Esra Uyman’ın ilk kitabı Cahilin Bilinci, Demos Yayınları’ndan çıktı

İnsanın cahilliği ebedidir. Ne kadar bilirse bilsin, her zaman kendi cehalet kuyusuna her idrakiyle bir taş atacak olsa da, o taşlar o kuyuyu doldurmaya yetmeyecektir. İşte tekamül, bu kuyunun dolmasıyla ilgilidir ve sonsuza uzanan bir serüvendir. 

Uplifers yazarlarından Esra Uyman‘ın ilk kitabı olan Cahilin Bilinci, Demos Yayınları‘ndan çıktı. Devamı gelecek bir serinin ilk kitabı olan Cahilin Bilinci, kendini ve yaşamın anlamını arama yolunda karşılaştığı her idrak taşını enine boyuna irdeleyen, sorular soran, tiye alan, meydan okuyan, boyun eğen Esra Uyman’ın zaman içinde yazılmış makalelerinin ve kendi el çizimlerinin derlemesi.

“Aslında herkes gibi yaşayıp bunu kabul edemeyen benliğimin yolculuk hikâyeleri bunlar. Sıradan olmayı kabul etmeyen, kendi görünmezliğini ‘üstün’ yeteneklerini ortaya koyarak görünür kılmaya çalışan küçük cahilliğimin kendine attığı anlık bakışlar.

Kendi üstünlüğümü ispatlamaya çalışırken gizliden gizliye, hatta kendimden de gizleyerek ‘sıradanlığımı’ kabul etmek zorunda kalışlarım, hatta tam kabul etmişken daha güçlü bir şekilde karşı gelmelerim, tekrar tüm silahlarımı kuşanıp Kaf Dağı’nın zirvesinden diğer ‘sıradan’ olanlara seslenişlerim, orada da barınamayıp yer altında tüm börtü böcekle eş durduğum ruh hâllerim, sırt sırta her biriyle ağlayışlarım…”

Esra Uyman bu kitapta yolculuğunun aşamalarını, düştüğü çukurları, ani aydınlanmaları, yanlış anlaşılmış gerçekleri bizzat deneyimleyerek denemeler ve kısa öyküler hâlinde sunuyor. Yola çıkmış her varlığa yolculuklarında yalnız olmadıklarını, hatalar ve yanlışların yolculuğun bir parçası olduğunu, bilenin bile çırak kaldığı bu oyunun içinde insan egosunun basit oyunlarını kendi üzerinden ortaya koyarak samimi bir açıklıkla anlatıyor. İnsanın aidiyet ve anlam arayışının verdiği ateşle, yalnızlık hissinin varlığın kendisine nasıl bir öğretmen, rehber olduğuna şahitlik ediyoruz. Kitaptaki kronolojik yapı adım adım her bir çözümlenen düğümü, nedeni ve nasılını, sonraki adımdaki değişimi izlememize olanak sağlıyor. 

“Sanki on bin parçalık puzzle’ın dışarıda kalan tek ve kayıp parçasıyım. Herkes ve her şey yerli yerinde, bedenimin ve ruhumun bir yere tam geldiği yeri arıyorum. Tüm boşluklara oturmaya, sığışmaya çalışıyorum. Önce resimdeki en afili yerlere dayıyorum sırtımı, bir kral tacına, bir meleğin kanadına… Ama olmuyor, bir kolum dışarıda kalıyor, bu sefer ayak altındaki bir gölgeye sığışmaya çalışıyorum.”

“Kibrimden, utancımdan, yaralarımdan, çaresizliğimden, umudumdan, aşkımdan ve daha ne var ise içimde dönüp dolaşan, tuzağına düştüğüm duygular, baş edemediğim inançlar, karnımdan bildiğim doğrular, rehberliklerim ve fazlası, ayıklamadan koydum buraya.

Ve bunu yapmamın tek bir ilahi sebebi var, ‘canım istedi!’”.

Esra Uyman kimdir?

Esra Uyman, İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim, 9 Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil bölümünde okumuş, 17 yıl aktif olarak Türkiye’nin önde gelen firmalarında moda tasarımcısı olarak çalışmıştır. Kendini tanımak için çıktığı kişisel gelişim yolculuğunda dünyanın çeşitli yerlerinde, alanlarında önemli yerlere sahip isimlerden eğitimler almış ve eğitmenlik hakkı elde etmiştir. Metafizik ve Ezoterik Öğretmen diplomasını World Initiatives School of Esoteric Studies’den almış, Tayland’da Tantra Yoga (RYT-200) eğitmenliği eğitimi, Peru, Amerika, Şili, Güney Afrika’da Şamanik çalışmalara katılmış ve kolaylaştırıcı olarak görev almıştır. Lucid rüyalar, organizasyon konstelasyonu, nefes koçluğu, sufi dans, ayurvedik walking masaj teknikleri eğitimlerinin yanı sıra uluslararası (ICF) Jungian Coaching sertifikasını Dr. Avi Goren-Bar’dan almıştır. 

2009’dan beri sayısız eğitim ve seanslara katılan Esra Uyman, 2013’ten beri aktif olarak online dergilere makaleler yazıyor. Metafizik ve yaşam üzerine online ve yüz yüze kendi yarattığı sistem ve tekniklerle eğitimler veriyor. Her bireyin eşsizliğine duyduğu saygıdan, sistemlere ve kimliklere sıkıştırılamayacak olan benliğin kendi içinde değerlendirilip büyütülmesine katkı sağlamak için, her çalışmasını kişilere ve gruplara göre şekillendirip tasarlıyor. Tasarımcılık hayatından gelen alışkanlıklarını ve yaratıcılığını şimdi burada kişilere ulaşmak için kullanıyor. Yaşam Masalı, Yaşam Üstadı, Ölüm, Dönüşüm Okulu, Büyücünün Yolu ve Usta Çocuk; eğitimlerinden bazılarıdır. 

Kurumsal hayatta da eğitimler veren Esra Uyman, spiritüel dünya ile iş dünyası ayrımını insanın yargısından kaldırmaya çalışıp, insanın her yerde insan olduğu gerçeğini gözden kaçırmamak, evrensel bir insan olmanın yollarını her kanalda yaymak için; “yaşamın sorumluluğunu almak”, “sınırlar ve özgürlük” üzerine topluluklara webinar ve yüz yüze eğitimler veriyor. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!