Evde spor yapanlar için mekanı etkin kullanma önerileri

Günümüzde çoğu insan evde spor yapmayı tercih ediyor, kendi evinin rahatlığında ter atıyor. Bu konuda yayınlanan DVD’lerin, akıllı telefon uygulamalarının ve Youtube kanallarının artması insanları özel eğitmenlere para vermekten büyük ölçüde kurtarmış görünüyor. Oysa hepimizin evi, bir spor salonu rahatlığında hareket edebileceğimiz kadar geniş alanlar içermiyor. Hem şu matları, pilates toplarını, ağırlıkları filan ayak altından kaldırmak gerek… Uplifers olarak, evde spor yapanların işine yarayacak, mekanı etkin kullanmaya dair basit ama etkili önerileri derledik.

Mobil mobilyalar

Pilates yapmaya her niyetlenişinizde koca koltuğu oradan oraya çekmek gözünüzde mi büyüyor? Çözüm basit: Büyük mobilyaların altına tekerlekler yerleştirerek onları mobil hale getirmek. Böylece mobilyalarınızın yerini zahmetsizce değiştirebilir ve evde spor için gereken alanı daha kolay açabilirsiniz.

Duvarları kullanın

Evlerden bahsederken hep yatay olarak metrekare ölçümüyle ilgileniyoruz. Oysa elimizde bir kaynak daha var: Duvarlar. Wall sit, squat gibi egzersizlerde kullanılabileceği gibi, spor malzemelerinin saklanması için de birebir. Örneğin matlarınızı duvara çakacağınız geniş askı ya da raflara yerleştirebilir, tüm spor malzemeleriniz için irili ufaklı rafları olan dolaplardan yararlanabilirsiniz. IKEA gibi yerlerde bulabileceğiniz karton ya da plastik kutular da işe yarayabilir.

Duvarlara ayrıca çalışma barları takabilir, bacak açma ya da yarı şınav pozisyonunda bu yatay çubukları kullanabilirsiniz.

Eğer mümkünse duvarlarınızdan birini (bu dolap kapağınız da olabilir) boydan boya ayna kaplamanız öneriliyor. Bu hem odayı geniş gösterir, hem de evde spor yaparken kendi kendinizi teşvik etmenize yardımcı olur.

Köşelerden yararlanın

Koşu bandı ya da bisiklet gibi bir alete sahipseniz, evin kullanmadığınız ücra bir köşesine, duvara dönük olarak yerleştirin. Duvarlara da spor salonlarında olduğu gibi enerji yükseltici sözler, fotoğraflar, kısacası sizi ne teşvik edecekse onlardan bulundurun. Suyunuz, kulaklığınız, havlunuz bu noktada hazır olduğunda, evde spor yapmak, daha doğrusu kalkıp aletin üzerine çıkmak için üşenmezsiniz.

Matlarınızı duvara çakacağınız geniş askı ya da raflara yerleştirebilir, tüm spor malzemeleriniz için irili ufaklı rafları olan dolaplardan yararlanabilirsiniz.
Kayıt tutmak önemli

Evde spor kayıtlarınızı her gün gözünüzün çarptığı bir yere asmak, devamlılık açısından çok faydalıdır. Böylece “bugün de spor yapmayıvereyim” deme olasılığınız azalır, ne kadar zamandır azimle çalıştığınızı görürsünüz. Ayrıca ne tür egzersizler yaptığınızın kaydını da tutmuş olur ve hangisinin sizde daha çok işe yaradığına dair fikir edinebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Fitness motivasyonunuzu artıracak sözler

Kaynaklar:

Apartment Therapy

brit+co

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!