Evde de kaliteli zaman geçirebilirsiniz: Karantinada müzik, kültür, sanat

Tüm dünya hiç beklemediğimiz bir salgınla karşı karşıya kaldık. Corona adında bir virüs bizi eve hapsetti ve bu bir süre daha süreceğe benziyor. Duruma hemen adapte olup, bağışıklığını güçlendirmek ve kimseye bulaştırmamak için kendilerini hızla eve kapatanlar evden üretmenin derdine düşmeye başladılar. Çünkü biliyoruz ki üretmek insanın hayattaki en önemli amaçlardan biri ve dinç tutuyor.

İşte bu amaçla bazı müzisyenler ve ekipler hemen harekete geçtiler. Müzik ruhun gıdasıdır diyerek müzik yapmaya devam eden bu seyircisiz kahramanları takip edebildiğim kadarıyla sizinle paylaşmak istiyorum. Böylece siz de evde kaldığınız bu günlerde kalabalıklarla birlikte dinlemeseniz bile müzikten uzak kalmaz ve yeni sanatçılar öğrenebilirsiniz.

İlk olarak Berlin Filarmoni’den bahsedeceğim. Coronadan ilk kayıpların bilgi olarak henüz bize ulaşmadığı hafta Berlin Filarmoni ilk seyircisiz konserini verdi ve konserlerini sayfasından takip edebileceğimizi duyurdu. Bu büyük bir hediye oldu, çünkü koskoca orkestra bizler için bir araya geldi. www.digitalconcerthall.com’dan izleyebileceğiniz bu konserin birçok sanatçıya ilham veren ilki gerçekleştirdiği kesin.

Ülkedeki sanatçılar olarak bu tür güzellikleri hemen örnek aldığımızı düşünüyorum. Çünkü hemen arkasından tckulturturizm sayfasından farklı illerdeki Devlet Opera ve Bale kurumlarımızın çeşitli etkinliklerinin canlı yayın tarihini duyurdu. Ancak kayıp haberleri gelmeye başlayıp, tam bir izolasyon istendiğinden bu temsillerin iptal olduğunu öğrendik. Yine de bu sayfayı takip etmekte de fayda var diye düşünüyorum. Neticede bir başlangıç yapmış oldular, mayısta devam edebilirler.

Belirttiğim gibi, Berlin Filarmoni ve izolasyon bireysel konserlere de taban hazırladı. Daha çok konserlerinin iptal olmasından ya da olmasını istemediklerinden dolayı, imkanı olan müzisyenler konser mekanına giderek canlı yayın yapmaya başladılar. Bunlardan biri Jülide Canca Eke’ydi. Diğeri Cenk Erdoğan. Bence Cenk Erdoğan izlenilmeye devam edilmeli, çünkü konserleri devam ediyor. Canca Eke de belki ay sonunda canlı bir atölye gerçekleştirecek.

Gel gelelim üniversitelere. Bu alanda Bilgi’nin atılımını çok yenilikçi buldum.15 Mart Pazar akşamı 20.00’de HOOD Base’de gerçekleşen performans kaydına isteyen yine erişebiliyor.

Özellikle klasik müzik sevenler için ise Cihat Aşkın, piyanisti Roberto Issoglio ile konserlerine devam edeceğini duyurdu. Gülsin Onay da öyle. Her pazar saat 19.00’da farklı eserler ve eşlik kayıtlı konçertolarla bizimle olacağını bildirdi.

Süreç içinde radyolar da takip edilebilir tabii. Açık Radyo bunlardan biri ve BorusanSanat da dinlenebilecekler listesine alınabilir.

İsim bazlı devam edecek olursam, kontrtenor Nuri Harun Ateş, her hafta yaptığı Baroktan Masallar konserine canlı yayın devam edeceğini duyuranlardan. Benzeri duyuruları yapanlar arasında ayrıca, Nilipek, Manyetikbant, Nilgün Özer, In Hoodies, Make Mama Proud, Onat Önol, Ponza, Flower Room, Mind Shifter, Cava Grande, Selin Sümbültepe, Anıl Aydın, Özgün Semerci, Ali Gem ve Akkor var.

Gözüme çarpanlar bunlar. Yukarıda saydıklarımın yanı sıra ben evde dinleme önerisi olarak kendi listemi, sonra da nörobilimcilere göre beyni dinlendirmeyi en iyi şekilde başaran on şarkıyı da paylaşmak istiyorum:

Yine Instagram’ın İstanbul Müzik Festivali sayfasından yeni müzisyenler öğrenmeye çalışıyorum ve Metropolitan Opera’dan da hiç izlemediğim operaları takip etmeye çalışıyorum. Şöyle bir rutinim var.

 

Evde huzur içinde çalışmak istiyorsam Debussy’nin eserlerini dinliyorum. Özellikle Bergama Süiti’ni.
Ev temizlerken veya biraz güneş çıktığında Louis Armstrong’tan What a Wonderful Worl nostaljik geliyor.
Biraz enerji bulmak istediğimde, mesela spor esnasında Coldplay çok iyi.
Her zaman Aziza Mustafa Zadeh’in bana iyi geldiğine inanıyorum. Yemek yaparken yaratıcılığımı artırıyor hatta.
Bir şeyler okurken de çok yormayacak quartetler favorim. Birinci sırada Kronos Quartet’in kayıtları olmak şartı ile.
Son olarak da meditasyon için Yehudi Menuhin ve Ravi Shankar’ın düetlerini masaya koyuyorum. Zaten Menuhin’in etnik müzik araştırma dönemine denk geldiği için son derece başarılı bir kayıt bu.

Gelelim, nörobilimcilerin listesine:

  1. Weightless – Marconi Union
  2. Electra – Airstream
  3. Mellomaniac – Dj Shah
  4. Watermark – Enya
  5. Strawbery Swing – Coldplay (ki ben de zaten Coldplay demiştim.)
  6. Please Don’t Go – Barcelona
  7. Pure Shores – All Saints
  8. Someone Like You – Adele
  9. Canzonette Sull’aria – Mozart
  10. We Can Fly – Rue Du Soleil (Cafe Del Mar)

Yazımı tamamlamadan hep müzik listesi verdiğim için içimin rahat etmediğini itiraf etmeliyim. Tiyatro, müze ve felsefe konuşmaları için de seçeneklerimiz var. Sanırım ev etkinliği olarak bunları da es geçmemek gerek.

Schaubühne Berlin, Berlin’deki çağdaş tiyatrolardan biri. Her gün saat 18.00’da ufak bir kurs ve 18.30’da bir performans takip edebiliyoruz.

Akbank Sanat’ın dört yıldır yaptığı Felsefe Seminerleri de artık online ayağımızda… Ki bu resmen bir eğitim niteliğinde.

Dokumentarist’ten de dev hizmet! Kendi koleksiyonundan feminist filmleri izlemeye açmış olması gündemde. Mart sonuna dek izleyebiliyoruz. Aynı türden iyiliği, Başka Sinema da yaptı.

Evde gezebileceğiniz sanal müzeler 

Britanya Müzesi
Washington DC
Guggenheim Müzesi
Orsay Müzesi
Pergamon Müzesi
Metropolitan Müzesi
Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi
Rijksmuseum
Van Gogh Müzesi
J. Paul Getty Müzesi
Uffizi Galerisi
Ulusal Antropoloji Müzesi
Sao Paulo Sanat Müzesi

Artık gönül rahatlığı ile yazımı sonlandırabilirim. Hepimize bağışıklığımızın müzik ve sanatla iyice kuvvetlendiği güzel günler diliyorum. Evlerinizden güneş eksik olmasın.

İlginizi çekebilir: Müzik bizi nasıl iyileştirir: Sadece bir sanat dalı olarak değil, fiziksel yararları ile de müzik

Günsu Özkarar
1987 Ankara doğumluyum. 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Viyola Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldum. Ardından İsviçre’de Hocshule der Künste Bern’de ... Devam