Evde yoga yapanlar için bir hazine: Alo Moves’un en iyi hocaları ve serileri

Merhaba ben İpek. Amacım sizlere içinde kuru bilgiler olmayan, sağlıklı yaşam, spor, günlük rutinler, alışkanlıklar, üretkenlik ile ilgili kendi deneyimlerimi özgünce paylaştığım yazılar yazmak. Geçen hafta sizlerle erken uyanmakla ilgili deneyimlerimi paylaşmıştım. 

Bu hafta size hayatımda belki de en çok faydasını gördüğüm olan ALOMOVES’dan bahsedeceğim. Başta belirtmek isterim ki Alo Moves ile herhangi bir iş ortaklığım yoktur. Bu yazıyı bu uygulamayı son 4 yıldır kullandığım, içeriğini çok iyi bildiğim, sevgimi ve bilgilerimi sizlerle paylaşmak için yazıyorum.

Öncelikle size biraz kendim hakkında ön bilgi vereyim. Evde spor yapma disiplinini kazanmayı yıllarca çok istemiştim. Bunu yapabilenlere de çok özenirdim. Birlikte benim evimde haftada iki gün yoga yaptığımız bir grubumuz vardı; ancak o iki gün ile sınırlıydı. Bir türlü istediğim düzeni oturtamıyordum. Derken çok kötü bir kaza geçirdim ve dizimde ciddi bir sakatlık oluştu. Ön çapraz bağım kopmuştu, kimsenin başına gelmesini istemem. Zorlu bir ameliyat oldum. Devam eden süreç çok daha zorlayıcı ve sıkıcıydı. Ameliyat sonrası evde düzenli fizik tedavi yapmak ve yıllardır oturtamadığım düzeni, bir müspet olay vesilesiyle oturtmak zorunda kalmıştım. Bir an önce iyileşmek için her gün evde egzersiz yapmaya başladığım 2017 yılından beri, yani tam 4 yıldır, hiç aksatmadan Alo Moves uygulamasını kullanıyorum.

Neredeyse her blogda mutlaka en iyi yoga uygulamaları arasında sayılan Alo Moves’un aylık ve yıllık üyelikleri var. Ucuz bir uygulama değil kesinlikle ama verdiğim her kuruşun geri dönüşünü alıyorum. Her gün kullandığım için de 1 ders fiyatı aslında normal bir stüdyoya vereceğim paradan çok daha hesaplı oluyor. Sadece yoga yapmak için de değil barre, meditasyon ve nefes pratiği derslerini de yapıyorum.

Benim en sevdiğim, farklı seviyeler için uygun Alo Moves hocaları ve serileri

Alo Moves’da Vinyasa, Hatha, Ashtanga, Yin Yoga, Prenatal yoga (hamilelik öncesi), çocuk yogası seçenekleri var. Aynı zamanda yoga pratiğinizde geliştirmek istediğiniz ne varsa -el duruşu, baş duruşu, kol dengeleri- onlara dair alıştırmalar da bulabilirsiniz. Bunlar süre açısından da çeşitli, çünkü bazen uzun uzun yoga yapmak istersiniz, bazen de sadece 15-20 dakikalık bir akış tercih edebilirsiniz.

Alo Moves’un ders sayısı gittikçe artıyor. Şu an, tam olarak 2385 adet ders var. Hocaları içerisinde dünyanın en iyi ve en ünlü hocaları var diyebiliriz. Zaman geçtikçe, bu hocalar arasından kendinize en uygun olanlarını buluyorsunuz. Ben siz Uplifers okuyucuları için en sevdiğim, faydasını gördüğüm ve dönüp dolaşıp tekrar yaptığım dersleri 4 maddede derledim. İşte Vinyasa, Barre, Yin Yoga ve Meditasyon için favorilerim…

1. Ashley Galvin

İlk olarak Ashley Galvin ile başlayacağız. Ashley benim Alo’da tanıştığım ilk hocam. Kesinlikle buna bir “coup de foudre” diyebiliriz. Hiç vakit kaybetmemişim, tam kendime göre olan hocayı seçmişim. Uzun süre hiç bıkmadan sürekli Ashley yaptım. Tarzını bana yogayı sevdiren, yıllarca birlikte yoga yaptığımız canım hocam Açelya Eren’in tarzına da benzetiyordum sanırım, beni orada tutan sebeplerden biri de buydu. Derslerin sonunda narince esnemiş öte yandan güçlenmiş, farkında olmadan fena terlemiş oluyorsun. Dolayısıyla şavasananın ardından başka bir bedende, fiziksel ve mental olarak daha zinde yeniden doğuyorsun.

Ashley’nin serilerinde 60 dakika ve daha uzun vinyasa akışları bulabiliyorsunuz. Bu şekilde tam akışlar olması da benim tercihim. Vinyasa Collection serisi ise bahsettiğim gibi uzun içerikli derslerden oluşuyor. Kolay bir seri değil, ileri seviye. Benim aradığımda biraz zorlayarak pratiğimde daha güçlü hissettirmesi olduğu için en sevdiğim serilerden. Ashley’nin farklı seviyede dersleri var. Ben daha çok intermediate olanları yaptım. Bunlar vücudunuzu çalıştırıp güçlendirirken esneten türden dersler. Bedensel farkındalığınız artarken güçlenmiş ve şekillenmiş de oluyorsunuz. Siz de bu şekilde vinyasa akışlarını seviyorsanız Vinyasa Collection haricinde Complete Body 2, Fluid Power Vinyasa, Deep Strenght, Go With The Flow, Bend Don’t Break, Pushing The Limits bunları da denemenizi öneririm.

Ashley’nin 20-30 dakika arası güç çalıştırdığı dersleri de tam amaca yönelik. Body Blast ve Power Yoga Sculpt benim favorilerim. Yin Yang karışık olan dersleri de çok çok iyi. Hangisini yaparsanız yapın çok eksiksiz ve iyi hissettirdiğini söyleyebilirim.

2. Adrienne Kimberley

Barre dersleri için Adrienne Kimberley.. Onun barre eğitmenleri arasında hocaların hocası olarak bilinmesi boşuna değil… Bunu onun derslerini yaptığınızda çok iyi anlayacaksınız. Derslerinde ritmli akışkanlık ders sonunda çok daha dinamik ve güçlü hissetmenizi sağlıyor. Hazırladığı başarılı ders kareografileriyle tatlı tatlı, fark etmeden, isyan etmeden güçleniyorsunuz.

4-5 hareket aynı kas üzerinde çalıştırıyor işini tamamlamadan da asla bırakmıyor. Hareketleri öyle bir bir araya getirmiş ki daha önce o bölgeyi o şekilde çalıştırmamışsınızdır. Adrienne dersleri için evde ağırlığınız olmalı mutlaka genelde kullandırıyor ama siz nasıl tercih edersiniz. Ben evde Barre tarzı ders yapmayı sevdiğim için aldım. Vücudum kesinlikle düzenli bir Adrienne haftasının ardından daha güçlü ve sıkı oluyor. Mutlaka programlarını denemenizi ve sonuna kadar disiplinle devam etmenizi tavsiye ederim. Çok uzun değil 1 hafta sonra sonucu göreceksiniz. Yoga pratiğinde bir anda bakasana yapabiliyor bulacaksınız kendinizi.

3. Naya Rapport ve Carling Haps

Yin dersleri için benim iki favorim var. Naya Rapport ve Carling Haps. Tarzlarındaki sakinlik ve zarafet çok benzer. Naya tam bir Latino, çok güzel bir enerjisi var. Aynı zamanda dansçı olduğu için klasik bir vinyasa dersin içine kendi enerjik dokunuşlarını katıyor. Ben Yamas in Motion serisini zihinsel sakinleşmeye ihtiyacım olduğu zamanlarda yapıyorum. Hareketlerin içerisine nefes çalışmaları ve mantralar da katıyor. Daha farkındalıkla, odaklanmış geçiyor dersler.

Seri; merhamet, gerçek, minnettarlık, ölçülü olma ve bırakmak isimli derslerden oluşuyor. Amaç bunları matın dışına taşımak tabii dersin bu açıdan katkısı oluyor gibi hissediyorum ben. Siz de deneyin bakalım. Öte yandan dayanıklılığınızı, gücünüzü ve esnekliğinizi de artırıyor. Daha yenilenmiş, canlı ve net hissediyorsunuz.

Carling Haps sakinliğinin de bağımlısı oldum diyebilirim. Vaktim olduğunda sabah vinyasa ya da barre yapmış olsam dahi akşam bir unwind evening yoga yapmaya bayılıyorum. Carling detaylı anlatımıyla sizi güzelce hizzalıyor ve vücudunuzun ihtiyacı olana erişmesine, beden-zihin bağlantısını sağlayabilmenize, kendi merkezinizi bulmanıza yardımcı oluyor. Carling dersleri bana aradığım dinginliği veriyor.

4. Dylan Werner

Son olarak çok kısaca Dylan Werner’dan bahsedicem. Alo Moves’un en ünlü hocasını en sona bıraktım. Çevremdeki birçok yoga hocası arkadaşımın hayali kendisinden yoga eğitmenlik eğitimi almak. Alanlar da var yaşadıkları deneyimi çok büyük keyifle anlatıyorlar. Ben ise hep uzağında duruyorum biraz. Bu mecburen böyle de diyebiliriz çünkü hızına ve gücüne yetişemiyorum. Dylan beni korkutuyor o eşiği hala aşamadım. Aşmam gerektiği söyleniyor, denemeye devam edeceğim.

Ben True Strenght Evolution 1 ve 2 serilerini denedim ve ne yazık ki hareketlerdeki hıza yetişemedim o zorlayıcılık benim seviyemi aştı. Bu da motivasyonumu bozuyor, pes ediyorum, bırakıyorum. Oysa ki bana yogayı sevdiren ve her zaman ilham olan İrem Güneş Hocam bu seriyi düzenli olarak yaparsam pratiğime büyük katkısı olacağını söylemişti. Siz benim gibi yapmayın, siz deneyin.

Dylan’ın Fascial Streching ve farkındalık meditasyon ile nefes pratiklerini yapıyor ve bunlara bayılıyorum. Alo Moves’da en çok kullandığım derslerin arasında meditasyon ve nefes de var demiştim. Bunların tamamı Dylan’ın verdikleri. Sound into Silence ve the Breath Sequence benim favorilerim. Dylan ders öncesi nasıl bir çalışma yaptıracağını anlatıyor. Nefes egzersizi içeriyorsa öncesinde mutlaka teorik bilgi veriyor bunu pratikte nasıl uygulayacağınızı detaylandırıyor. O yüzden başladığınızda akıp gidebiliyorsunuz.

Stresi, kaygıyı ve fiziksel gerginliği azalttığı doğru. Özellikle nefes çalıştığımda, gün içerisinde daha odaklı olduğumu da gözlemliyorum. Nefesinizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenerek, hayatınızın kontrolünü daha iyi ele alabilirsiniz diyenler haksız sayılmazlar yani.

Benim Alo Moves deneyimlerim böyle. Sormak istediğiniz sorular varsa yorumlara yazabilirsiniz. Sizin Alo Moves gözde hocalarınız ve onlarla ilgili görüşleriniz neler onları da yazarsanız çok mutlu olurum.

İlginizi çekebilir: Sabah erken kalkmak hayatınıza ne katar: Verimliliğinizi artıracak bir rutin

İpek Gülen Girgin
Caddebostanlı, orta okul ve lise eğitimini Fransız okulunda tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. O yaşlarda ileride politikanın içerisinde olacağından o ... Devam