Erkekler için şort giyme rehberi

şortlu stiller

Mayıs’tan Haziran’a doğru dörtnala koştuğumuz günlerde, yaz da yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlıyor. Gardıropların yenilendiği, kışlıkların artık dolaplara kaldırıldığı bu dönemde, erkekler yazlık giysilere geçmek için kadınlara göre biraz daha aceleci davranıyorlar. Tişörtler, keten gömlekler ve tiril tiril takım elbiselerini bir an önce giymek isteyen erkeklerin en sevdiği yazlık giysilerden biri de şortlar. Biz de bu yüzden erkekler için, tuhaf görünmeden ve “oğlan çocuğuna dönüşmeden” şort giymenin ve şortlu stiller yaratmanın püf noktalarını yazdık:

İlginizi çekebilir: Kadınlar son moda giysileriniz hakkında aslında ne düşünüyor?

Ne zaman / nerede şort giymemeli?

Kabul ediyoruz alev alev yanan bir günde şort giymenin ferahlığı hiçbir şeyde yok! Ancak sıcak havaya sığınıp her yerde şort giymenin de doğru olmadığını da belirtmemiz gerekiyor.

  • Ofiste ya da öğlen yenecek olsa bile iş yemeklerinde,
  • Plajda ya da kırda gerçekleştiriliyor olsa bile düğün / nikah törenlerinde,
  • Keten ya da benzeri kumaşlarla dikilmiş olsa bile blazer ceketlerle şort giymekten kaçınmalısınız.

Bu gibi durumlarda nefes alan kumaşlarla dikilen, açık renkli ve hafif pantolonları tercih etmeniz daha iyi görünmenizi sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Sıcak havalarda hayat kurtaran 4 kumaş çeşidi

İdeal şort boyu nedir?

Geldik en kritik bölüme! Erkeklerin şort seçerken fazlasıyla çuvalladıkları bir konu olan şort boyu meselesi, stil sahibi mi yoksa rüküş mü olunacağını belirleyen en önemli etken.

Öncelikle şortunuzun boyunu kesinlikle vücut proporsiyonunuza göre seçmelisiniz. Yani bacak boyunuz kısaysa dizin altında biten şortlar sizi olduğunuzdan daha kısa ve basık gösterebilir. Bu yüzden diz hizasında ya da dizden birkaç cm üzerinde kalan şortlar sizin için ideal olabilir. Ayrıca boyunuz ne kadar uzun olursa olsun gereğinden fazla kısa şortlardan kaçınmalısınız. (Tabii aşırı feminen / çocuksu görünmek gibi bir derdiniz yoksa!)

stil hataları

Son yıllarda erkekler spor yaparken giydikleri şortları günlük hayatta da kullanmaya başladılar. Bu şortları kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken şey şu: Eğer bir basketbol şortu giyecekseniz bu şortun aşırı bol ve dizin altında olmamasına dikkat edin. (Kast ettiğimiz çocuksu görünüme yol açar 🙂 ) Eğer koşucuların kullandığı nispeten daha kısa şortları tercih ediyorsanız da, özellikle vücudunuzu çok sarmamasına dikkat edin.

Şortla nasıl kombinler yapmalı?

Pamuk, keten ve kanvas kumaştan dikilmiş nispeten daha derli toplu şortları, keten gömlekler, basic tişörtlerle kombinleyebilirsiniz. Bu şortlarla sportif kemerler kullanmak ve altına loafer tarzı ayakkabılar giymek her zaman hayat kurtaran bir çözümdür! Eğer şortunuzla birlikte kullandığınız ayakkabının içine çorap giymek isterseniz, mümkün olduğunca görünmeyen (babet çorapları gibi) tipte çorapları tercih etmelisiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!