Evlilik dışı doğum oranının en yüksek olduğu İzlanda’da evliliğin modası geçiyor mu?

Evliliğin olmadığı bir toplum nasıl olurdu?

CNN International’ın “The Wonder List with Bill Weir” programının sunucusu ve muhabir Bill Weir, bu sorunun yanıtını bulmak için evlenmemiş annelerin en çok olduğu ülkeleri incelemiş. ABD, yüzde 40 olan evlilik dışı doğan çocuk oranıyla listenin ortalarında yer alıyor. Türkiye ise yüzde 3 ile listenin en sonunda. Peki listenin tepesindeki ülke hangisi?
İzlanda.

320 bin nüfuslu İzlanda, kendisinin 10 kat büyüklüğündeki ülkelerden daha fazla buzul, gayzer ve temiz su kaynağına sahip. Doğal özellikleri sayesinde Yüzüklerin Efendisi, Game of Thrones gibi dünyaca ünlü yapımların ilgisini çekmeyi başarıyor. Ülke bu sayede belki de tarihinde hiç görmediği bir turist akınına sahne oluyor. Ancak İzlanda’yı ziyaret edenlerin birçoğu, bu ülkenin aşk ve evlilik hakkında bilinen gerçeklerin birçoğunu tepetaklak ettiğini bilmiyor. Şöyle ki; İzlanda’da doğan bebeklerin yüzde 67’sinin anne-babası evlenmemiş. İzlanda, bu özelliğiyle belki de dünyanın en feminist ülkesi olarak görülüyor.

Bu konudaki “Evlilik kararı almadan önce kendinize mutlaka sormanız gereken sorular” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Evlilik dışı doğum oranının en yüksek olduğu İzlanda'da evliliğin modası geçiyor mu?
İzlanda’da doğan bebeklerin yüzde 67’sinin anne-babası evlenmemiş.

CNN muhabiri Bill Weir’a konuşan bir İzlandalı olan Bryndis Asmoundottir, evliliğe bakış açısını şöyle özetliyor:

İngilizcede korkunç bir terim var: Yıkılan yuvalar (broken family). Yani boşandığında bir şeyler yıkılmış oluyor. Biz İzlanda’da bunu böyle yaşamıyoruz. Küçük ve güvenli bir çevrede yaşıyoruz. Kadınlar özgür. Böylelikle istediğin hayatı seçebiliyorsun.

CNN muhabiri Bryndis’in farklı iki kadından üç çocuğu olduğunu ve bundan hiçbir sıkıntı duymadığını belirtiyor.

Bu konudaki “Evlilik hakkında bilimsel olarak kanıtlanmış ilginç gerçekler” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İzlanda’da da dini açıdan muhafazakar görüşlü olanlar var. Ancak evlenmeden hamile kalan kadınlara ahlaki açıdan kötü bir yaklaşım olduğunu söylemek mümkün değil. Hatta belki de dünyanın en bonkör doğum izni kuralları geçerli. 3 ay anne, 3 ay baba, 3 ay da paylaşımlı olarak 9 ay boyunca yüzde 80 ücretli izin almak mümkün.

Bu konudaki “Aşkın ve tutkunun evrensel tarihi: Tarih dönemlerine göre aşk, evlilik ve tutkunun evrimi” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bryndis, sanki evliliğin kuralı haline gelen tek taş yüzüklere düşman olduklarını söylese de Amerikan kültürünün etkisiyle artık evlilik ritüellerinin daha az garipsendiği bir gerçek. Özellikle 2008’deki bankacılık krizinden sonra İzlanda ekonomisi neredeyse battı. Birçok İzlandalı hala borç içinde. Tüm bunların etkisiyle evliliğe yönelim artıyor. Eriyen buzullar, artan turist sayısıyla birlikte İzlanda’nın volkanik toprakları da derin bir değişim geçiriyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!