Eşyalarınızın üzerine sinen kokulardan kurtulmak için pratik öneriler

Her evin bir kokusu var. Bu koku evde yaşayan kişilerin parfümlerinin, şampuanlarının, pişirdikleri ve yedikleri yemeklerin, eğer varsa ev hayvanlarının, bitkilerin ve daha pek çok şeyin kokusunun kombinasyonu. Evlerin doğal kokusu çoğu zaman evde yaşayan kişilerin alışkın olduğu ve sevdiği bir koku olmakla beraber, evdeki eşyalara ve özellikle kıyafetlere sinen beklenmedik kokular rahatsız edici olabiliyor.

Eğer evinize ve eşyalarınıza sinen kokular sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu kokulardan kurtulmanın pek çok yöntemi bulunuyor. Neler mi?

Kokunun kaynağını bulun.

Evinize ya da eşyalarınıza sinen kokulardan kurtulmanın ilk ve en önemli yolu, kokunun kaynağını bularak ortadan kaldırmak. Kokunun kaynağını yok etmediğiniz sürece, tüm diğer yöntemler yalnızca geçici çözüm olabilir.

Evinizi düzenli olarak havalandırın.

Evinizi düzenli olarak havalandırarak evinize temiz hava ve güneş ışığının dolmasını sağlamak, hem eviniz hem de kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. Fırsat buldukça pencereleri açarak evinize temiz hava dolmasını ve evinizin taze bir kokuya kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Temizliği aksatmayın.

Halılar, koltuklar ve perdeler düzenli olarak temizlenmediğinde, toz ve bakteri tutma kapasiteleriyle zamanla kokuların biriktiği alanlar haline gelir. Ev temizliği esnasında bu alanları es geçmeyin. Diğer yandan sert zeminleri her zaman güzel kokulu deterjanlarla temizleyin. Böylelikle istenmeyen kokuların evinize kalıcı olarak yerleşmesine engel olabilirsiniz.

Yemek kokusundan hemen kurtulun.

Yemek kokuları, özellikle baharatlı yemekler ve et yemekleri söz konusu olduğunda, evinizin pek çok yerine sinebilir. Yemek yaparken aspiratör çalıştırarak ya da pencerelerinizi açarak kokunun eşyalarınıza sinmesine engel olabilir; yemeğinizi pişirdikten hemen sonra ocakta bir bardak kadar sirke kaynatarak kokuların tamamen yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabınızın iyi kokmasını sağlayın.

Buzdolabınız kokuyorsa, kapağını her açtığınızda bu koku evinize dolacaktır. Bu kokuyla baş etmenin ilk yolu, buzdolabınızı düzenli olarak boşaltıp temizleyerek koku oluşumuna neden olabilecek bir şey bırakmamaktan geçiyor. Dilerseniz dolabın içine kabartma tozu ya da bir fincan kahve ile kokunun emilmesini de sağlayabilirsiniz.

Kirlilerinizi biriktirmeyin.

Kirli bulaşıklar ve kirli çamaşırlar, evinizde koku oluşturabilecek kaynaklar arasında. Çamaşırlarınızı ve bulaşıkları düzenli olarak yıkamak, yeni bir koku kaynağı oluşmasının önüne geçmekle birlikte, evinizin güzel kokması için de yeterli.

Aromaterapiye başvurun.

Evinizde güzel koku kaynakları bulundurmak, istenmeyen kokuların maskelenmesi konusunda oldukça etkili. Kokulu mumlar, oda spreyi ya da tütsü kullanabilir; taze ve canlı çiçeklerle evinize bahar kokusunu getirebilirsiniz.

Kokuların oluşumunu önlemek için kullanabileceğiniz ürünler
  • Kedi kumu: Kedi kumu kokuları emici özelliği ile ayakkabılarınızdaki, buzdolabınızdaki ya da çöp kovalarındaki tüm kokuları yok etmek için oldukça etkili bir yöntem.
  • Gazete: Özellikle plastik kova ya da kutular, zamanla içerisindeki malzemelerin kokusunu alabilir. Plastik eşyalarınızın koku emmesini önlemek için içlerini gazete kağıtlarıyla kaplayabilirsiniz.
  • Tebeşir: Evinizde rutubet varsa, bu kokunun özellikle kıyafetlerinize sinmesine engel olmak için gardırobunuza tebeşir koyarak nemi emmesini sağlayabilirsiniz.

Kokuları ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz doğal malzemeler
  • Sirke: Sirke, odalarınızdaki, buzdolabınızdaki ya da halılarınızdaki kokuları ortadan kaldırmak ve sigara kokusunu gidermek için bire bir. Sirke kokusu burna çok çekici gelmiyor olsa bile, kısa süre içerisinde istenmeyen tüm kokularla birlikte evinizden uzaklaşacak.
  • Limon suyu: Limon suyu da kokularla savaşan doğal çözümlerden biri. Bir kaşık limon suyunu bir bardak suya ekleyip koku kaynağının üzerine sıkarak ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Kahve çekirdekleri: Parfüm standlarının yanında neden kahve çekirdeği bulunduğunu hiç merak ettiniz mi? Kahve çekirdekleri, kokuları nötralize etme etkisiyle biliniyor. Kokusunu değiştirmek istediğiniz yere bir fincan kahve koymanız yeterli.
  • Bitkisel yağlar: Kokusunu sevdiğiniz herhangi bir bitkinin yağını suyla karıştırıp bir sprey şişesinin içine doldurarak havasını değiştirmek istediğiniz yerlere sıkabilirsiniz.
Kokulardan kurtulmanın en teknolojik yolu: sensoFresh

Hayat muhteşem deneyimlerle doludur ama bazı deneyimlerin kokusu kıyafetlerinize siner. sensoFresh ile aktivitelerinizi ya da kıyafetlerinizi seçmek zorunda kalmadan, her anı dolu dolu yaşayabilirsiniz. Sigara veya mutfak kokularını yıkamadan ortadan kaldırabilirsiniz, üstelik hassas ya da yıkanmaz kumaş ayrımı yapmak zorunda bile kalmadan! Kusursuz görünmenize artık hiçbir şey engel olamayacak.

Siemens sensoFresh programı, iSensoric teknolojisi sayesinde aktif oksijen kullanarak çamaşırlarınızdaki bütün kokuları hızlı ve etkili şekilde yok ediyor. Hem de yıkamaya gerek kalmadan.

Siemens sensoFresh teknolojisiyle hemen tanışmak için tıklayın

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!