Evinizi düzenlemenin asla tahmin edemeyeceğiniz 11 faydası

Havalar soğudukça birçoğumuz daha fazla vaktini evde geçirmeye başlayacak. Dışarısı soğuk ve gri tonlarındayken evinizin rahatlığını yaşamak, hayatın küçük ve güzel zevklerinden biri. Ancak aynı zamanda yaşam alanınız eğer çok doluysa, tam anlamıyla rahat edemeyeceğiniz de bir gerçek.

Dağınık bir evi düzenlemek sadece yaşam alanınızın değil zihninizin de temizlenmesine yardımcı olur. Aşağıda bunun nasıl gerçekleştiğini anlatacağız:

1- Dağınık bir ev sağlığınıza ciddi anlamda zarar verebilir

Yaşam alanınızın dağınık olması sandığınızdan çok daha fazla olumsuz etkiye sebep olabilir. Kaygı, uyku bozukluğu, odaklanma sorunu ve oksidatif stres bunlardan sadece birkaçı. Hem zihninizi hem de bedeninizi sağlıklı tutmak için yaşadığınız yerin düzenli olmasına dikkat etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Evini düzenlemek isteyenlere son derece ucuz dekorasyon önerileri

2- Yaşam alanınızı düzenlemek zihninizi düzenlemektir

Evinizdeki karışıklık muhtemelen bilinçaltınızdaki karışıklıkları yansıtıyordur ve bir şeylere odaklanmanızı da engelliyordur. Evdeki dağınıklık aynı zamanda bilgileri işlemenizi de engeller. Bu yüzden fiziksel çevrenizi düzenlemek, zihninizi de düzenlemektir. Evinizi topladıktan sonra kendinizi daha hafif ve daha rahat nefes alır halde bulursunuz.

evinizi düzenlemenin faydaları
Evinizdeki karışıklık genellikle bilinçaltınızdaki karışıklığı yansıtır.

3- Stresi ve kaygıyı azaltır

Dağınık bir alanda yaşamak, bitirilmeyen işleri göz ardı etmek neredeyse imkansız olduğu için sizi zihnen yorar. Bunun yaratacağı stres, enerjinizi azaltır; size kendinizi bunalmış hissettirir ve hatta zamanla bağışıklık sisteminize dahi zarar verir. Stres ve kaygıyla mücadele etmek için yapmanız gereken tek şey tabi ki evinizi toplamak değil, ancak çok az miktarda yardımı olacaksa bile kesinlikle denemeye değer olduğunu söyleyebiliriz.

4- Sindirim sisteminizin işlemesine yardımcı olur

Yaşam alanınızı düzenlemek şişkinlik, reflü, sindirim sorunları ve mide yanması gibi rahatsızlıklara iyi gelebilir. Bunun nedeni beyin ile sindirim sistemi arasındaki bağlantıdır. Stres seviyeniz azaldıkça ve zihniniz rahatladıkça bedeniniz de daha fazla enerjiyle dolar. Bu ise sindirim sisteminizin daha iyi ve dengeli şekilde çalışmasına yardımcı olur.

5- Zararlı patojenlerden kurtulmanızı sağlar

Düzenli olmayan bir ev toz, kir, evcil hayvan tüyü ve küfe davetiye çıkarır. Bunların içindeki patojen mikroplar ve toksinlerse alerjilere, solunum yolları sorunlarına, iltihaba, oksidatif strese ve hatta kronik rahatsızlıklara neden oluyor. Etrafınızı tam anlamıyla temizlemeden bunların sizde alerjiye sebep olduğunu anlamayabilirsiniz.

6- Daha fazla vaktiniz olur

Yaşam alanınızın organize halde olması, her şeyin yerli yerinde olması anlamına gelir. Bu şekilde kaybettiğiniz eşyalarınızı aramakla vakit kaybetmezsiniz. Aynı zamanda ev işlerine ayırdığınız vakit de önemli ölçüde azalır.

İlginizi çekebilir: Küçük mutfakları düzenlemek için yaratıcı ipuçları

evinizi düzenlemenin faydaları 2
Yaşam alanınız düzenli olduğunda kaybettiğiniz eşyaları aramakla vakit kaybetmezsiniz.

7- Arkadaşlıkları güçlendirir

ABD’deki bir temizlik markasının yaptığı bir araştırma, her iki kişiden birinin evdeki dağınıklıktan dolayı arkadaşlarını davet etmediğini ortaya çıkardı. Aynı araştırmaya katılan üç çocuk sahibi annelerin yüzde 16’sı ise evlerinde çok fazla ıvır zıvır olduğundan çocuklarına arkadaşlarını davet etmeleri için izin vermiyordu. Görüldüğü üzere evinizin düzenli olmaması sosyal ilişkilerinize de zarar verebiliyor.

8- Yaşam alanındaki dağınıklık sizi yorar

Princeton Üniversitesinde yapılan bir çalışma, dağınık bir evin, neden olduğu strese harcayacağı enerjiden ötürü bireyin yorgunluğunu arttırabildiğini ortaya çıkardı. Ayrıca etrafınız dağınıkken odaklanmanız da zor olacağı için günlük işlerinizde yine daha fazla enerji harcarsınız.

9- Karar vermenizi güçleştirir

Princeton Üniversitesince yapılan araştırmanın bir başka sonucu da, evinizdeki düzensizliğin zihinsel sağlığınızı olumsuz etkilediği yönünde. Ve bu durum normal koşullarda vereceğinizden daha farklı ve sağlıksız kararlar vermenize neden olabilir.

10- Evinizi toplamak geçmişi unutmanızı kolaylaştırır

Evde eski eşyaları tutmak, geçmişten izler taşımak demektir. Bu ise geçmişteki unutmak istediğiniz şeyleri unutmanızı zorlaştırır. Sözgelimi eski sevgilinizin küçük bir kağıt üstüne çizdiği basit bir resim, sizin o günkü ruh halinizi tamamıyla etkileyebilir. Bu yüzden evdeki fazlalıklardan kurtulmak önemlidir.

11- Muhtemelen daha iyi uyuyacaksınız

Eurekalert.com’da yayımlanan bir araştırmaya göre düzenli olmayan bir yaşam alanında yaşayan insanlar daha fazla uyku sorunu yaşıyor. Bu durum muhtemelen yine yaşam alanındaki temizliğin zihinsel temizlikle yakından ilişkili olmasıyla açıklanabilir.

İlginizi çekebilir: Daha verimli bir çalışma alanı oluşturmanıza yardımcı olacak öneriler

Kaynak: 

brightside.me

bustle.com

eurekalert.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!