Enneagram üzerine çalışmalar 2: Sembolizme ön bakış

Kadim bilgilerden devam ediyoruz. Zamana bakarsak aslında ne duruyoruz, ne de devam ediyoruz, hep belli bir akış var. Daha da yukarı çıkarsak her şeyin ortasında zamansız bir alan var. Ancak şu anda o seviyeleri hissedemiyoruz diye aramızda bağ kurmak için günleri, haftaları, yılları kullanıyoruz, ki öyle bir şey yok.

Ne var?

Her şeyin birlikte döndüğü ve birbiriyle bağlı olduğu evrenler var. Şimdi biz bu akışları bölüp, parçalayıp “zamanlara” ayırıyoruz. Peki, bir işe yarıyor mu?

Kendini bilme üzerine bir gözlem; “Bir süre sonra dışarının ne kadar da sesli olduğunu gözlemliyorsun. Zihinsel sesleri, durmayan içsel konuşmaları, beş duyu ile aldığı uyaranlara verdiği tepkileri, belli kas gruplarındaki kişilik tiplerinin verdiği tepkileri, bedenin zihinle arasındaki farkı, hepsinden öte de gerçek duyguların çok az olduğu bir hareket bütünü olduklarını görüyorsun.

Bu konuda enneagramlar çalışır. Ne demek bu?

Matrix’teki anahtarcı gibi demek. Enneagramlar evrendeki bir prensibin diğerine göre nasıl hareket ettiğini anlamamıza yardım eder. Şimdi konu prensiplere geldi. Konu zaten orada, insanlık ailesi olarak oraya doğru gidiyoruz. Enneagramlar bizim kişilik geçişlerimizin, hangi duyguyu/fikri kaybettiğimizin, bunun yerine ne koyduğumuzun ve neyi aradığımızın şablonlarıdır bir yerde.

Ancak bu psikolojik seviyede bir halmiş gibi görünse de, asında konu insanın kozal bedeniyle, bu hayatına ait diğer dört bedeni arasındaki ilişkiyi anlamasına olanak verir. Anlamasına derken şöyle belirtelim; bir yönünü ve/veya bir açıdan anlamasına. Diğer birçok öğreti aynı yere farklı merdivenlerle çıkar. Birisinde erdem olarak pekiştirilen kavram, diğerinde bir kişilik tipinin ağırlıklı olarak deneyimlediği alan olabilir.

Enneagramları anlamak için ne yapmak gerekir?

Geldik reçete kısmına. Herkese uyan bir reçetemiz yok maalesef. Belli başlı prensipler var. Bu belli başlı prensipleri hayatına, günlük yaşamına uygulayanların çektiği ışığa göre projekte ettiği ışıklar var. Bu yazı da öyle bir projeksiyondur bir yerde.

Enneagramları grup halinde çalışmanız daha faydalı olacaktır. Faydalı, sistemin bir kelimesiymiş gibi görünebilir, ancak grup çalışması kişiyi hızlandırır. Çünkü bu kişi bir süre sonra inisiye olarak adlandırabilir? Grup çalışması kişinin kendi mantığı ile çalışmasını engeller. Bu bile birçoğumuzun içsel şablonlarına çarpıp yargı oluşturmasına olanak verecek bir söylem. Kendi mantığınız ile, yani kendi oluşturduğunuz benliklerle enneagramları nasıl çalışacaksınız?

Bir gruba ihtiyacınız var. Bu grubun bir niyet için toplanmış bir grup olması çok daha hızlı cevap çekmenize yardımcı olabilir. Grupların niyetine göre cevaplar/ışıklar gelir. Yukarıdan biz, bedenlerimizin etrafındaki fişler gibiyiz. Grup aurasında neler dönüyor? Hangi kelime grupları, hangi niyetler var alanımızda? Düşük işler mi, yüksek işler mi? Niyetimiz ne? Grubun ateşini yanar halde tutanların dikkatleri nerede? Yukarıdaki tesir kaynakları/sahipleri grubun niyetine göre tesir yollayacaklardır.

Eğer grup çalışmaları isterseniz, benimle de iletişime geçebilirsiniz. Bu aşamada kişinin “şunu gördüm, bunu gördüm, şöyle duydum” gibi dediği şeyler, varlıklar aracılığıyla o kişiye ulaşan tesirlerdir. Psişik özelliklere değinmek istemiyorum şimdi. Keşfetmeye meraklı, hayatın anlamını arayan, daha derindekini arayan, görünen ile görünmeyen arasındaki bağlara kafa yoran, daha iyi birisi olmak isteyen, kendini keşfetmek isteyen -daha birçok şey yazabiliriz buraya- arkadaşlarınızla bir araya gelin ve birlikte okuyun. Okuyun ve tartışın, anlam çıkarın. Ne diyor bakın, kısa meditasyonlar yapın. Yukarıya sorular sorun: Bu ne demek? Şurada ne demek istedi? Cevapların şuur alanlarınıza inmesini rica edin. Bunları yaparken bu cevapları alabilecek birinin grupta olması önemlidir.

Oyunlar geliştirin, renkli kartlara bir şeyler yazın. Herkes öncelikle ağırlıklı kişilik tipini keşfetsin tabii ki. Gruplar önemlidir arkadaşlar. Birçok karmik bağ içerir. Hiç belli olmaz kiminle ne işler yaptığınız “geçmişte.”

Ennegramlar, içinde birçok kadim bilgiyi barındırır. Geometri, hidrojenler, merkezler, numeroloji, üç ve yedi prensibi, şoklar…
Bir sonraki hafta sembolizmi biraz daha açarız. Sorularınız için bana yazabilirsiniz. Sayfamda iletişim bilgilerim yer almakta. Ayrıca web sitemi de ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Enneagram üzerine çalışmalar 1: Kendini bilmek

Avni Onur Sevinç
Gelişimimize uygun ekolojiyi inşa etmek için çalışan bir Doğa. Doğa, aynı zamanda arkadaşlarını da arar. Bu temiz ekolojide olmak ister misin?