Ezoterizm öğretisi: Bambaşka bir farkındalık seviyesine hazır mısınız?

Hepimizin hayat yolunda, hani deriz ya “dönüm noktaları’’ vardır. Genellikle geriye dönüp baktığımızda hep kabul edemediğimiz, değişime karşı direndiğimiz fakat hayatın bir şekilde bizi değiştirmeyi başardığı süreçlerdir aslında bu dönüm noktaları. Neden dönüm noktası denmiş diye soracak olursak adeta bir “dönüşümdür’’, aynı bir tırtılın kelebeğe dönüşmesi gibi. Aynı benlik farklı formlara ve farklı tecrübelere bürünmüş olur.

İşte bu yazımda sizlerle paylaşacağım öğreti “ezoterizm” benim için çok özel olan bir dönüşümde bana çok önemli açıklamalar ve farkındalıklar sağladı. Hepimize olmuştur, içimizden sebebini sonucunu veya kaynağını tanımlayamadığımız bir şekilde biliriz, örneğin ilk tanıştığınızda bir kişiye “ısınamadım” veya “çok sevdim” dersiniz. Bu nasıl oluşur hiç merak ettiniz mi? Veya “ilk görüşte aşk” ve hatta deneyimleyenlerimiz vardır “görmeyişte aşk” sadece “olursunuz”; bunun sorgusu olduğunda açıklaması da mümkün değildir.

Ezoterizm, sözlük tanımı olarak şöyle özetlenebilir: (içe yönelik anlam/ileti), belirli kişilerin içselliği ile sınırlandırılmış felsefî öğretilerdir. Diğer anlamı ise içsel, tinsel farkındalığa sebep olan, Mistisizm ile eş anlamlı kabul edilen önemli ve kesin bilgilerdir. Ayrıca Ezoterizm geniş, farklı öğreti ve pratik yelpazesine sahip olan bir akımdır. Ezoterik öğretiler, tanımında da vurgulandığı üzere özellikle içe yönelme ve cevapları yine soruda arama yöntemi üzerinden ilerler. Halen ezoterik şifa çok önemli bir yöntem olarak sunulmaktadır.

ezoterizm ve farkındalık (2)

Ezoterizm felsefesi, günlük hayatımızda, ‘’kendimiz’’ ile ilişkili olarak dönüşümümüzde nasıl yardımcı olabilir?

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, sizi bambaşka bir size dönüştürecek bir kaynaktan bahsetmek istiyorum; son Roma seyahatimde, içimden geçen pek çok sorunun cevabını bulmama ve hayata mutlak anlayış ile yeniden bakabilmeme sebep olan sevgili Ergun Candan’ın Gizli Sırlar Öğretisi adlı eseri.

İşte bu güzel eserden, günlük hayatınızı değiştirecek öneriler:

Gelişim ve farkındalık yolu samimi arzudan geçer.

Ezoterizm felsefesinde ‘’inisiyasyon’’ olarak bilinen yolculuk, özel bir eğitim anlamına gelir. Burada açıklanmamış sırlar öğretisi öğrenciyle paylaşılır. Bu yola girmek için samimi arzu aranmıştır ve şu ilkeler olmazsa olmazlar olarak kabul edilir;

  1. Beden temizliği: Bedenin iç temizliği anlamındadır. Yiyeceklerimiz özellikle bu çalışmalarda ölü besinlerden uzak duruması, daha çok sebze ve meyve tercih edilmesi önerilmektedir.
  2. Duygusal asalet: Samimi bir şekilde hoşgörülü, merhametli ve sevgili olabilmek anlamındadır. Olumlu ve pozitif bir bakış açısının sürekliliğinin kavranabilmesi için olumlu duygu durumunun korunmasını gerektirir.
  3. Zihin genişliği: İyi gözlem ve sentez yeteneği, olaylara farklı açılardan bakabilmek ve bütünü görebilme yeteneği anlamındadır. Bu noktada önyargılardan arınmış olmak ve kalıplarla sınırlanmış bakış açısından uzaklaşmak gerekir.
  4. Ruhsal olgunluk seviyesi: İç potansiyeli üzerinde çalışma konusunda sabır ve istek göstermek anlamındadır. Hayatta karşılaşılan her türlü duruma olgunlukla, öfke, ego ve nefret gibi negatif bakış açılarından arınmış olarak yaklaşmayı gerektirir.
Düşünce gücü mucizeler yaratır.

Gün boyunca düşüncelerinizi izleyin, istekleriniz, şikayetleriniz veya korkularınız. Hangisi daha baskın? Kendinizi nasıl ifade ediyorsunuz olumsuz cümleler kurmak sizin için ne kadar ön planda?

Ezoterizm felsefesinde meditasyon ve düşünce gücü kontrolü çok büyük önem taşır. Düşünce enerjisinin belirli bir süre, sadece belirli bir noktaya yoğun olarak konsantre edilmesiyle gerçekleştirilebilmiş olayları bugün bilimsel olarak ta ‘’parapsikoloji’’ altında inceliyoruz.

Günlük hayatımızda geri plana attığımız ‘’düşüncelerimizin gücü’’ ve sorumluluğu aslında çok büyük etkilere sahiptir. Örneğin hayvanlar üzerinde yapılan düşünce gücünün yoğunlaştırılması deneyinde, düşünce gücüyle bir farenin kalbinin rahatlıkla durdurulabileceği ispatlanmıştır.

Dünya üzerinde büyük kutsal merkezler bulunur.

Sizin merkeziniz veya kendinizle en barışık olduğunuz, samimiyetle kendi kendinizin karşısına çıkabildiğiniz yer neresi? Dünyanın birçok noktasına yaptığım seyahatlerde beni en çok etkileyen ve kendimle buluşturan nokta Asya sınırları olmuştur.

Ezoterizme göre, dünya üzerinde çeşitli noktalarda spiritüel enerjinin diğer yerlere göre çok daha yüksek olduğuna inanılır. Bu merkezler özellikle spiritüel açılım ve uygulamaların merkezi olarak kullanılmıştır. Bu ‘’Kutsal Coğrafik Merkezler’’ aslında, tarihte bildiğimiz birçok örneği sayabiliriz; Delf Mabedi, Eski Mısır veya Atlantis.

Bugün bu merkezlerden bazıları ise Kudüs, Roma, İstanbul, Mekke, Roma, Peru ve Tibet gibi örnekler ile bilinmektedir. Bu noktaların, günümüzde özellikle kozmik tesirlerin birikimi ile (dünya üzerinde geçen milyonlarca yıl) muazzam bir enerji akışına sahip olduklarına inanılır.

ezoterizm ve farkındalık

“Uyanış” ancak siz hazır olduğunuzda gerçektir.

Ezoterik felsefenin en güzel sembollerinden bir tanesi “ağaç” sembolüdür. Ağaç sembolünü birçok din ve mitolojik hikayede görmekteyiz.

Toprağa uzanan kökler, gökyüzüne kadar yükselen dallar ile, yeryüzü ve gözyüzünün evliliğini, yani vuslatı (kavuşumu) tasvir eder. Yeryüzü ve gökyüzünün birleşimini, tek olmasını ve bütünlük kavramını anlatır.

Ağaca dönüşme teması, diğer bir anlamda “uyanış” olarak bilinir. Uyanmak aslında farkındalıktır. Günlük hayatımızda farkında olmadığımız, sorgulamadığımız veya sadece kabul ettiğimiz çok önemli soruları kendimize sorabilme cesaretini bize getirir. Örneğin kim olduğumuz, ne için bu dünyada olduğumuz, yani yaşam amacımız ve ilham kaynaklarımız…

İşte bu uyanış, ancak biz sorgulamaya hazır olduğumuzda, kendi ağacımıza dönüştüğümüzde, bütüne bakmaya cesaret gösterdiğimizde yani tırtılımızdan kelebeğe dönüşmeye adım attığımızda gerçekleşir.

Tüm cevaplar içimizdedir.

Buda’ nın gelmiş geçmiş en büyük ezoterizm felsefesi temsilcilerinden olduğu bilinir. Mutlak mutluluğa ulaşmasının metadolojisini ise şu çok önemli 3’lü akışa dayandırmıştır; Konsantrasyon, Meditasyon (tefekkür) ve Terk.

Hayata bakış açımızı belirleyen içsel anlayışımız ve değerlendirmelerimizdir. Kendimizle yüzleşmediğimiz her noktada karşımıza çıkan olaylar dizisi bizi gerçeklerle yüzleştirmek için vuku bulur.

Hayatta karşılaştığımız tüm tecrübelerin ve kişilerin bir sebebi bulunmaktadır ve bu tecrübelerin kaynağı da yine bize aittir. Herşeyin bir zamanı olduğu, cevapların ancak yolumuzda ilerledikçe ve biz hazır olduğumuzda bize ulaşacağı farkındalığı ile, gerçek huzur ve mutluluğa ulaşmak mümkün olabilecektir.

Ezoterizm’in örnek gösterdiği diğer bir düşünür olarak Mevlana’ nın muhteşem sözleri her daim bizlerle olsun: “Ey Tanrıyı arayan, aradığın sensin…”

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, ezoterizmin muhteşem öğretisine hoşgeldiniz… Kelebeğiniz dönüşürken, yanınıza alabileceğiniz çok değerli öneriler burada bitmiyor, bu yazı ile size ulaşan bu benzersiz felsefeyi ve öğretiyi sonraki aşamaya taşımak size kalmış… Yolunuz açık olsun….

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam