“Eyvah yılbaşında fazla kaçırdık”: Peki ne yapabiliriz?

Yılbaşı gecesi yiyip içtiklerinizin kontrolünü kaybedenlerdenseniz, yalnız değilsiniz. Yılın son gecesinde ve yeni yıla coşku ve umutla karşıladığımız bu gecede normalden daha fazla yemek ve içmek normal karşılanabilir. Ancak ertesi gün ihtiyacınızın bu kadar üzerine çıkmak yorgun, şişkin ve dengesiz hissetmenize neden olabilir. Ancak endişelenmeyin! Bugün sizlerle vücudunuzun toparlamasına yardımcı olacak önerileri sıralayacağım:

  • Suyu ihmal etmeyin: Dehidrasyon, çok fazla alkol tüketmenin yaygın bir yan etkisidir ve yorgunluk ve şişkinlik gibi durumları artırabilir. Bu sebeple yudum yudum su tüketmek vücudunuzun yeniden su dengesini kurmasına ve fazla toksinleri atmasına yardımcı olacaktır.
  • Lif açısından zengin yiyecekler yiyin: Lif içeriği yüksek yiyecekler sindirim sisteminizi düzenlemeye ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca alkol ve fazla yemek yemenin verdiği etkiyle düzensizleşen kan şekerinizi de dengelemeye yardımcı olur. İyi lif kaynakları arasında meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve baklagiller bulunur.
  • Egzersiz yapın: Kulağa zor gelse de fiziksel aktivite yapmak, enerji seviyenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Kısa bir yürüyüş veya hafif bir yoga seansı yılbaşı akşamından sonraki enerji dengenizi kurmanıza yardımcı olur. Çok bitkin hissediyorsanız kendinizi zorlamayın.
  • Bir probiyotik alın: Probiyotikler, sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu desteklemeye yardımcı olabilecek faydalı bakterilerdir. Yılbaşı gecesinde kontrolü fazla yemek ve içmek doğrudan sindirim sisteminizi etkileyecektir. Bu sebeple probiyotik ile desteklemek vücudunuzun kendi dengesine gelmesine yardımcı olacaktır. Fermente gıdalar, yoğurt, kefir, kombucha gibi probiyotik açıdan zengin besinleri tüketebilirsiniz.
  • İşlenmiş ve yüksek yağlı gıdalardan kaçının: Özellikle yılbaşından sonra buna dikkat etmelisiniz. Çünkü, işlenmiş ve yüksek yağlı gıdaların vücudunuz tarafından sindirilmesi daha zordur. Bu da şişkinlik ve rahatsızlık hissini daha yoğun yaşamanıza sebep olabilir. Bunun yerine daha hafif ve kolay sindirilebilir besinleri tercih edebilirsiniz.

Bu önerileri takip ederek, yılbaşı gecesi ihtiyacınızın üzerinde bir besin tüketimi yaptıktan sonra vücudunuzun toparlanmasına ve eski haline dönmesine yardımcı olabilirsiniz. Kendinize karşı nazik olmayı ve vücudunuza dengeye gelmek için ihtiyaç duyduğu zamanı ve bakımı vermeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir: Beslenmede mükemmeli aramayın: Sağlıklı beslenmenin anahtarı “denge”

Sena Tuvanç Diyetisyen
2013'te Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun oldum. Obezite ve diyabet üzerine çalıştıktan sonra ABD’ye gittim. ABD'deyken birçok eğitim ve kongreye katıldım ve ... Devam