Evde Spor Yapmak için Su Şişeleri Nasıl Değerlendirilir?

Su, tüm canlıların yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan en temel ihtiyaçlardan biridir. İnsan fizyolojisinin büyük çoğunluğunu oluşturan su, doğal yaşamın işleyişinde önemli bir yere sahiptir. Vücudun dengesini korumak ve bağışıklık sistemine güç katmak için su içmek kadar sporun da sürekliliği oldukça önemlidir. Bu sürekliliği korumak ve aynı zamanda su şişelerinden gözle görülür bir tasarruf etmek de mümkün. Gelin, bu şişeleri spor aktivitelerinde nasıl etkin kullanacağınıza ve verimli şekilde değerlendireceğinize birlikte bakalım!

Doğru Ağırlık için Doğru Şişe Boyutunu Seçin

Vücut yapınıza uygun olarak sürdürdüğünüz bir spor rutininiz mutlaka vardır. Kendi ağırlığınızın ve esnekliğinizin izin verdiği ölçüde sizi tanımlayan, size iyi gelen ve kabiliyetinizin olduğu spor hareketlerini iyi bilmeniz gerekir. Bu doğrultuda ağırlık çalışacağınız bir spor setinde, farklı su şişelerinden yararlanabilirsiniz.

Egzersiz sırasında hedeflediğiniz ağırlıkta bir su şişesi seçerek, kas kütlenizin artmasına yardımcı olabilirsiniz. Ağırlık antrenmanlarınıza özel Nestlé® Pure Life® 1L ya da daha küçük boyutlarda şişeleri kullanabilirsiniz. Şişedeki suyu tükettikten sonra içerisini yeniden doldurarak ağır bir hale getirebilirsiniz. Belli rutinlerde yapmış olduğunu spor antrenmanlarında şişeleri tekrar tekrar kullanmanız da mümkün!

Yapacağınız Egzersize Özel Su Şişesi Seçin

Kullanılmış su şişelerini farklı antrenman türlerine göre ayırabilirsiniz. Ağırlık kaldırmak için seçeceğiniz şişe çeşitleri bir kenara, kol ve omuz egzersizleri için farklı boyutlardan yararlanabilirsiniz. Özellikle 1L ve 1.5L şişe boyutları ile sarkaç, tırmanma veya çeşitli germe hareketleri yapabilirsiniz. Eğer daha hafif bir akış içerisindeyseniz, çeşitli yoga antrenmanları yapıyorsanız küçük boyutlu şişeler ideal olacaktır.

Bir dambıl olarak düşünebileceğiniz su şişelerini bacak antrenmanlarınız için de kullanabilir, özellikle ağırlıklı squat egzersizlerini şişelerle yapabilirsiniz. Sizin antrenman sırasında dengede kalmanıza yardımcı olacak bu şişelerin her biri, birer ağırlık seçeneği olarak her zaman yanı başınızda olacak.

Su Şişeleri ile Doğru Hedefi Belirleyin

Evde yapacağınız egzersizlerin tamamında su şişelerini doğrudan kullanmanın yanı sıra kendiniz için bir hedef belirleyici olarak da konumlandırabilirsiniz. Hafif bir yoga akışında matın köşelerine su şişelerini yerleştirebilir, esneme uzunluklarınızı ölçebilirsiniz. Yapacağınız her set özelinde kol ve omuz akışlarınızı tamamlayabilir, kendi performansınızı ölçebilirsiniz.

Evde Su Şişeleri ile Spor Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evde sadece birkaç pratik yöntemle sporunuzu kolaylaştırmanız mümkün. Öncelikle su içmek için her daim evinizde bulunan su şişelerini sizler için birer ağırlık olabilir. Litrelik su şişeleri kol kasını geliştirmek için ideal ağırlık kuvvetidir. Aynı zamanda dambıllar yerine, alternatif ve hızlı bir çözüm yerine geçer. Siz de bu şekilde su şişeleri ile spor sırasında aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz.

  • Su şişelerini istediğiniz seviyede doldurarak kullanabilirsiniz. Fakat ağırlık kaldırırken ağırlıkla birlikte koordineli biçimde kolunuzu ve bacağınızı hareket ettirmeniz gerekmektedir.
  • Bilinçsizce yapılan hareketler size fayda sağlamayabilir. Bu yüzden her zaman dikkatli ve bilinçli hareket etmelisiniz. Bununla birlikte eğer spora yeni başlıyorsanız şişe ağırlıklarınızı ona göre belirlemeli, birden kendinize yüklenmemelisiniz.
  • Başlangıçta sizi zorlamayacak bir ağırlık hesap etmeniz ve bu yolda ilerleme göstermelisiniz. Zamanla ağırlığın size hafif geldiğini fark ederek, daha ağır su şişelerine geçiş yapabilirsiniz.
  • Şişenin kapağını da sıkıca kapattığınızdan emin olduğunuzda spora başlayabilirsiniz.
  • Kol ve omuz antrenmanları için şişeleri kavradığınız yerleri iyi belirlemelisiniz. Etrafını sıkıca saracağınız ve güvenle tutacağınız bir konumda olmalısınız.
  • Şişeleri kullanırken doğru tekniklerle ilerlemeniz önemli. Dengeli ve kontrollü bir şekilde hareketlerinizi tamamlamalısınız.

Lezzetli bir Nestlé® Pure Life® su deneyiminden sonra planlayacağınız tüm spor aktivitelerini verimli bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün! Hem vücut direncinizin güçlenmesine yardımcı olacak spor aktiviteleri hem de ferahlatıcı lezzeti ile Nestle, günlük rutinlerinizin bir parçası olacak.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!