Kilo verirken aklınızda bulunsun: Fazla kilonuzu taşımak diyet yapmaktan daha zor

Sıcak yaz günlerinde kıyafetlerimizin en incesini, taşıdığımız çantanın en hafifini tercih ederiz. Üzerimizde ne kadar az yük olursa o kadar rahat hareket ederiz. Güneşin kavurucu sıcağı altında üzerimizde ekstra yük olmasını istemeyiz. Peki ya fazla kilolarımız? Fazla kiloları her an her yere beraberimizde götürmek oldukça zor. Oysa fazlalıklardan kurtulmak, fazla kilolarımızı taşımaktan daha kolay ve tabii ki daha az masraflı.

Sağlıklı kilonuzda iseniz
 • Daha enerjik olursunuz.
 • İdeal kilosundaki insanlar, sağlıklı yiyeceklerle dengeli bir şekilde beslendikleri için tok gezerler ve sürekli yiyecekler hakkında düşünmezler. İştah kontrolleri vardır.
 • İdeal kilonuza ulaştığınızda diyabet, dislipidemi, tansiyon gibi çoğu hastalıktan kurtulmuş olursunuz.
 • Kilo verdikçe kendinize olan güveniniz artar.
 • İstediğiniz kıyafetleri rahatlıkla giyersiniz. Kıyafete harcadığınız zaman ve para, aşırı kilolu insanlara kıyasla daha azdır. Daha mutlu alışveriş yapabilirsiniz.
 • Kilo verdikçe aynalarla barışık ve mutlu olursunuz.
 • Kilonuz hafifledikçe hareket özgürlüğünüz artar. Merdivenleri kolay çıkar, hızlı yürümenin tadına varırsınız.

Fazla kilonuzu taşımak diyet yapmaktan daha zor

Fazla kilolu iseniz
 • Fazla kilonuz ne kadar çok ise yaşam enerjiniz o kadar düşük olur. Fazla kilolarınızı taşımak için ekstra enerji harcarsınız, çabuk yorulursunuz.
 • Fazla kilolu kişilerin yemekle ilgili kavgaları bitmez. Aç gezme takıntıları bilinçaltında hep vardır.
 • Kilolarınız arttıkça hastalıklara yakalanma ihtimaliniz artar.
 • Kilolu kişilerin kıyafet bulmaları oldukça güç ve maliyetli olur. Üstelik alışverişte kıyafet bulamadığınız için mutsuz olursunuz, özel dikime yöneldiğiniz için ekstra vakit harcamanız gerekir.
 • Fazla kilonuz olduğunda bu fazlalıklarla yüzleşmek istemez aynalara küsersiniz.
 • Fazla kilonuz ne kadar çok ise yürümek o kadar zor olur. Yürüyüş yapmak bir takım sağlık problemlerinin su yüzüne çıkmasını hızlandırarak işkenceye dönüşür.
 • Özellikle sıcak havalarda normal yaşam aktivitelerinde bile çok terlersiniz, yaşam kaliteniz düşer.
Peki ne yapmalıyız?

Öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulmayı hedefleyelim. Kilo vermeye karar verin. Kararınız tutarlı kilo verme, hedefiniz gerçekçi olsun.

Fazla kilonuzu taşımak diyet yapmaktan daha zor

Kilo vermek için sağlam ve gerçekçi yol haritanızı oluşturun
 1. Düzen, birinci kuralınız olsun…  Öğünlerinizi düzene sokarak işe başlayın.
 2. Sabah uyanınca kahvaltınızı yapın. Kahvaltınızda yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek ve bolca yeşillik olsun. Serinlemeye sabah başlamak isterseniz 1 kase yoğurda 3 kaşık yulaf ezmesini karıştırıp meyve ve tarçın ilave ederek sizi tok tutacak pratik bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.
 3. Az ve sık beslenin. Öğünlerinizin arası 2-3 saatten fazla olmasın.
 4. Öğle yemeğinizde sebze yerseniz akşam et yemeği tercih edin. Etin görünen yağlı kısımları varsa bu kısımları yememeye dikkat edin.
 5. Kaliteli karbonhidratlar tüketin. Ekmeğiniz tam tahıllı ya da çavdar olsun.  Beyaz ekmek, poğaça, börek gibi basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durun.
 6. Her öğününüzde söğüş sebze ya da salata olsun. Böylece günlük lif ihtiyacınızın çoğunu karşılamış olursunuz ve kabızlığın önüne geçmiş olursunuz.
 7. Porsiyonlara dikkat edin. Yemeniz gereken sağlıklı yiyecekleri ölçülü bir şekilde tabağınıza alın ve tabağınızdaki yemeklerin dışına çıkmamaya özen gösterin.
 8. Tatlı ihtiyacınızı meyvelerle karşılayın. Yaz meyvelerinin zayıflamaya yardımcı etkisinden faydalanın. Dilerseniz 2 top taze sütten yapılmış dondurma kaçamağı yapabilirsiniz.
 9. Su içmeyi alışkanlık haline getirin. Her gün 2-3 litre su içmeye çalışın.
 10. Hareket edin. Yürüyüş yapmak hem keyif verir hem zayıflamaya yardımcıdır. Her gün en az 45 dakika yürümeyi ihmal etmeyin. Kilo verdikçe vücudunuz hafifledikçe daha çok yürüyebilirsiniz.
 11. Yeterli uyumaya özen gösterin. Uykusuzluk kilo almayı kolaylaştırır. Vermeyi zorlaştırır.

 

İlginizi çekebilir: Mucizevi besin balın zayıflamaya etkisi var mı?

İnci Beyza Yürekli Diyetisyen
Diyetisyen İnci Beyza Yürekli, İstanbul’da doğdu. Tam burslu olarak girdiği İstanbul Arel Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 2015 yılında “Yüksek Onur Öğrencisi” olarak mezun ... Devam