatro ve film müziği ile dolu ve bireysel başarıları da bir o kadar göz doldurucu. Mark Killian 2003 yılında The Matrix Reloaded ve Pitch Perfect müziklerine imzasını atarken, Paul Hepker de The Bird Can’t Fly ve Deadliest Catch müziklerini yaptı.

Ağırlıklı olarak Gavin Hood filmlerinde duyduğumuz ikilinin yeni müziklerini yine bir Hood filmi Eye In The Sky’da dinleyeceğiz. Elektronik bazların yoğun olduğu müzikler sizi bulunduğunuz mekandan tamamen soyutlayabilecek harmonilerden oluşuyor. Filmin konusunu kısaca aktaracak olursam; Nairobili teröristlerin yerini bulmak için düzenlenen askeri operasyonu konu ediyor ve deneyimli oyuncu Helen Mirren, Albay Katherine Powell rolü ile benden tam puan alıyor.

Filmin Soundtrack’i:

Eye In The Sky (Sons of Pythagoras-Eye Of Storm) Trailer Music/Soundtrack

Filmin Fragmanı nerede diyenler için:

Eye in the Sky Official North American Trailer (2015) – Aaron Paul, Helen Mirren War Thriller HD

Race – Rachel Portman (8 Nisan 2016)

race-portman
Race- Rachel Portman

11 Aralık 1960 doğumlu Rachel Mary Berkeley Portman, yönetmen Uberto Pasolini ile evlenmiş ve 3 tane güzel çocuk dünyaya getirmiş başarılı bir İngiliz kompozitör. Kendisi aynı zamanda FilMüzik listemizde ağırladığımız ilk kadın kompozitör. Portman, sadece bu listenin ilki değil, aynı zamanda Oscar’a (Best Musicial or Comedy Score – Emma, 1996) layık görülen ilk kadın müzisyen.

Portman, Charterhouse’a başladığı zamanlarda müzik ile tanışır ve ilk bestesini 14 yaşında tamamlar. Okul bittikten sonra Oxford’daki Worcster College’de eğitim görmeye başlayan Portman, burada da film müzikleri ile ilgilenmeye başlar ve öğrenci filmleri, tiyatroları için müzikler besteler.

Portman’ın kariyeri BBC dramalarına ve Channel 4’te yayınlanan serilere müzik yazarak başlar. 56 yaşındaki kompozitör bu zamana kadar 100’ün üzerinde başarılı esere imzasını atar. Birkaç örnek verecek olursam; Oliver Twist (Roman Polanski), Hart’s War (Greg Hoblit), The Legend of Bagger Vance (Robert Redford), Life is Sweet (Mike Leigh), Never Let Me Go (Mark Romanek), Grey Gardens (Michael Sucsy), The Duchess (Saul Dibb), One Day (Lone Scherfig), The Vow (Michael Sucsy), Snow Flower and the Secret Fan (Wayne Wang), The Lake House (Alejandro Agresti), Infamous (Douglas McGrath), Mona Lisa Smile (Mike Newell), and The Human Stain (Robert Benton). Bunca başarılı işin yanı sıra Portman’ı dünyaya tanıtan işleri Chocolat ve The Cider House Rules filmi için hazırladığı soundtrack’lerdir. Hans Zimmer’in dişi versiyonu olarak anılan Portman, 2010’da yeni yıl şerefine OBE (Officer of the Order of the British Empire) olarak atandı. 2015 yılında da mini dizi Bessie için yapmış olduğu müziklerle Emmy Özel Üstün Müzik Kompozisyonu Ödülü’ne layık görüldü.

Başarılarla örülmüş bir hayatı yaşayan Portman’ı bu kez Race Filmi ile dinliyoruz ve filme baktığımızda yaylıların, vurmalıların hakimiyetini hissediyoruz. Stephen Hopkins tarafından yönetilen Race, 1936 yılında Berlin Olimpik Oyunları’nda 4 adet madalya kazanan atlet Jesse Owens’in hayatını konu alıyor.

Filmin Fragmanı nerede diyenler için:

Race Official Trailer #1 (2016) Stephan James, Jason Sudeikis Biographical Drama Movie HD


Heidi – Niki Reiser (
15 Nisan 2016)

reiser heidi
Niki Reiser- Heidi

1958 yılında papaz bir baba ve hemşire bir annenin dünyaya getirdiği İsveçli kompozitör ve flütçü Niki Reiser müzik ile çok erken tanışanlardan. 12 yaşında Basel’e gittiğinde Schaffhausen’da 4 yılını geçirdi. Klasik flüt ve piyona eğitimi alan Reiser kendi melodilerini yarattı ve bu melodiler okul tiyatro oyunlarının müzikleri haline geldi.
1970’lere geldiğimizde Reiser klasik müzik tabanlı flüt eğitimi almaya odaklandı. Buna odaklanmasının nedeni film müzikleri yapma isteğiydi. Çoğunlukla İsviçre ve zaman zaman da Avrupa’da yaşayan Reiser 1986 yılında İsveçli yönetmen Dani Levy ile tanışınca Avrupa’ya taşındı. Dani Levy’nin filmi Du Mich Auch (The Golden Camera, Cannes International Film Festival 1987) Avrupa’da sürpriz bir başarı yakalayınca ikilinin uzun sürecek iş dostlukları da başlamış oldu.

Bir yandan kariyerine flütçü olarak da devam eden Reiser yoğunluğu ile baş edemeyince film müziklerini seçerek Levy ile daha sıkı bir bağ kurdu ve hemen ardından Beyond Silence’ın müziklerini besteledi. Deutsch kökenli ülkelerde iyi tanınan Reiser toplamda 5 adet ödüle de layık görüldü.

Takvim 2001 yılını gösterdiğinde Reiser, Markus Imboden’in yönettiği Heidi’nin müziklerini yaptı ve aradan geçen 15 yılın ardından tarih tekerrür etti ve o yeniden Heidi’nin müziklerini yaptı.

Johanna Spyri tarafından 1881 yılında kaleme alınan Heidi, yıllara meydan okuyan ve her çocuğun hayatından geçen sıcacık bir öykü. Filmde İsviçre’nin güzelliği, çocuk oyuncuların sevimliliği ve hüznü çocukluğumuza gitmemize neden olacak gibi görünüyor.

Filmin Soundtrack’i;

Barbara Pravi – On m'appelle Heidi

Filmin Fragmanı nerede diyenler için;

HEIDI Trailer (2015)

Serpil Şahin
Serpil Şahin, üniversite yıllarından beri medya işi ile ilgileniyor. Radyo ve TV ile başlayan yolculuk, İstanbul’a döndüğünde gazete ve dergi ile devam eder. Bir ... Devam