Etkili ve kusursuz bir görünüm için makyaj ürünlerini hangi sırada uygulamalısınız?

Makyaj, sadece güzelliğimizi ön plana çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda kişisel bakımımıza özen göstermemize, gün içinde kendimizi daha iyi hissetmemize de olanak sağlar. Ancak, makyajın o büyülü dokunuşlarını tam anlamıyla ortaya çıkarabilmek için dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar var; o da doğru ürünleri doğru sırada uygulamak. Her bir makyaj ürünün cilt ile bütünleşmesi ve kendini gösterebilmesi, görünümü tamamlaması için doğru sırada uygulanmış olması önemli. Biz de bu yazımızda göz makyajından dudak makyajına kadar adım adım makyaj uygulamasını ele aldık. Makyaj ürünleri hangi sırayla kullanılmalı merak ediyorsanız, işte cevaplar:

Görsellere tıklayarak ilgili makyaj ürünlerine ulaşabilirsiniz.

1. Göz makyajı

Göz makyajı, yüz makyajının en çarpıcı bölümlerinden biri. Gözlerinizi ön plana çıkarmak ve bakışlarınıza derinlik katmak istiyorsanız, bu ilk adıma ekstra özen gösterebilirsiniz. Göz makyajını yaparken oluşabilecek küçük kusurlar ve rimel akması, farın fazla olması, göz altlarına göz makyajı ürünlerinden kalıntılar düşmesi gibi olası hataları bu adımda temizlemek çok daha kolay, böylece özellikle cildinize sürdüğünüz ürünleri çıkarmak ve yeniden uygulamak zorunda kalmazsınız. Bu nedenle ilk adım gözler:

Far: İlk olarak, göz kapaklarınıza bir baz uygulayarak başlayın. Baz uygulaması, farın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Daha sonra, göz kapaklarınıza istediğiniz renkte bir baz far sürün. Göz kapağınızın katlanma bölgesine bir geçiş rengi ekleyerek, göz makyajınıza derinlik katın. En dış köşelere koyu renkler uygulayarak gözlerinizi daha belirgin hale getirebilirsiniz.

Eyeliner: Eyeliner, gözlerinizin şeklini belirginleştirmek ve daha dramatik bir görünüm elde etmek için mükemmeldir. Sıvı, jel veya kalem formundaki eyelinerları tercih edebilirsiniz. En doğal görünüm için kirpik diplerinize de ince bir çizgi çekebilirsiniz. Daha çarpıcı bakışlar içinse çizgi gözlerinizin biraz daha dış kısımlarına doğru kalınlaştırarak uzatabilirsiniz.

Rimel: Etkili bakışların olmazsa olmazı; kirpikleri görünür kılan maskaralar. Kirpiklerinizi uzatarak ve daha dolgun göstererek gözlerinize çekicilik katar. Kirpik diplerinden başlayarak uygulayın ve zigzag hareketlerle kirpik uçlarına doğru ilerleyin. İstediğiniz hacmi elde edene kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Kirpiklerinizin ihtiyacına göre uzatma veya kıvırma özelliği baskın rimelleri tercih edebilir, renkli bir makyaj düşünüyorsanız yalnızca siyah ile sınırlı kalmayıp farklı renkteki maskaraları da değerlendirebilirsiniz.

Kaş ürünleri: Kaşlar, hem göz makyajını tamamlamak hem de yüz ifadesini şekillendirmek için çok önemli. Hem doğal bir görünüm vermek hem de kaşınızın içindeki boşlukları doldurmak için kaş renginize uygun bir kaş farı veya kaş kalemi kullanabilir, kaş jeli ile kaşları sabitleyebilirsiniz. Böylece gün boyunca bozulmadan kaşlarınızı ve ifadenizi koruyabilirsiniz.

İlgili ürünlere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2. Ten makyajı

Hem gözlerinizi hem de dudaklarınızı ortaya çıkaracak, yüzünüzün hatlarını belirginleştirecek ve makyajınızın çok daha iyi görünmesini, cildinizin gün boyu pürüzsüz ve canlı kalmasını sağlayacak bir ten makyajı için işte takip etmeniz gereken adımlar:

Makyaj bazı: Makyajın kalıcılığını artırmak ve cildinizi makyaja hazırlamak için makyaj bazı kullanarak ten makyajına başlayabilirsiniz. Makyaj bazı, hem yüz makyajı ürünlerinin cilt üzerinde eşit bir şekilde uygulanmasını sağlar hem de cildin yağ dengesini kontrol altında tutarak gün boyu tazelik sunar. Yağlı bir cildiniz varsa matlaştırıcı etkili, kuru bir cildiniz varsa nemlendirici etkili bir baz seçebilirsiniz.

Fondöten: Cilt kusurlarının görünümü azaltmak ve daha pürüzsüz, eşit tonda bir cilt sağlamak için cilt yapınıza uygun bir fondöten seçin. Fondöteninizi, makyaj bazının üzerine, parmak uçlarınızla, bir makyaj süngeri veya fırça ile uygulayabilirsiniz. Ürünü cildinize nazikçe yedirerek, eşit bir şekilde dağıtın. Özellikle göz altları, burun kenarları ve dudak çevresi gibi detay gerektiren bölgelere dikkat edin.

Kapatıcı: Kapatıcı, göz altı morlukları, lekeler ve cilt kusurları gibi problemlerin görünümünü minimize etmede önemli bir role sahip. Göz altı morlukları için, cilt tonunuzdan bir veya iki ton açık, pembe veya şeftali alt tonlu bir kapatıcı tercih edebilir; lekeler içinse cilt tonunuza yakın bir renkte kapatıcı seçebilirsiniz.

Pudra: Ten makyajınızı sabitlemek ve parlamayı kontrol altına alarak makyajınızın daha uzun süre taze görünmesini sağlamak için transparan bir pudra ile teninize son dokunuşları yapabilirsiniz. Özellikle yağlı tapıda bir cildiniz varsa, pudra adımını atlamamanızda fayda var.

Kontür: Kontür ürünleri, yüzünüzün şeklini belirginleştirmek ve istenilen alanları gölgeleyerek boyut katmak için kullanılan en ideal makyaj ürünleri arasında. Cilt renginizden birkaç ton koyu renkte seçtiğiniz kontür ürününü, elmacık kemiklerinizin altına, alnınızın saç çizgisine yakın kısımlarına ve çene hattınıza uygulayın. Doğal bir görünüm için, ürünü iyi bir şekilde dağıtmaya özen gösterin. Kalem, krem veya far gibi farklı formlardaki kontür ürünlerinden size kullanımı en kolay geleni seçebilirsiniz.

Allık: Yüzünüze canlılık katmak ve tatlı, renkli bir dokunuş eklemek için allık uygulayabilirsiniz. Doğal görünüm için şeftali, toz pembe gibi renkleri seçebilir veya kırmızı tonlarında daha dikkat çekici tonları da tercih edebilirsiniz. Elmacık kemiklerinizin üzerine, gülümsediğinizde belirginleşen kısımlara bir allık fırçası ile hafifçe uygulayabilirsiniz. Far veya krem formunda allıklar seçebilirsiniz.

Aydınlatıcı: Yüzün yüksek noktalarını vurgulayarak daha canlı ve ışıltılı bir görünüm elde etmek için aydınlatıcı ürünlerini kullanabilirsiniz. Elmacık kemiklerinizin üstüne, kaş kemiğinizin altına, burun kemiğinizin üstüne ve dudaklarınızın üzerine uygulayabilirsiniz.

Sabitleyici: Makyajınızı sabitleyici bir sprey ile bitirerek gün boyu taze ve kusursuz kalmasını sağlayabilirsiniz.

3. Dudak makyajı

Ve son dokunuşlar; harika bir kapanış için etkileyici dudaklar…

Balm: Makyajınızın daha pürüzsüz ve eşit görünmesini sağlamak amacıyla, dudaklarınızı bir dudak balmı ile nemlendirebilirsiniz. Süreceğiniz rujun alt tonlarında bir balm tercih edebilirsiniz. Bu, dudağınızdaki rengin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Dudak kalemi: Dudaklarınıza şekil vermek ve daha dolgun, belirgin hatlı bir dudak formu elde etmek için rujunuzu sürmeden önce dudak kalemi ile dudak çerçevenizin üzerinden geçebilirsiniz.

Ruj: Mat, parlak, saten veya kremsi gibi farklı bitiş özelliklerine sahip, makyajınızın genel tonuna veya kıyafetlerinizde öne çıkarmak istediğiniz renge uygun bir renkte seçtiğiniz ruj ile son dokunuşları tamamlayabilirsiniz.

Göz makyajından başlayarak, dudak makyajıyla sonlandırıncaya kadar, her makyaj ürününün doğru sırayla uygulanması, tüm gün boyunca tazeliğini koruyacak bir görünümün anahtarıdır… Dilerseniz, Makyaj Ürünleri alışveriş listemizi inceleyerek, ihtiyacınız olan ürünleri satın alabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!