Ev dekorasyonunda İtalyan kültürünün otantik Türk çizgileriyle sentezi: Les Ottomans

Ev dekorasyonunda kültürel öğeleri ve etnik detayları kullanmak, çizgilerinden ödün vermeyen tasarımcıların vazgeçemedikleri bir alışkanlık. Les Ottomans da, adından da anlaşılabileceği üzere,Türk motiflerindeki renkliliği etnik detaylarla bir araya getirerek, tamamen el yapımı dekorasyon ürünleri üreten bir marka.

les ottomans

Buram buram Türkiye kokan ürünleriyle öne çıkan Les Ottomans’ı farklı kılansa, kurucusunun bir İtalyan olması. Bertrando di Renzo, Türkiye’ye tamamen turistik amaçlarla gelmiş. Oldukça ilgisini çeken Türk Kültürü’ne ait ürünleri kendi yorumuyla harmanlayarak, Batı ve Doğu senteziyle Les Ottomans isimli markayı yaratmış.

Les Ottomans’ı ve Bertrando di Renzo’nun ilginç hikayesini kendisinden duymak istedik ve kendisiyle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik;

  1. Öncelikle sizi Uplifers okuyucularına tanıtmak istiyoruz. Kimdir Bertrando di Renzo?

Bir çok şeyi aynı anda yapmayı seven ve farklı işlerle uğraşan, İtalyan bir iş adamıyım. Seyahat etmeyi, tasarım yapmayı ve Türkiye’yi çok seviyorum.

  1. Türkiye maceranız nasıl başladı? Buraya ilk ne zaman geldiniz ve Les Ottomans projesine nasıl başladınız? Projeniz ve neden Türkiye’yi seçtiğinizle ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

Türkiye’ye ilk defa 12 yıl önce, bir arkadaşımın davetiyle gelmiştim. Benim için ilk görüşte aşk gibiydi. Başlangıçta, İstanbul’u ve burada yaşayan insanları keşfettim. Hala keşfetmeye devam ediyorum ve hala ilk günkü kadar seviyorum.

Les Ottomans bir iç dekorasyon markası ve yastık, halı gibi bir evde bulunması gereken en basit objeleri Türk motifleriyle yorumluyor.  Türk motifleri kendi kişisel zevkime de hitap ettiği için önce kendi evimde kullandığım dekorasyon ürünlerini üreterek işe başladım. Arkadaşlarım da tasarımlarımı çok beğendi ve bunu işe dönüştürmeye karar verdim.

aaa_web (17)

Les Ottomans çok yeni bir marka. Bu nedenle öncelikli hedefim mümkün olabildiğince hızlı bir şekilde markamı büyütmek. Geçtiğimiz günlerde Paris’teki ‘’Maison&Objet’’ fuarına katıldık. İnsanların standımın önünde durarak tasarımlarımı özenle incelemesi benim için gurur vericiydi.

  1. Gördüğümüz kadarıyla ürün yelpazeniz oldukça geniş. Vazolardan halılara, Türk motifleriyle süslediğiniz bir çok tasarımınız mevcut. Türk kültüründe ilginizi çeken şey neydi? Tasarımlarınızla ilgili detaylı bilgi verebilir misiniz?

5 farklı türde ürünümüz var. Ancak hepsi Türkiye’den değil. Azerbaycan gibi Türkiye’ye komşu olan bazı ülkelerden de ürünler alıyoruz.  Tabi çoğunluğu Türkiye’de üretim yapan kişilerden alınıyor.

Türk Kültürü’nde ilgimi çeken çok fazla şey var. Tabi beni en çok çeken şey, Akdeniz kültürü olması. Ben de Akdeniz ülkesinde yaşadığım için burada kendimi evimde gibi hissediyorum. Müzikleri, yemekleri, şehrin rengi çocukluğumun geçtiği yerle neredeyse aynı gibi.

Les Ottomans’a dönecek olursak, ürünlerin kumaşları tamamen ipekten üretiliyor. Tasarımın şeklini, rengini ve desenlerini ben belirliyorum. Bazı ürünleri de daha önce de bahsettiğim gibi komşu ülkelerden ya da Türkiye’de üretim yapan bazı üreticilerden alıyorum. Ancak bu ürünleri de tamamen kendi zevklerime uygun olarak seçiyorum.

aaa_web (19)

  1. Batı Kültürü içinde yetişmiş birisiniz ancak şu an yaptığınız iş tamamen Doğu Kültürü’nün izlerini taşıyor. Bu kültürel çeşitlilik sizde karmaşa mı yaratıyor yoksa işiniz için bir avantaj mı? Sizi zorlayan durumlar neler?

Daha önce de belirttiğim gibi, Batıda’da da olsa içinden büyümüş olduğum kültürle Türk Kültürü arasında çok büyük bir farklılık göremiyorum. İşimde de kültürel farklılıklardan çok almış olduğum eğitimin etkili olduğunu düşünüyorum.

  1. Tasarımlarını nasıl üretiyorsunuz? Hepsi el yapımı mı?

Türkiye’de ürün aldığım bir kaç üretici var. Ben kafamda tasarladığım şeyleri, yeni dizaynları, renkleri ve kullanmak istediğim malzemeleri fikir olarak onlarla paylaşıyorum. Onlar da kendi fikirlerini belirtiyorlar. Üretim aşamasında beraber çalışıyoruz diyebilirim yani. Ürünlerin hepsi el yapımı.

aaa_web (26)

  1. Okuyucularımız Les Ottomans ürünlerine nasıl ulaşabilirler?

Web sitemizde online satın alma seçeneği var. Oradan ulaşabilirler. Ya da daha kısa yoldan, [email protected] adresinden bana ulaşarak istedikleri ürünleri satın alabilirler.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!