Ev yapımı doğal maskelerde FOREO Imagination devrimi

Minimalist bir cilt bakım rutini oluşturmak ve cildi mümkün olabildiğince doğal ürünlerle desteklemek son yılların yükselen güzellik trendleri arasında. Pandemi süreci boyunca güzellik merkezlerinde cilt bakımına gidememiş olmak, cildimizin ihtiyaçlarını evdeki uygulamalarla karşılayabileceğimiz çözümlere yönelmemize neden oldu. Bu nedenle cildimin ihtiyaçlarına göre dönemsel olarak kullanılan içerikleri ve kullanım sıklığını değiştirmek, hedefe yönelik ürünlere yönelmek ve ev yapımı maskelerle cildimi doğal içeriklerle desteklemek cilt bakım rutinimin ayrılmaz bir parçası. Ev yapımı doğal maskeleri hem içerik hem de formülasyon anlamında bambaşka bir boyuta taşıyan, dünyanın ilk ev yapımı maske bazı FOREO Imagination kullanmaya başladığım son dönemlerde, her zaman yaptığım ev maskelerinden çok daha fazla verim aldığımı gözlemliyorum.

Ev yapımı doğal maskelerle ilgili dikkat edilmesi gereken önemli noktaları ve FOREO Imagination sayesinde cildimin tüm ihtiyaçlarını çok daha etkili şekilde karşılayan, kendi cilt tipime uygun doğal maske tarifimi sizler için bu yazıda bir araya getirdim. Malzemeler tezgahta, kalemler kağıtlar masadaki yerlerini aldıysa ev yapımı doğal maske serüvenimize başlıyoruz:

Ev yapımı maske tarifi ve uygulama önerileri

Oldukça hassas, çabuk kızaran, geneli kuru ve T bölgesi yağlı bir cilt tipine sahip olduğum için, ev yapımı maskelerde kullanacağım doğal malzemeleri seçerken de cildimi tahriş etmeyecek, antioksidanlar bakımından zengin, bolca nem veren ancak bunu yağlandırmadan yapan malzemeleri seçmeye özen gösteriyorum. Tabii tüm bu ön koşullar sağlandıktan sonra hazırladığım maskenin rengi, kokusu ve dokusu da cilt bakım rutinimi daha eğlenceli hale getirebilmem ve kendimi iyi hissedebilmem için oldukça önemli. 🙂

Bu anlamda evde hazırladığım maskelerdeki içeriklerin hem daha kolay emilmesini sağlayan hem de maskelerimin yapısını ipek gibi pürüzsüz bir kıvama getiren FOREO Imagination Maske Bazı son zamanlarda evdeki malzemelerle hazırladığım tüm maskelerimin olmazsa olmazı. Cildi yenileyen antioksidan bakımından zengin ve benim de cilt bakım rutinimde nemlendirme amaçlı kullandığım Squalen yağı, nemlendirici Hiyalüronik Asit, dolgunlaştırıcı nem mıknatısı Sodyum PCA, E Vitamini, B5 Vitamini ve Fosfolipitler ile zenginleştirilmiş FOREO Imagination Maske Bazı‘nı evdeki malzemelerle hazırladığım maskelere eklemeye başladığımdan beri cildimin sıcaklığıyla eriyip yüzümden kayarak kıyafetlerime ve sağa sola dökülen malzemelerle boğuşmadan, çok daha konforlu şekilde maskelerimi uygulayabiliyorum. Aşağıda tarifini bulabileceğiniz arındırıcı ve aydınlatıcı maskenin FOREO Imagination kullanmadığım (soldaki görsel) ve kullandığım (sağdaki görsel) versiyonlarının kıvamını ve yüzümde nasıl durduğunu aşağıdaki fotoğraflarda yakından görebilirsiniz.

-Sol: FOREO Imagination kullanmadan hazırlanmış maske. -Sağ: FOREO Imagination kullanılarak hazırlanmış maske.

Mutfaktaki taze malzemelerle kullanılmak üzere özel olarak oluşturulan benzersiz, ipeksi ve pürüzsüz formülüyle ev yapımı maskeler için ultra nemlendirici bir baz görevi gören FOREO Imagination, FOREO Üçlü İnfüzyon Kompleksi sayesinde kullandığım malzemelerdeki aktif vitamin ve minerallerin emilimini kolaylaştırarak cildimin alt tabakalarına nüfuz etmesini sağlıyor. Bu anlamda, yukarıdaki fotoğraflarda yüzüme sürmüş olduğum, FOREO Imagination kullanmadan hazırladığım (soldaki görsel) ve FOREO Imagination kullanarak hazırladığım (sağdaki görsel), aynı içerikli maskeyi yıkadıktan sonra cildimdeki farklılığı da aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz. FOREO Imagination kullanarak hazırlamış olduğum maskeden sonra cildimin çok daha pürüzsüz, nemli ve aydınlık görünüyor. Ayrıca önceden maske bakımı yaptıktan birkaç dakika sonra cildim hızlıca kuruyup gerginleşirken (dolayısıyla ekstra nemlendirici sürmek zorunda kalırken) FOREO Imagination maske bazı kullanmaya başladığımdan beri maske sonrasında ekstra bir ürün sürme ihtiyacı da hissetmiyorum.

-Sol: FOREO Imagination kullanmadan hazırlanmış maskeden sonra cildimin görünümü. -Sağ: FOREO Imagination kullanılarak hazırlanmış maskeden sonra cildimin görünümü.

Meyveler, sebzeler, yağlar ve mutfağınızda hayal edebileceğiniz herhangi bir bileşenle sorunsuz şekilde eşleşerek mükemmel uygulama yoğunluğu sağlayan FOREO Imagination, tüm cilt tipleri için uygun. Zaten günlük cilt bakımında ihtiyaç duyabileceğiniz hemen hemen tüm bileşenleri içerdiği için tek başına bile yatıştırıcı ve nemlendirici bir maske olarak, herhangi bir ek bileşen olmadan da kullanabilirsiniz.

Cildim için sağladığı tüm faydalarının yanı sıra, hayvanlar üzerinde test edilmediği ve vegan olduğu için kozmetik ürünlerde CF (Cruelty Free) seçimler yapmaya dikkat edenler için de son derece uygun. Tüm bunlara ek olarak hem doğaya hem de sağlığınıza zarar veren phenoxyethanol, paraben, sülfat, alkol, mineral yağ, parfüm ve alerjenler bulundurmadığı için temiz ve doğal içerikli. Ayrıca, organik malzemeler içeren ev yapımı maskeler diğer kozmetik ürünler gibi plastik ambalaj atığına neden olmayacağı için çevre dostu bir seçenek.

FOREO Imagination maske bazı kullanarak hazırladığım, cilt tipime uygun, yağlandırmadan nemlendiren, aydınlatan, cildin çok daha canlı ve dolgun görünmesini sağlayan ev yapımı maske tarifine ve kullandığım malzemelerin cildime nasıl fayda sağladığına gelecek olursak:

Arındırıcı ve aydınlatıcı maske tarifi

Malzemeler:

– 2 yemek kaşığı bal
– 1 çay kaşığı limon suyu
– 1 çay kaşığı toz tarçın
– 1 çay kaşığı toz zerdeçal
– 1 çay kaşığı FOREO Imagination maske bazı

Hazırlanışı ve uygulanışı:

  • Tüm malzemeleri derin bir kasede homojen hale gelene kadar karıştırın.
  • Silikon bir spatula ya da fırça yardımıyla göz çevreniz haricinde kalan tüm bölgelere eşit miktarda uygulayın.
  • 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık suyla durulayın ve kağıt havluyla yüzünüzü kurulayın.
  • Uygulama sıklığı: Haftada 1 kez

Kokusu ve canlı rengiyle olduğu kadar, cildime sağladığı faydalarla da en sık yaptığım ev yapımı maskelerden biri olan bu harika karışım özellikle cildimde iltihaplı sivilceler ve koyu lekeler oluştuğunda elimin ilk gittiği, hazırlaması en kolay maskelerden biri. Antibakteriyel, yara iyileştirici, iltihap önleyici, nemlendirici ve antioksidan etkisiyle bilinen bal; antimikrobiyal ve antioksidan özellikleriyle tarçın; aydınlatıcı ve antienflamatuar etkisiyle zerdeçal cildimin ihtiyaç duyduğu tüm desteği aynı anda sağlıyor. Maskede kullandığım limon da cildi aydınlatan C vitamini, cilt yüzeyini yenileyen ve arındıran sitrik asit ve antioksidan etkileriyle bu maskedeki en sevdiğim içeriklerden biri.

Tarçın ve zerdeçal oldukça yoğun aromalı baharatlar oldukları için alerjik reaksiyona ve iritasyona karşı miktarını çok dengeli ayarlamalısınız. Ayrıca yüksek asit içeriği nedeniyle limonu fazla kullanmanız da cildinizin tahriş olmasına sebep olabilir ve cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirebilir. Dolayısıyla yüzünüze uygulamadan önce mutlaka bileğinizin iç kısmına sürüp test etmeli ve uyguladıktan sonra güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Ev yapımı maske uygulamaları sırasında dikkat edilmesi gerekenler

İnternetteki basit bir arama sonucunda, evdeki malzemelerle yapılabilen yüzlerce farklı maske tarifi ve kullanılabilecek malzemelerin faydalarıyla ilgili bilgilendirici içerikler bulabilmek mümkün. Kapsamlı araştırmalarıma ve kendi deneyimlerime göre, ev yapımı doğal maskeler hazırlarken ve uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli iki noktaysa uygulama öncesinde kapsamlı cilt temizliği ve cilt tipine uygun malzeme seçimi.

1. Uygulama öncesi derinlemesine cilt temizliği

Tıpkı cildinize kıyafetlerinizin üstünden krem sürdüğünüzde hiçbir etkisini göremeyeceğiniz gibi, yüzünüzü temizlemeden herhangi bir cilt bakım ürünü uyguladığınızda da içeriğinin cildinize tam olarak fayda sağlaması mümkün olmayacaktır. Hazırladığınız maskelerdeki vitamin, mineral ve diğer mikro moleküllerin cildinize tam olarak nüfuz edebilmesi ve etkisini tam olarak gösterebilmesi konusunda FOREO Imagination oldukça iyi iş çıkarsa da, cildinizin kirden, sebumdan, makyaj ve kozmetik kalıntılardan tamamen temizlenmiş olması da son derece önemli. Bu nedenle hazırladığım herhangi bir doğal içerikli maskeyi yüzüme sürmeden önce, mutlaka FOREO Luna 3 Plus’la ve cilt tipime uygun bir temizleme jeliyle cildimi güzelce arındırıyor ve ondan sonra uygulama yapıyorum.

2. Cilt tipine uygun malzeme seçimi

Mutfaktaki meyve, sebze ve çeşitli baharatları kullanarak hazırladığımız maskeler tamamen doğal olsalar da, cilt tipinize ve cildinizin ihtiyaçlarına uygun malzemeler kullanmadığınız sürece cildinize hiçbir fayda sağlamayacağını, aksine faydadan çok zarar verebileceğinizi aklınızın bir köşesinde mutlaka bulundurmanız gerekiyor. Örneğin, yağlı ve gözenekli bir cilde sahipseniz avokado, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi bol yağlı besinlerin büyük moleküllü içerikleri gözeneklerinizi tıkayarak komedon ve sivilce oluşumuna zemin hazırlayabilir. Benzer şekilde çok kuru ve atopik bir cilde sahipseniz çilek ya da domates gibi asitli meyve ve sebzeler cildinizin irite olmasına, kızarmasına ve sebum dengesinin bozulmasına sebep olabilir. Dolayısıyla malzeme seçiminde alerjiniz olan herhangi bir yiyeceği kesinlikle kullanmamak, cildiniz için agresif olabilecek içeriklerden kaçınmak ya da oranını çok düşük tutmak ve en ufak bir tereddütünüz bile varsa bir dermatologla konuşup cilt tipinize uygun seçimler yapmak önceliğiniz olmalı.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, hazırladığım tüm maskeler ve kullandığım malzemeler tamamen kendi cilt yapıma uygun, cildimde herhangi bir iritasyona sebep olmadığını deneyerek gördüğüm ve benim cildime fayda sağlayan içeriklerden oluşuyor. Her cildin yapısı ve ihtiyaçları birbirinden farklı olduğu için, benim cildime fayda sağlamış olan herhangi bir içerik sizde istenmeyen, sürpriz sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle mutfaktaki malzemeleri cildinizde kullanmadan önce mutlaka bir dermatoloğa danışmalısınız. Bir tutam hayal gücü, biraz yaratıcılık, bol miktarda doğal malzeme ve bir çay kaşığı FOREO Imagination’la doğal güzelliğin ‘tadını çıkarmanız’ dileğiyle. 🙂

FOREO Imagination şu an için sadece Sephora’nın seçili mağazalarında ve online’da.

Merve Dökmeci Uzman Psikolojik Danışman
Lisans ve yüksek lisans eğitimlerimi Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladım. Boğaziçi Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalıştığım 4 yıl boyunca uzmanlık deneyimimi üniversitenin rehberlik ve psikolojik danışmanlık ... Devam