Farklı beden tiplerine göre bölgesel yağlanma ve dikkat edilmesi gereken noktalar

Bölgesel yağlanmadan birçoğumuz muzdaribiz. Kimimiz elma tipi, kimimiz armut tipi vücuda sahibiz. Ne kadar kilo verirsek verelim “şu göbeğim asla erimiyor, karnım dümdüz oldu ama kalçalarımda en ufak bir incelme yok” gibi şikayetlerimiz çoğu zaman aynen devam ediyor! Bu nedenle bu konu üzerinde biraz durmak istiyorum.

Yağ hücresi vücudumuz için elzemdir. Neden diye soracak olursanız; yağ hücreleri vücut ısı regülasyonu sağlar, hormon sentezini uyarır ve vücudu darbelere karşı korur. Fakat her şeyde olduğu gibi yağ hücresinin de fazlası zarardır. Vücutta yüksek yağ oranı kalp-damar hastalıkları, diyabet ve kanserle ilişkilidir. Bu nedenle vücudumuzdaki yağ oranını dengede tutmalıyız. Aklınıza gelen ilk soruyu tahmin edebiliyorum: Vücuttaki yağ oranı dağılımı neye göre belirleniyor?

Vücuttaki yağ oranı dağılımı neye göre belirleniyor?

Bu sorunun cevabı ise GENETİK. Peki, genetik diye hiç mi incelme sağlayamayacağız, fayda göremeyeceğiz? Tabii ki hayır. Unutmayın isteyip de başaramayacağınız hiçbir şey yok! Doğru beslenme, yağ kaybı, şekerli gıdalardan kaçınma, egzersiz ve dışarıdan çeşitli müdahalelerle bölgesel incelme mümkün. Fakat tek başına diyet çözüm değildir. Yağ kaybı sağlayarak problemli bölgelerde gözle görülür bir incelme sağlayabilirsiniz fakat yeterli olmayabilir. Bu noktada egzersiz şarttır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise bel çevresi yağlanması basen bölgesindeki yağlanmaya göre daha tehlikelidir ve çoğu zaman hastalık habercisidir. Bel çevresinin genişlemesi vücuttaki insülin salınımını arttırır. Buna bağlı olarak kişilerde iştah artışı görülür ve yağlanma artar. Bu durumda önlem alınmazsa kişi kısır döngüye girer, kilo artışı ve beraberinde görülebilecek hastalıklar kaçınılmaz olur. Bu nedenle mutlaka önlem alınmalı, kişi doğru beslenmeye yönlendirilmelidir. Önerim ise düzenli mezura ölçümü yapmanız. Bel/kalça oranı erkeklerde 1 kadınlarda ise 0.8 üstü olmamalıdır. Erkeklerde bel çevresi 102 cm, kadınlarda ise 88 cm altı hedeflenir.

Ve unutmadan, mucize besin yoktur. Göbek eriten çorba, basen eriten içeceklere inanmayın! Mümkün olduğunca kızartmalardan, yağlı yiyeceklerden, şekerli besinlerden ve hazır paketli gıdalardan kaçının. Unutmayın ki ne yersek oyuz! Kendinize gereken değeri vermeyi ihmal etmeyin!

 

İlginizi çekebilir: Menopoz döneminde kilo kontrolü sağlamak için nasıl beslenmeli?

Uzm. Dyt. Seba Sarıtepe Diyetisyen
Uzman diyetisyen. İngiltere’de Chester Üniversitesi’nde yüksek lisans okuyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunu. Bebek Lisya Beauty'de beslenme danışmanlığı yapıyor. Yeni tarifler denemeyi ve bunları farklı ... Devam