5 adımda evde filtre kahve hazırlamanın püf noktaları

Dünya üzerinde en çok tüketilen içeceklerden birisi kahvedir. Kahve çekirdeklerinin temelde aynı olmasına rağmen bu çekirdeklerin farklı boyutlarda öğütülüp, farklı yöntemler ile hazırlanması ile değişik kahve çeşitleri ortaya çıkmıştır. Ülkemizde en çok Türk kahvesi içilirken, dünyada genelinde ise yoğun olarak filtre kahve tüketilmektedir.

Peki kahveyi evde nasıl hazırlayabiliriz?

İşte lezzetli bir filtre kahve için dikkat etmeniz gereken 5 madde:

1. İyi bir kahve çekirdeği
kahve çekirdeği
Kahvenizi, kullanacağınız makineye uygun olarak seçmelisiniz.

Markası tamamen kendi seçiminize kalmış olmak ile birlikte kahvenizi, kullanacağınız makineye uygun olacak şekilde seçmelisiniz.

Kalın: Kahve presinde pişirilecekse 6 saniye öğütmek yeterli.

Orta: Düz zeminli filtre kahve makinelerinde pişirilecekse 8-10 saniye yeterli,.

Ekstra ince: Koni biçimli fitresi olan kahve makineleri ve espresso makineleri için 15 saniye öğütmek yeterli.

2. İyi bir makine

 

Filtre kahve, elektrikli kahve makineleri ile yapılmaktadır. Ancak, pek yaygın olmayan bir tür olmakla birlikte ocak üstü filtre kahve aletleri de vardır. Fransa kökenli olan bu aletin geliştirilerek bugünkü halini almasını ise İtalyanların eseridir.

a) Napoletana ya da Neapolitan flip coffee pot olarak adlandırılan aletle yapılan filtre kahvenin tadı, normal filtre kahve makineleri ile yapılan kahveye göre daha güçlü olur.

b) French Press ya da kahve presi denen aletlerle, olabilecek en lezzetli kahveler yapılabiliyor. Bunun için kalın öğütülmüş kahveden bir ölçek cam hazneye koymalı, üzerine sıcak su dökmeli ve karıştırıp 4 dakika demlenmeye bırakmalısınız. Bu sürenin sonunda çelik filtreyi aşağı doğru iterek kahve çekirdekleri ile kahveyi birbirinden ayırabilirsiniz.

c) Espresso makinesi, espresso ya da cappuccino yapmak için kullanılan bir makinedir ve diğer yöntemler içinde en pahalısıdır; ancak lezzeti paha biçilmezdir.

espresso

3. Taze ve temiz su

Taze ve temiz su kullanmak, çok daha sağlıklı ve lezzetli bir sonuç verecektir.

4. Kahve ölçüsü

Kahvenizi, ölçü kaşığıyla kolayca ayarlayabilirsiniz. Ölçü kaşığınız yoksa 180 ml. sıcak suya 4 yemek kaşığı kahve koymanız yeterlidir.

İlgili yazı: Kahvenizi sağlıklı hale getirmek için yapmanız gereken 3 şey

5. Sonuncu ve en önemlisi: Uygun bir müzik
kahve içen kadın
Kahvenizi yudumlarken sevdiğiniz müziği dinlemek, kahve keyfinize keyif katacaktır.

Filtre kahve, ortama uygun bir müzikle daha keyifli hale gelir. Geldiği topraklardan olsa gerek, genellikle caz müzik ile daha iyi bir ikili olduğu düşünülür. Afiyet olsun.

Ceren Polat
Uzman Çevirmen - Dijital Pazarlama Sorumlusu. Okan Üniversitesi Rusça Mütercim Tercümanlık ve eş zamanlı Uluslararası Ticaret eğitiminin ardından Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi'nde yüksek lisans ... Devam