Evrensel bir güç olan shakti’ye nasıl ulaşabilirsiniz?

Hayatımızda olup bitenlerden bağımsız olarak aslında hepimizin içinde sükunet, huzur, neşe ve sakinlik var. Ancak bazen bu duygulara ulaşmak çok zor olabiliyor. İşte böyle zamanlarda meditasyon yardıma koşuyor. Düzenli meditasyon yaparak siz de shakti‘ye ulaşabilirsiniz. Sanskritçe bir kelime olan shakti, vücudunuzdaki her bir atom parçasını harekete geçiren evrensel güç anlamına geliyor. Hemen gözünüz korkmasın, shakti aslında duyulduğu kadar fantastik ve erişilmez bir şey değil.

İlgili yazı: Batı terapisiyle doğu meditasyonu bambaşka bir yaklaşımla bir arada: Meditatif terapi

Shakti‘ye nasıl ulaşılır?

Meditasyona başlamadan önce shakti‘ye ulaşma niyetiniz olmalı. Daha sonra sistematik olarak bedeninizi ayak parmaklarınızdan başınıza kadar gözden geçirin. Çenenizi, ağzınızı, kulaklarınızı, gözlerinizin etrafını, alnınızı ve ensenizi hissedin. Boynunuzu, boğazınızı, omuzlarınızı, kollarınızı, avuç içlerinizi ve parmaklarınızı hissedin. Bedeninizin üst kısmı, karın bölgeniz, pelvis bölgeniz, bacaklarınızı ve ayaklarınızı hissedin. Bedeninizin hem önünü hem arkasını, sağını, solunu aynı anda hissetmeye çalışın. Daha sonra vücudunuzdan akıp giden enerjiyi düşünün. Aynı anda vücudunuza giren ve çıkan enerji akışını gözden geçirin. Önce fiziksel hislere odaklanın. Bedeninizdeki her bir hücrenin size katıldığını düşünün ve vücudunuzdaki her bir titreşimi hissedin. Evrensel bir gücün nasıl da vücudunuzu canlı kıldığını, her bir hücrenizi harekete geçirdiğini düşünün. 10-20 dakika kadar bu şekilde oturun ve bu hislere yoğunlaşın. Düşüncelerinizin nasıl da dikkatinizi dağıtmaya çalıştığını fark edin. Meditasyonu bitirmek istediğinizde ise içinizdeki bu yaşam gücüne açık bir pencere olduğunu kendinize tekrarlayın.

İlgili yazı: Farkındalık: Anlamlı ve dolu bir yaşam için odağı geliştirme zamanı

İçinizdeki evrensel yaşam gücünü deneyimlemek için dikkatinizi, kontrolünüzü ve vücudunuzla dış dünya arasındaki ilişkiyi oluşturan tüm bağlantıları kullanmanız gerekir. Böylelikle sinir sisteminizin bağlarını yeniden oluşturmaya ve hayatın anlamı, amacı, değeri gibi kavramlara etki eden güce dokunmaya başlayabilirsiniz. Shakti‘yi deneyimledikçe, tekrar meditasyon yapmak istediğinizi fark edeceksiniz.

Evrensel bir güç olan shakti'ye nasıl ulaşabilirsiniz?
Meditasyona başlamadan önce shakti’ye ulaşma niyetiniz olmalı.
Meditasyon ritüelinize sadık kalın

Meditasyon ritüelinizi her gün tekrarlamaya özen gösterin ve günlük hayatınızda nelerin değiştiğini gözlemleyin. Yolda yürürken, çalışırken, bir konuşmanın ortasındayken, düşünürken birden içinizdeki evrensel gücü hissederseniz şaşırmayın. İşte shakti böyle bir şey. Her neyle meşgulseniz onu yapmaya devam edin ama bu enerjinin de farkına varmayı unutmayın. Tepki göstermek veya kabullenmek yerine, içinizdeki bu enerjinin nasıl içsel bir yanıta dönüştüğünü ve etkileşim yarattığını fark edin.

Kaynak:
Yogajournal

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!